Türkiye "otizme mavi ışık yak"tı, evdeyken hayata iyilik kattı!

2 Nisan günü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de otizm farkındalığı için mavi ışık yakıldı!

Türkiye'de Otizm Farkındalık Günü İçin Mavi Işık

Tohum Otizm Vakfı'nın öncülüğünde, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü'nde Türkiye bir kez daha 'Mavi'ye büründü. Otizme dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacı ile tüm dünyada eşzamanlı düzenlenen 'Otizme Mavi Işık Yak' kampanyası kapsamında ülkemizdeki önemli ikonik yapılar 2 Nisan'da mavi ışıkla aydınlatıldı.

Ayrıca Tohum Otizm Vakfı'nın çağrısı ile duyarlı bireyler de sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmin farkında ve onların yanındayız mesajlarını paylaştı. 'Evde Kal' çağrısının yapıldığı bu dönemde vakfın çağrısına kulak veren duyarlı bireyler evlerinde otizme mavi ışık yakarak, bu anlamlı farkındalık hareketinin bir parçası oldular.

Bugün Doğan Her 59 Çocuktan Biri Otizm Riski İle Dünyaya Geliyor

Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen gelişimsel bir farklılık olan otizm tanısı 1985'de her 2.500 çocuktan 1'ine konulurken, bugün doğan her 59 çocuktan 1'i otizm riski ile dünyaya geliyor.

Otizm Farkındalık Günü Nedir?

Birleşmiş Milletler (BM) bu hızlı artışı tüm ülkelerin gündemine taşımak için 2008 yılında 2 Nisan'ı Dünya Otizm Farkındalık Günü olarak ilan etti. Bu anlamlı gün nedeniyle her yıl dünyanın dört bir yanında otizme dikkat çekmek ve farkındalığı artırmak amacı ile 'Mavi Işık Yak' (Light It Up Blue) kampanyası düzenleniyor. Tüm dünyada büyük ilgi gören kampanyanın Türkiye elçisi Tohum Otizm Vakfı öncülüğünde bu yıl da ülkemizde eşzamanlı olarak aralarında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Diyarbakır Surları, Galata Kulesi'nin de bulunduğu birçok ikonik yapı mavi ışıkla aydınlatıldı. Ayrıca Tohum Otizm Vakfı'nın çağrısı ile insanlar mavi giyerek, sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketi ile otizmin farkında ve onların yanında olduklarına dair mesajlar paylaştılar.

otizm farkındalık günü

 Farkındalık Yarattılar

Gerek dünyanın gerekse ülkemizin COVİD 19 nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiği, 'Evde Kal' uyarılarının yapıldığı şu günlerde sosyal medya hesapları üzerinden #otizmemaviışıkyak etiketiyle paylaşım yaparak ve yakın çevresini otizm farkındalık hareketine dahil ederek; evinde kaldıkları şu günlerde büyük bir farkındalık hareketinin parçası oldular.

Ünlü İsimler Otizme Mavi Işık Yaktı

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine konan otizm tanısı, günümüzde her 59 çocuktan 1'i için konulmakta. Bu gerçeğe dikkat çekmek için yapılan çağrıya kayıtsız kalmayan Neslihan Atagül Doğulu, Rıza Kocaoğlu, Mine Tugay, Yasmin Erbil, Ece Üner, Yasemin Özilhan, Esra Erol, Dilan Çiçek Deniz, Utku Ateş, Almila Ada, Bedirhan Soral, Müge Anlı, Mehmet Ozan Dolunay, Afra Saraçoğlu, Kıvanç Kasabalı, Damla Colbay, Deniz Baysal Yurtçu, Keremcan, Eser Yenenler, Özge Özacar, Şebnem Özinal, Başak Dizer, Hazal Türesan, Şükrü Özyıldız, Ceyhın Yılmaz, Tanem Sivar, Yasemin Şefkatli, Ceyda Ateş, Sinem Güven, Burçin Abdullah, Kalben, Aslı Kızmaz, Ahu Yağtu, Fezi Altun, Ayça Erturan, Özgür Aras, Önder Tiryaki, Doğukan Manço, Ezgi Mola, Mesut Akusta, Sinan Özen, Behzat Gerçeker, Pınar Altuğ, Ezgi Gözeger, İsmail Küçükkaya, Pelin Öztekin, Şah Yaycı, Sarp Akkaya, Seray Kaya, Serhan Onat, Ahmet Kural, Emine Ün, Alper Saldıran, Saba Tümer, Burcu Kara, Duygu Sarışın, Onur Saylak, İlkin Tüfekçi, Alina Boz, Özge Uzun, Pelin Akil, Yeşim Salkım, Yeşim Dalgıçer, Alp Navruz, Neslişah Düzyatan, Bihter Erol, Yağmur Tanrısevsin, Mesut Yar, Yüksel Aytuğ, Ali Eyüboğlu gibi pek çok ünlü isim Tohum Otizm Vakfı tarafından başlatılan kampanyaya destek oldu.

Etiketler:

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play