YKS ne zaman açıklanacak? ÖSYM, YKS'nin açıklanacağı tarihi duyurdu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) Haziran ayında milyonlarca öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Şimdi gözler YKS sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. ÖSYM YKS sonuçlarının erişime açılacağı tarihi duyurdu. Peki YKS ne zaman açıklanacak?

YKS ne zaman açıklanacak? ÖSYM, YKS'nin açıklanacağı tarihi duyurdu

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) iki oturumu 27-28 Haziran tarihlerinde yapıldı. Milyonlarca üniversite adayının saatlerce ter döktüğü YKS'nin sona ermesinin ardından soru ve cevap anahtarı kitapçığı yayınlandı. Şimdi ise sıra YKS sonuçlarının açıklanmasında. Hem veliler hem de öğrenciler YKS ne zaman açıklanacak? sorusuna yanıt arıyor.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM takvimine göre, YKS sınav sonuçları 28 Temmuz 2020 tarihinde adayların erişimine açılacak.

YKS SONUÇLARI NEREDEN ÖĞRENİLECEK?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ya da mobil uygulamasından öğrenebilecekler.

YKS BARAJ PUANI KAÇ?

Bu yılla sınırlı kalmak şartıyla baraj puanı TYT'de 150, AYT ve YDT'de ise 170 olarak belirlendi. Üniversite adayları, TYT sınavından en az 150 puan alarak iki yıllık üniversite tercihinde bulunabilecek. Öğrencilerin, AYT ve YDT sınavları sonucunda tercih yapabilmek için ise en az 170 puan almaları gerekecek.

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS sonuçlarının ardından adaylar, aldıkları puan çerçevesinde istedikleri bölümlere ve üniversitelere yerleşmek için tercih yapacaklar. ÖSYM, 2020 YKS tercihleri için henüz tarih paylaşmadı. Yine de tercihlerin 29 Temmuz itibariyle başlayacağı düşünülüyor.

Etiketler:

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play