1.000 çekirdekli canavar işlemci!

1.000 çekirdeği bulunan bu işlemcinin tek özelliği, çekirdeklerinin bol olması değil!

  • Zeynel A. Öztürk
1.000 çekirdekli canavar işlemci!

İşlemcilerde bol miktarda çekirdek görmeye alışığız, ancak araştırmacıların henüz ürettiği 1.000 çekirdekli işlemci, akılları zorlayacak cinsten.

Saniyede 1,78 trilyon işlem yapabilen işlemci, University of California'da geliştirildi. Üniversitenin uzmanları, işlemcinin "üniversitede geliştirilmiş ilk 1.000 çekirdekli işlemci" olduğunu söylüyorlar ve önceki çekirdek şampiyonunun çekirdek sayısının 300 olduğunu hatırlatıyorlar. Bununla birlikte atlanmaması gereken bir detay var: Bu işlemciler, ticari biçimde satılma amacı taşımıyor; yalnızca araştırma amaçlı kullanılıyorlar.

Sistem, IBM tarafından üretilen, 621 milyon transistörden oluşan KiloCore yongasını kullanıyor. 32nm üretim teknolojisine sahip yongada her çekirdek, 1,78GHz maksimum saat hızına ulaşabiliyor. Günümüzdeki işlemciler 14nm seviyesine inmişken bu yongada 32nm'nin kullanılması, yonganın mobil cihazlara girebilme olasılığını artırıyor. Çekirdekler birbirlerinden tamamen bağımsız olarak çalıştıklarından, kullanılmadığı zamanlarda kapatılabiliyorlar. Bu ise güç tüketimi açısından son derece yüksek bir verimlilik sağlıyor. KiloCore takımının başındaki Bevan Baas, yeni yonganın güç verimliği anlamında şimdiye kadarki en verimli "çok çekirdekli" işlemci olduğunu söylüyor. Öyle ki 1.000 çekirdek, yalnızca 0,7 watt'lık tüketimle saniyede 115 milyar işlemi yerine getirebiliyor. Bir başka deyişle yonga, yalnızca bir AA pille çalışabiliyor ve modern bir laptop işlemcisine göre yüz kat daha yüksek verim sağlıyor.

KiloCore, yeni yongasını şu an şifreleme ve video işleme görevlerinde kullanmayı amaçlıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

0,7 watt'lık güç tüketimi pcb üzerindeki 4 adet 24pin güç girişinden belli oluyor 2 si kulanılmış buda oldukça yüksek güç istediği belli.

Hocam, yalnızca bir AA pille çalışabiliyordu da neden o kalınlıktaki bakır kablo kullandılar. Hem kartın uzerindeki kapasitörler de yüksek enerji ihtiyacının bir belirtisi. Ustune ustluk buyukce bir sogutucu montaji icin de soket yapmislar. Nasil sogutuyorlarsa Allah bilir. Ama "bu yongada 32nm'nin kullanılması, yonganın mobil cihazlara girebilme olasılığını artırıyor" en sacmasi olmus. 14nm verken 32nm ne akla hizmet kullanilirki? Bence ya resim sahte yada haber abartili, yanlış, şişirme...

@21 Haziran 2016 10:42 Eski Tan gazetesinin elemanları bir süredir burada çalışıyorlar gibi geliyor bana....arada bir bu tip haberler oluyor.

SG. (Yorumunuz en az 20 en çok 500 karakter olmalı.)

Elin üniversitesinde adamlar icat yapıp satıp yada üniversite adına işletip paraya para demiyorlar bizimkiler ise hâlâ gereksiz işler ile birbirlerini yiyorlar :/

Cık. Burda olsa tübitakta papaz eriğini imam eriği yapma projesinin altında kalır.

KiloCore, yeni yongasını şu an şifreleme ve video işleme görevlerinde kullanmayı amaçlıyor.

İşlemi çok kısa zamanda gerçekleştirdiği için sanırım AA pil kadar güç harcıyor denmiş sanırım. Yani 115 milyar işlem 1 saniyede bitiyor, pilde 1 saniyede bitiyor. ;) Valla ben resme bakarak (güç girişlerinin sebebiyle) böyle olduğunu düşünüyorum :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play