Uzay turizminin başlayacağı tarih belli oldu! SpaceX ve Space Adventures ilk turistlerini gönderiyor

Uzay turizminin başlayacağı tarih resmen açıklandı. SpaceX ve uzay turizmi şirketi Space Adventures, ilk turistleri uzay yolculuğuna göndereceğini duyurdu. Turistler yolculuğu 'Crew Dragon' isimli kapsül ile gerçekleştirecek. İşte uzay turizminin başlayacağı tarihe ve uçuşa dair bilgiler...

Uzay turizminin başlayacağı tarih belli oldu! SpaceX ve Space Adventures ilk turistlerini gönderiyor

SpaceX ve uzay turizmi şirketi Space Adventures, dünya yörüngesi seferleri başlatacaklarını duyurdu. Gelecek sene başlayacak olan uçuşlar "Crew Dragon" isimli kapsül ile gerçekleştirecek. Crew Dragon mürettabatının ISS ile kenetlenmek yerine dünyanın etrafında serbest uçuş gerçekleştirmesi beklenirken SpaceX planlanan uçuşta dünyanın yörüngesinde kalacak yolcu sayısı her zamankinden daha fazla olarak 4'e kadar çıkabilecek.

SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell, salı günü yaptığı açıklamada Space Adventures ile yürütecekleri proje konusunda, "Bu tarihi görev onu hayal eden tüm insanlar için uzay uçuşunu mümkün kılmak adına bir yol oluşturacak. Space Adventures ekibiyle bu görevlendirmede beraber çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz." dedi.

1998 yılında kurulan Space Adventures, SpaceX ile gerçekleştireceği bu projede, uzay yolculuğu yapmak isteyen sivillerin düzenini sağlamakla görevli olacak. Şirket şimdiye kadar Rusya'nın Soyuz roketlerinde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) 7 turist gönderdi.

Microsoft'un kurucu ortağı Charles Simonyi ve ilk kadın uzay turisti olan İran asıllı milyarder Anousheh Ansari de uzay yolculuğunun bir sonraki seferinde yolcular arasında yer alacak.

Görev ortaklarından Space Advantures Başkanı Eric Anderson ise Florida'daki Cape Canaveral Space Force İstasyonu'ndan fırlatılacak Crew Dragon kapsülü ISS'in bulunduğu yüksekliğin iki ya da üç katına kadar çıkabileceğini vurguladı.

Anderson, "Ortak geçmişimizi onurlandıran bu ejderha misyonu, daha önce herhangi bir sivil astronot misyonu veya uzay istasyonu ziyaretçisinin iki katı yüksekliğe ulaşabilen özel bir deneyim ve ömür boyu bir fırsat olacak." ifadelerini kullandı. 

SpaceX şirketi, bu senenin başında, NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley'i mayıs ve haziran ayları arasında ISS'e göndererek Crew Dragon kapsülünün ilk mürettebat testini gerçekleştireceğini söylemişti.

Boeing'in, çeşitli yazılım hataları da dahil olmak üzere zorluklarla mücadele eden  Starliner uzay aracının ticari ekip sözleşmesi de bulunuyor.

Crew Dragon kapsülü ile uzay yolculuğu yapacak sivillerin bu turistik ziyaretin fiyatı ise henüz belirlenmedi.

Etiketler:

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play