Telefon, kulaklık, klavye, mouse, elektronikler nasıl hijyenik temizlenir?

Dünya çapında küresel bir salgın haline gelen korona virüsten dolayı temizlik önlemleri de arttı. Ellerimizi sürekli yıkamamızın yanı sıra kullandığımız telefon, klavye, mouse gibi ürünlerin de temizliği şart. Peki telefon, kulaklık, klavye, mouse, elektronikler nasıl hijyenik temizlenir?

Telefon, kulaklık, klavye, mouse, elektronikler nasıl hijyenik temizlenir?

Korona virüs salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam ederken kişisel hijyen bu salgında büyük önem taşıyor. Bu noktada Sağlık Bakanlığı korona virüs tehlikesinden korunmanın 14 kuralının en önemlilerinden; ellerin sık sık sabun ile yıkanması, ellerin yüz bölgesinden uzak tutulması ve temas edilen yüzeylerin hijyenini anlatıyor. Temas ettiğimiz yüzeyler arasında da teknolojik ürünler de yer alıyor. Telefon, kulaklık, klavye, mouse gibi ürünlerin temizlenmesine dair bilgileri Technopc derledi...

KLAVYE NASIL TEMİZLENİR?

 • Klavye temizliğinde, özellikle dizüstü bilgisayarların klavye bölümü temizliğinde temizlik sıvılarının kullanımına çok dikkat etmelisiniz. Tüm elektronik cihazların temizliğinde öncelikle cihazı tamamen kapatın ve elektrik bağlantısını kesin.
 • Klavyeyi ters çevirerek aralarda kalmış parçaların ve birikmiş tozların dökülmesini sağlayın.
 • Mümkünse teknoloji marketlerden temin edilen temizlik spreyini tuş aralarına sıkın, yoksa elektrik süpürgesi ile tuş aralarını temizlemeye çalışın.

Önemli uyarı: Alkol oranı yüksek kolonya, dezenfektan gibi bazı sıvıları kullanmadan önce dikkatli olun. Plastik aksamlar zarar görebilir.

 • Özel temizlik sıvısı mevcut değilse biriken yağ ve benzeri maddeleri temizlemek için bulaşık deterjanını sulandırarak basit bir solüsyon hazırlayarak kullanabilirsiniz.
 • Temiz bir bez ve hazırladığınız karışımı kullanarak tuşları temizleyin.
 • Kullanmadan önce klavyenizin tamamen kurumasını bekleyin.

MOUSE NASIL TEMİZLENİR?

Güncel optik mouse'lar (fare) kapalı yapısı gereği genelde normalden daha az temizlik gerektirir. Bazılarında yalnızca tüm yüzey temizliği yeterlidir.

Farelerde de klavyede olduğu gibi yüzey dayanıklılığını bilmediğiniz ürünler için alkol bazlı değil kesinlikle evde basit bir şekilde hazırlayabileceğiniz deterjan bazlı karışımları kullanın. Tamamen kurumadan tekrar kullanmayın.

Kağıt paradan Corona Virüs bulaşır mı?

EKRAN VE TELEVİZYON TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

 • Dokunmatik teknolojilerin gelişmesi ile bu yüzeyler ile sürekli temas halindeyiz. Sadece klavyeye değil artık ekranlara da dokunuyoruz. Bu teknolojideki hassas ekranların temizliğinde özellikle çok basınç uygulamamaya dikkat edilmeli.
 • Farklı özelliklere sahip cihazlar olmasından dolayı temizliğe başlamadan önce muhakkak kullandığınız ürünün kullanma kılavuzunu inceleyin.
 • Kuru bir bezle ekranın yüzeyini yüksek baskı uygulamadan nazik bir şekilde silin. (Dikkat: Özelliklerini tam olarak bilmediğiniz yüzeylerde kağıt havlu ve benzeri ürünler kullanmanız tavsiye edilmez.)
 • Çıkmayan lekelerde sert müdahalelerden ve baskı uygulamaktan kaçının. Bir ölçek sirke ve bir ölçek sudan oluşan karışımı bezle lekenin üzerine bir süre uygulamanız lekenin çıkmasına yardımcı olacaktır.

TABLET NASIL TEMİZLENİR?

Diğer cihazlarda ve dokunmatik ekranlarda olduğu gibi tabletinizi temizlerken de kolonya, dezenfektan gibi alkol bazlı temizleyicileri direkt cihazınıza sıkmamalısınız. Bir mikrofiber bez veya dezenfektanlı ıslak mendiller yardımıyla tabletinizi fazla bastırmadan temizlemelisiniz. Islak kalmamasına özen göstermeli, kurumadan kullanmamalısınız.

Eğer hali hazırda evinizde mevcutsa elektronik cihazlar için piyasada bulunan özel temizleme ürünleri kullanın.

NOTEBOOK NASIL TEMİZLENİR?

 • Notebookunuzu kapatın. Fişten çıkarın. Ekran için ayrı klavye için ayrı bir temizlik solüsyonu hazırlayın. Dezenfektan, kolonya gibi alkol bazlı ürünleri doğrudan ekrana veya klavyeye sıkmayın.
 • Bilgisayarınızı yan çevirip tozların dışarıya çıkmasını sağlayın. Alkollü su veya bulaşık deterjanı ile hazırlayacağınız su ile tuşları fazla ıslatmadan nazikçe temizletin. Kapağın kurumadan kapatmayın.
 • Ekranı en son temizleyin, sabunlu su ya da alkollü su yerine beze sıkacağınız cam temizleme suyuyla bunu gerçekleştirebilirsiniz.

AKILLI TELEFON (CEP TELEFONU) NASIL TEMİZLENİR?

 • Virüsün elimizden yüzeylere bulaşabileceği şu günlerde çok daha dikkatli ve titiz davranılması gerekiyor.
 • Sürekli elimizin altında olan akıllı telefonlarımız, en sık temizlenmesi gereken ürünler arasında birinci sırada yer alıyor. Öncelikle 7/24 yanınızdan ayırmadığınız telefonunuz ile tuvalete gitmemeye çalışın.
 • Muhtemelen telefonunuz dokunmatik özelliğe sahip. Dokunmatik ürünler genelde çok dayanıklı ekranlara sahip olmasına rağmen kullanma kılavuzunda yazan uyarılara lütfen dikkat edin.
 • Temizliğe başlamadan önce telefonunuzun kapalı olduğundan emin olun! Tüm aksesuarları, kılıfını, şarj kablosunu veya kullanıyorsanız kulaklığı çıkarın.
 • Telefon ekranları basınca daha uygun olduğundan biraz daha bastırarak temizleyebilirsiniz.
 • Telefonun ağız kısmına yani mikrofona yakın olan bölüme daha da çok önem verin. Bu bölümü sık sık antibakteriyel bir mendille temizleyin.
 • Kamera kısmını mikrofiber bir bezle hafifçe silin.

KULAKLIK NASIL TEMİZLENİR?

Gün içerisinde en çok kullandığımız elektronik cihazlardan birisi olan kulaklıklarımız da zaman zaman temizlenmeye ihtiyaç duyar.

Sağlık Bakanlığı'ndan İnternette Online Corona Virüs Testi

ÖNCE TEST EDİN, SONRA KULLANIN

Bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, cihazın küçük ve görünmeyen bir bölgesinde temizlik ürününü test edebilirsiniz.

Önemli hatırlatma:

Elektronik cihazlarınızda antibakteriyel yüzey özelliğinin olması önemli bir temizlik unsuru ama cihazlarınızın en azından IP65 koruma sınıfı özelliklere sahip olmasına özen gösterin.

Corona Virüs'ten Nasıl Korunulur? İşte Dr. Öz'den Korunma Planı!

Corona Virüs hangi ülkelere yayıldı? İşte canlı Corona virüsü haritası!

Corona Virüs laboratuvarda üretilmiş olabilir mi?

Etiketler:

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play