1 milyar km hızda yolculuk!

Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking gelecekteki uzay yolculuklarının nasıl olacağını anlattı!

  • Ümit Öncel
Hawking'den uzay yolculuğu ön görüleri
Uzayda son hızda yolculuk mümkün!

Yaşayan en önemli bilim adamların biri sayılan Stephen Hawking, uzay ile ilgili merak ettiğimiz konularda bizi aydınlatmaya devam ediyor. Sizlere daha önce aktardığımız açıklamasında uzaylılar hakkında oldukça ürkütücü ön görülerde bulunan Hawking, bu kez de gelecekte gerçekleşecek uzay yolculuklarının nasıl olacağına dair görüşlerini paylaştı.

Daha önce bu konuda hiç konuşmadığını söyleyen Hawking, bunun sebebinin ise bilim dünyasında "çatlak" olarak nitelendirilmemek istemediğini olduğunu açıkladı. Neyse ki Hawking bu korkusunu bir kenara bıraktı ve ön gördüğü gelecek hakkındaki düşüncelerini paylaşmaya başladı.

Hawking, gelecekte Einstein'ın görecelik kuramının alt üst olacağını söyledi ve saatte 1 milyar km hızla hareket edecek uzay gemiler yapmanın mümkün olacağını söyledi. Hawking'e göre bu gemiyle 1 saatlik yolculuk sırasında ise Dünya'da 1 yıl geçmiş olacak. Böylesi bir gemi üretmenin ve uzaya yollamanın sadece 1 saatlik bir yolculuk hedefiyle gerçeklemeyeceğini ön görecek olursak bu tip bir uzay gemisi ile sadece yıllar değil, nesiller arası yolculuklar yapılabilecek demektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 54 Yorum

1 Milyar Km az değilmi ya :)
0-100 kac Saniye Acaba ^^

0.0000001 saniyede 0 kilometreden 100 kilometreye cikmasi gerekiyor benim teorime göre

Ünlü fizikçi sonunda aklını kaçırdı sanırım.

İyi de Einstein de ışık hızına yaklaştıkça zamanın yavaşladığını söylemiyormuydu. Yamuluyorsam söyleyin

Nasıl gerçekleşeceği de belirtilseymiş..

Bir dakka benim kanım dondu ya nasıl yani :D

nesiller¿ galaksiler olmasın o :D

Durmak için ne kullanacak merak ettim doğrusu,
cidden sağlığı iyimi acaba bu fizik prof.'unun?
Gerçekten kim ciddiye alıyorsa çok fena problemleri olmalı.

1 Milyar km diyince sanki apayrı bi uzunluk/zaman birimi gibi geliyor, aslında ışık hızı bu yani 300.000km/sn. Bu seyahati tahmin etmek için fizikçi olmayada gerek yok, ufo lar gayet açık ve net ışık hızına yakın bir hızda (belkide daha) hareket ediyorlar zaten.

Bu hız da yetersiz, bize en yakın yıldız(lar) Alpha Centrui'dir ve 4 ışık yılı(4*10 Trilyon KM) mesafede bu hızla oraya varmamız 4000 saat sürecek(dünya saati ile) ve 167 dünya günü sürer, en yakın galaksi, Andromeda 2 milyon ışık yılı 83.5 milyon gün 228767 yıl sürerdi.Daha evrenin milyar üzeri milyarda birlik kısmı bile bu mesafe ile görülemez.

Benim anlamadığım, zamanı nasıl oluyor da hızla oranlayabiliyorlar?

Işık hızı denen şey, saniyede 299 bin küsür kilometre değil miydi?

Yıldızlardaki görüntü 100-1.000.000 yıl öncesine ait olabilir diyenler yine bu astrofizikçiler değil mi?
Yani sonuçta ışığın belli bir hızla zaman içerisinde yol alıp göze geldiği ana kadar geçen süre.100yıl mesela

O zaman uzayda geçirilen 1saatlik yolculukla bilmem kaç milyar kilometre uzağa gidip, aynı şekilde 1 saatte bilmem kaç milyar kilometre giderek dünyaya döndüğümüzü varsayalım.Burada hareket eden biziz ve zaman da biziz.Zaman bizde olduğuna göre, dünyaya geri döndüğünüzde sadece 2 saatin geçmiş olması muhtemeldir.

Yani siz saatte 300km ile uçuyorsunuz.2 saat sonunda gideceğiniz yere vardınız.600km etti. Tekrar binip uçakta 2 saat daha geçirdikten sonra 600km yol katettiniz.Sonuçta geçen zaman sadece 4 saattir.Eğer ki orada anlatmak istediği şey, ''1 saatte örneğin 1milyar kilometre uzağa gidersek ve orada beklersek, dünya bize yıldızlardan farksız görünecek ve bize ulaşan görüntüsü ışık hızına oranla 1 yıl sonra ulaşacak'' gibisinden bir şey ise o zaman sorun yok!!

Anlayan anladı ne demek istediğimi...Konuya açıklık getirirseniz sevinirim.

sanırım ışık hızını geçince zamanda istediğimiz gibi ilerleyemiyoruz,geçmişe dönmek sanırım imkansız. ama eğer o hıza çıkarsak zaman bolluğu sayesinde bilimsel araştırmalar çok hızlanır..

çatlak olduğunu kendide kabul ediyor :))

1 milyar kilometre hız olacak diyorsunda; bu hangi enerji kaynağı ve hangi araçla olacak?

Durağı kaçırdık mı bastonla geri döneriz heralde

1 milyar km saatte gerçekten az. Ayrıca bilim adamı olarak makalede adı geçen şahıs izayifet kuramının yıkılacağını söylemiş ama uzay araçının hareketiyle zamanda yaşanacak değişimi yine izafiyet kuramıyla açıklamış. Yıkılacağını düşünüyorsan nasıl yıkılacağınıda söylersin değil mi? Boş şeyler bunlar. Uzaylılarla ilgili haberide gülerek okumuştum zaten. Uzaylılar gelsin baltayla saldıracam canım. Evrim geçirmiş uzaylılar olacak bunlar bide. Gelişim evrime bağlanıyorya bilim adamına göre bu uzaylılar artık dakka başı evrim geçiriyorlardır. Bir saatin sonunda zaten bu uzaylılar evrim geçirmekten bir saat önceki hallerine bir anlam veremeyeceğinden anlaşmaya çalışmanın filan bir anlamı olmayacaktır.(Bu arada uzaylı filan yok arkadaş tırsmayın. İnançsız insan zırvalıkları bunlar. Astrofizikçi zat daha evreni ve canlılığı algılamaktan yoksun. Boş verin gitsin.)

İnsanoğlunun gelişimine bakarsak gelecekte neden olmasın diyebiliriz ve gelişebilmek için demeliyizde! Sonuçta hayaller olmadan gelişmek düşünülemez bence... Klasik bir örnek; çocukluğumuzda (1980' li yıllarda) izlediğimiz meşhur StarTrek i hatırlayın. Birbirleriyle konuştukları küçük cihazlar şimdi hayatımızda cep telefonu olarak var. Bundan onlarca yada yüzlerce yıl sonra nerelerde oluruz kim bilebilir... Bu konuda katılmadığım tek nokta ise 1 saatlik yolculuk yapıldığında Dünyada 1 sene geçeceği düşüncesi. Sonuçta kullanılan hız/kat edilen mesafe/zaman kavramı dünya kavramlarına ve ölçülerine göre. Bu nedenle farklı zaman geçişi olacağını düşünmüyorum. Ama genede bu düşüncemi değiştirecek fikirlere açığım. Bence sizlerde olun ;)

Daha 20 yıl önce birisi görüntülü ceplerden bahsetse manyak derdik şimdi aynı hataya düşmemeliyiz.

dedigi şeyler saçma degil dogru.gerçektir.ama biz bu teknolojiye kaç yıl sonra kavuşabiliriz veya ulaşabiliriz.şu 15 yıllık hızlı teknolojik gelişmeyi göz önünde bulundurursak ve yatırımlar,araştırmalar ,deneyler,devlet bütçeleri bu yönde aktarılırsa,tahmini 70veya 90 yıl civarında bu teknolojiyi kullanabiliriz.evrende bu teknolojiyi kullanan başka yaşam formları var.veye ileriki nesiller bu teknolojiye ulaştılar nesiller arasında seyahat yapıyorlar.(unutmayın hayal dediginiz şey beynin içinde bir gerçektir ,amaç o gerçegi beynin dışındada gerçek kılabilmektir)ramazan demirci

k-f bi milyar :)
teorik fizikçi olmak demek biraz hayalgücünün olması demek ,bende daha çok solucan deliği durmunun gerçekleşeceğine inanıyorum zira hem ışık hızına ulaşmak için sonsuz enerji lazım,hemde ulaşılsa bile ışık hızı evrende dolaşmak için çok yetersiz, bizi solucan deliği paklar :)

"..1 saatlik yolculuk sırasında ise Dünya'da 1 yıl geçmiş olacak.."
cümlesini şöyle yorumluyorum , şahsen kişisel olarak bizatihi kendim :)

Işık hızı gibi yüksek hızlarda atomların hareketi yavaşlıyor galiba , donma olayında olduğu gibi, o sebeple ışık hızı ile hareket edenler yaşlanmıyor.

Onunla birlikte o hızda hareket eden herşeyin(elektron,atom,molekül vs..) hareketi de yavaşlıyor, yüzlerce yıllık bir yolculuk yapsada kendisi ile birlikte hareket eden herşeydeki zaman içindeki değişim çok çok az olduğundan, hızı normale dönüğünde çevresini normal olarak algılamaya başlayan bir insan sanki sadece bir kaç saat geçmiş gibi hissediyor.

Ben olayı böyle anladım.Doğru mudur ?

bu tarz şeyler doğru olsaydı yani geçmişe gidebilseydik bu zamanda farklı olaylar yaşanmazmıydı?? gariplikler gelen uzay gemileri görmeliydik yada çok ilginç teknolojiler açığa çıkmalıydı!!

"..1 saatlik yolculuk sırasında ise Dünya'da 1 yıl geçmiş olacak.."
cümlesini şöyle yorumluyorum , şahsen kişisel olarak bizatihi kendim :)

Işık hızı gibi yüksek hızlarda atomların hareketi yavaşlıyor galiba , donma olayında olduğu gibi, o sebeple ışık hızı ile hareket edenler yaşlanmıyor.

Onunla birlikte o hızda hareket eden herşeyin(elektron,atom,molekül vs..) hareketi de yavaşlıyor, yüzlerce yıllık bir yolculuk yapsada kendisi ile birlikte hareket eden herşeydeki zaman içindeki değişim çok çok az olduğundan, hızı normale dönüğünde çevresini normal olarak algılamaya başlayan bir insan sanki sadece bir kaç saat geçmiş gibi hissediyor.

Ben olayı böyle anladım.Doğru mudur ?

hız konusunda biraz saçmalmış...!!!
aslında biraz değil bayağı saçalamış...!!!

uzay büyük bir yer ama babamızın boş arazisi değil...!!! yani o hıza çıktıktan sonra geminin önüne ilk çıkacak göktaşına yada diğer kütlelere çok hızlı çarpmak kaçınılmaz...!!!

bu hılza bir yere çarpınca öldüğümüzü bile anlayamayız...!!!

ayrıca zaman olayı da çok saçma 1 saat ise 1 saattir kardeşim, burda filime senaryo yazmış resmen bu adam...

herhalde zamanda yolculuk yapabileceğini zannediyor zavallım...

biraz tatile ve güzel hatunlara ihtiyacı var bu hawking' in...

siz ne dersiniz...???

saygılarımla...!!!

Arkadaşlar imkansız demeyin. 150 yıl kadar önce bir bilim adamı bir başka bilim adamının teorisine karşılık bir söz söylemiş. Trenlerin 50 km hızın üstüne çıkması mümkün değil çıksalar bile 50 km hızın üstünde insanların iç organları parçalanır demişti. Peki bu gün otomobillerimizde kaç kişi 50 km nin altında seyehat ediyor ? Yada 70 le giderken iç organları parçalanan kaç kişi var (kazalar hariç )

Hawkingin teorisine gelince. Burada pek detay verilmemiş fakat hawkingin en büyük çalışmalarından birisi solucan delikleridir. Teorik olarak Solucan delikleri ile bu hızlar mümkündür. Zaman kavramı ise görecelidir. Ve o anda bulunduğunuz ortamı etkiler bir noktada. Nasılmı şöyle izah edeyim. Almanya Türkiye arası misal uçakla 2 saat sürüyor. Saat farkıda iki saat, İstanbuldan bir kişi uçağa bindi ve
seyahati 2 saat 1 dakika sürdü. İstanuldan bindiğinde saat 12 : 00 dı. Almanyaya indiğinde saat kaç ? 12 : 01 Bu kişi havada kaç saat kaldı ? 2 saat kaldı fakat Vardığı yerde saat 12 : 01 yani 1 dakika geçmiş oluyor. Buda benzer bir mantıktır ki hawkingin sawunduğuda budur. soucan deliğine girdiğimiz zaman ne zaman nereden çıkacağımız belli olmaz. Belki tam anlamıyla bir zamanda yolculuk gerçekleşmez ama 1 000 000 Km hızla
seyehat ettiğimizde. 1 saat gittik 1 000 000 km ötedeyiz geri geldik 2 saat. Bu sefer mantık tersine işliyor (belkide teorik olarak aynı mantık geçerli olur) dünyaya geri geldiğinde 1 yıl geçmiş olucak. Yada sadece 1 dakika. Çünki Zaman kavramları farklı işlemekte. Marstaki zamanla dünyadaki zaman bir değil. Bunuda Dünya saati ve günüyle değil Genel olarak bakmak gerekli.

bence evrende başka canlılar olabilir ama biliyorsunuz ki gezegenler arası yolculuk öyle şehir içi ulaşıma benzemiyo yıllar sürebiliyormuş yani insan ömrünü yolda bitiriyo ne biz onları görebiliriz nede onlar bizi ziyaret edebilir.şimdi bilim adamları daha çok ölümsüzlük ve aids le uğraşıyorlar ....

"..1 saatlik yolculuk sırasında ise Dünya'da 1 yıl geçmiş olacak.."
cümlesini şöyle yorumluyorum , şahsen kişisel olarak bizatihi kendim :)

Işık hızı gibi yüksek hızlarda atomların hareketi yavaşlıyor galiba , donma olayında olduğu gibi, o sebeple ışık hızı ile hareket edenler yaşlanmıyor.

Onunla birlikte o hızda hareket eden herşeyin(elektron,atom,molekül vs..) hareketi de yavaşlıyor, yüzlerce yıllık bir yolculuk yapsada kendisi ile birlikte hareket eden herşeydeki zaman içindeki değişim çok çok az olduğundan, hızı normale dönüğünde çevresini normal olarak algılamaya başlayan bir insan sanki sadece bir kaç saat geçmiş gibi hissediyor.

Ben olayı böyle anladım.Doğru mudur ?

adamı yargılamadan önce kim olduğuna bakın. dünyaca ünlü bir fizikçidir kendisi. emin olun sizden daha fazla bilgisi var neyin imkansız olup olmadığına dair.

1 saat gittik 1 000 000 km ötedeyiz geri geldik 2 saat. Bu sefer mantık tersine işliyor (belkide teorik olarak aynı mantık geçerli olur) dünyaya geri geldiğinde 1 yıl geçmiş olucak. Yada sadece 1 dakika. Çünki Zaman kavramları farklı işlemekte. Marstaki zamanla dünyadaki zaman bir değil. Bunuda Dünya saati ve günüyle değil Genel olarak bakmak gerekli.

Dünya'nın dönüş hızı belli, 1 yılı 365 gün 6 saat te tamamlıyor. Eğer 1milyar km hızla gidersen 1 saatte 1milyar km yol gitmiş olacaksın. Dünyada da 1 saat geçmiş olacak. 1 yıl neden olsun anlamadım. Tabi o zaman, "zaman kavramı" değişmiş olacak "ışık yılı" gibi birşey kullanılacak o 1 milyar km le giden araçta. Ama bu Dünya'da ki zaman kavramını etkilemez. Eğer dünyadaki zaman kavramını o araç için de de kabul eder kullanırsan. 2 milyar kilometreyi 2 saatte gider dönersin, dünya'da da 2 saat geçmiş olur.

Yalnız diğer taraftan şöyle bir örnekte vereyim.. Gökyüzüne bakıyoruz yüzlerce yıldız var. Hiçbir yıldızın "anlık" halini göremiyoruz.(yıldız görünümlü uydular hariç). Gördüğümüz sadece ışıkları, yıldızlar bizden milyonlarca ışık yılı uzak, sadece ışıklarını gördüğümüz için ve ışığın hızı 300.000km/sn olduğuna göre, bizim anlık olarak gördüğümüz onların milyonlarca ışık yılı önceki halleridir. Belkide bizim onlara baktığımız an onlar çoktan yok olmuşlardır.

Umarım açıklayıcı olmuştur. Karışık, anlaması zor ama bir o kadar da zevkli konular bunlar. :)

Yeterli hıza ulaşabilirsek zaman kavramını aşabiliriz.

edipi hiç sevmem, kişiliğini onaylamam
ama bu konudaki yorumunu takdir ettim. aferin kerata.

zaman, bir palavra birimi değildir. uzayda zaman eşgüdümlü yaşanır ama farklı fizyolojik etkiler nedeniyle farklı notasyonlarla değerlendirilir, yerel olarak değerlendirilir.
zamanda yolculuk hızlı gitmekle, yavaş gitmekle gerçekleşmez.
saniyede trilyon km hızla da gitseniz, vardığınız yerle geldiğiniz yer arasında yine 1 saniye vardır. ha geldiğiniz yerle vardığınız yerler farklı saat birimleri, farklı takvim kullanıyor olabilir ama önemli olan neye kaç dedikleri değil, bütün evrenin ortak anıdır. bunun dışına fiziki yollarla çıkılamaz. zamanda yolculuk sadece metafiziki yolla yapılır. bunun yolu fizik dışına çıkmaktır. yani, ölüm, uyku, trans gibi gerçekler. dünyaya gönderildiğiniz andan itibaren bedeniniz ölene kadar evrenin ortak fiziksel zaman akışına mahkumdur.
başka bir zamana gitmek isteyenlerin psikolojisini incelediğinizde
sorunun veya arzunun asıl kaynağının bilimsellikten çok zayıflıktan kaynaklandığını görürsünüz.

almanya örneğini veren arkadaş hayal dünyasında yolculuk ediyor.
almanaya telefon ettiğinde de zamanda yolculuk mu ediyor?
farklı bir zamanda yaşadığını sandığı biriyle nasıl aynı anda sohbet ediyor..

fizik kanunlarını öğrenirken dersten kaçan ne kadar tip varsa zamanda yolculuk konusunda yorum yapmaya gelince profesor kesiliyor... cehalet yerinde saymanın adıdır, içinde yaşadığınız zamanı bile kavrayamıyorken hangi zamana kaçacaksınız bre!?

Bir insana çatlak demek ne kadar kolay...Merak ediyorum buradan o prof. karşısında atıp tutan çatlak diyen şahıslar dünya için hadi onu geçtim bu vatan içini çöp oluşturmaktan başka orjinal faydalı kaç adet projeye imza atmış kaç tane teorisi var insan önce kendine bakmalı sonra başkalarını eleştirmeli...

Oooo, ünlü Türk düşünürü edip bey de buradalar, ben de merak ediyordum her konunun eksperi bu başlıkta neden yorum yazmamış diye, 1 saat 1 saattir derken düşünerek mi yazdınız acaba? (Gerçi düşünerek yazdıysa durum daha vahim ama xD)

insanlıklık ne zaman ışınlama ve atlama (Uzay zaman ve mekan geçidi) yapacak teknolojiye ve araç gerece sahip olursa o zaman uzayda gezmek, gezegenden gezegene seyahat ve hatta uzayı keşfetme gibi işleri yapabilir olacak, insanlığın şimdilik yapabildiği tek şey dünya adı verdiği evinin kapısının önüne çıkıp etrafa bakmak...

1 milyar (1.000.000.000 km/h), ışık hızının 300.000 km/sn olduğunu düşünürsek.
Yaklaşık olarak 277.778 km/sn bahsedilen hız.
Görecelik teorisine göre ışık hızına yaklaşıldıkça zaman yavaşlayacağından, teorik olarak olasıdır.
Ancak bu hızı elde temke için nasıl bir teknoloji ve yakıt kullanmak gerekcek. Bu teknolojinin önrü nasıl ve neye göre ölçülecek orasını tam bir muamma.
Şu anda yanılmıyorsam uzayda uzay mekiklerinin hızı 5 km/sn yani 18.000 km/h

Saçmalıktan başka bişey değil bir kere o hıza erişmek için ışık hızını geçmek lazım yani 301 milyon m/s vede ışık hızını geçmek için baya baya ışınlanmak lazım. Yani olay yine atomlara indirgeniyor. Bununla beraber tarihte atomize edilen bir canlı doğru olarak kütleleştirilememiş dolayısıyla yaşamamıştır.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
adamı yargılamadan önce kim olduğuna bakın. dünyaca ünlü bir fizikçidir kendisi. emin olun sizden daha fazla bilgisi var neyin imkansız olup olmadığına dair.
Bugün 02:09
_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-
o kadar zekiyse neden telekinezi telepati gibi konuları açıklayamıyorlar:D hiçbirşey imkansız değildir imkansız olan tek şey imkansızdır

arkadaşım telepati ve telekinezi veya neyse bunların hepsi beyin gücü altında adlandırılır.Bu özellikler insanın hiç bir alete adevata araca ihtiyacı olmadan istediği şeyleri yapmasını sağlar bir nevi insan vücudunun dijital kısmını kullanmak gibidir biz mekaniğini kullanıyoruz ayrı.Bunu ileri düzeyde kullanan insanlar tekamülü çok yüksek ve nasıl enerji yayıcağını nasıl çekiceğini bilen insanlardır bunun için çok yüksek bir eğitim almak bile yeterli olmayabilir çünkü tekamül ilede alakalıdır.Stephan hawkins in açıklaması veya öngörüsünü yorumlarken bunlarla karşılaştırmak tamamen ahmahlıktır.Bu tür teknolojiler için deneyler zaten var dünyada bakınız HAUNEBU o yüzden butür insanların tak diye açıklama yapmasını bekleme .

bu arda şöyle birşeyede deyinmek istiyorum :)
yakıt olarak bilemede insanların çıkardığı bir enerji mevcut aynı tür enerjiyi gezegenlerde çıkarıyor ve uzay boşluğundada bu enerji var ama bu enerji nasıl kullanılır nasıl bir aracı hareket ettiririz yada efendim uzay boşluğunda nasıl bir itme gücü kullanmalıki bu hızlarda yolculuk edelim biraz şaibeli.

olmaz öyle şey aklını kaçırmış diyen arkadaşlar herşeyi bugünün teknolojisiyle düşünmeyin.
500 yıl öncesine gidip bakın bu cep telefonu bu televizyon bu da bilgisayar deseniz cadı diye yakarlar sizi :) aynı eşyalarla 500 yıl sonrasına gitseniz onları alıp müzeye koyarlar.
bugün malzemeleri toplasak, yarın gemiyi yapıp ertesi gün galaksiyi turlarız demiyor ki adam :)

@11.12
ahahah telekinezi telepati ne alaka yahu
"einstein zekiyse neden suyun üzerinde yürüyemiyor?"
oldu mu ? :)

Einstein'ı kıskanıyor mu ne?

Arkadaşlar, yorumlarınızın hepsini okudum ve yarısından fazlasını cok beğendim herkesin kendine göre güzel yorumları war. uzay zaman mekan konularına bu kadar ilgili kişilerin olması beni çok sewindirdi!!
öncelikle şunu söylemek istiyorum, imkansız diye bişi yoktur diyenlerdenim,, eger bi kişi bişeyin olabileceğine 100de 100 inanıyosa ve bunu nasıl yapacağı konusunda bi fikre sahipse bunun olmaması için bi neden kalmamıştır,,
fakat ben hawkins'in bunu nasıl yapmayı planladığını (neyi düşenerek) bilmiyorum fakat,eğer bunu bildiğimiz yollardan yapmayı düşünüyosa yani; 0 dan 100 milyar km/saat sonra tekrar 0km ye dönmek şeklinde bi düşüncesi varsa, bu bence mümkün değildir çünkü (bu teoride herhangi bi hesaplama yapmadım ama) tahminen insan fizyolojisi sürekli ivmelenme karşısında oluşacak G kuvvetlerine uzun süre dayanamaz, bu hızlanma insanın dayanabileceği makul sınırlarda yapılacaksa eğer bu seferde insanın bu hızlara ulaşmaya ömrünün yeteceğini sanmıyorum!!
bunu hesaplayabilecek fizikçi bi arkadaşım warsa, yardımlarından dolayı cok müteşekkür olurum!! Saygılar, Ömer TÜRKER
bu konularda tartışmak isteyen arkadaşlar omerturker@hotmail.co.uk

1 milyar km? 1 milyar km hızla giden bir mekiğin olası bir çarpmada oluşabilecek hasarı nasıl önlenebileceği konusunda fikri olan var mı? Daha sert malzeme kullanırız diyen arkadaşlar vardır ama sertlik arttıkça kırılganlık da artar.

arkadaşlar tekrar düşündümde okadardaq fazla deilmiş oluşacak g kuvveti bana bi an için cok gelmişti

1 milyar km hızda çarparsan bişe olmaz, sen çarptığın şeyi görüp algılayana kadar zaten çoktaan ölürsün xD

Maddanin bilinen türüne neden takılı kalıyorsunuz. Yakıt tan falan bahsetmeniz de tuhaff. Bugün kü metodlar değil elbette bahsi geçen. Her ne kadar bir bilim kitabı olmayıp hidayet kitabı olan ilahi kelamı, Kur'an da geçen Süleyman Kıssa'sını bi okuyun en iyisi ufkunuz açılır belki.

S.Hawking'in yazsını başka yerde uzun uzun okumuştum, geçmişe yolculuktan ve geleceğe yolculuk'tan epeyce bahsediyor, kafa karıştırıcı gözükse bile hiçte değiller.Fakat şunu belirtmeliyim ki Hawking'in bahsettiği geleceğe yolculuk, çoğu insanın düşündüğü gibi " geleceğe gidip kendimin 10 yıl sonraki halini göreceğim." değildir.böyle bir şey zaten mantık açısından da imkansız.İnsanlarda en küçük parçacıktan oluşmuştur ve bir enerji bütünüdür.Bu şuan var ise, 1 saniye önce artık yoktur.Geçmiş dediğimiz kavram insanın sadece beyninde kalan anılardır.Gelecek ise, insanın ömründe yaşayacağı zaman dilimi ve kendi planlarıdır.Hawking'in ışık hızının %99'una ulaşma teoriminde zamandan daha hızlı ilerlemek durumu vardır.Bu durumda bunu geleceğe yolculuk ya da geçmişe yolculuk diye algılamamak lazım."Şayet eğer geçmişe yolculuğu bulmuş olsaydık, gelecekten daha önce bulmuş olurduk."

tamam da kardeşim 1milyar km hızla giderken karşına çıkacak gök cisimlerinden nasıl kaçacaksın. düz bir çizgide gitsen belki de karşına binlerce gezegen çıkacak ve çok hızlı gemin paramparça olacak. ya da zamanda atlamamı yapacaksın star trek, star wars filmlerindeki gibi...

Yakıt olarak belkide "deuterium" kullanır :) tarayıcımda hemen yan tarafta bulunan sekmede bi uzay oyunu açıkta (reklam meklam sayarlar ismini yazmak istemiyorum anlamışsınızdır zaten) ordan aklıma geldi.

işin şakası bi yana, konuya geri dönersek eğer varsayalım ki biz bu hıza ulaşıyoruz. bu noktada aklıma takılan iki soru var. bunu benden önce yazanlarda var tabi ama yinede belirtmek istedim.

Karşımıza çıkacak cisimlerden kurtulabilecek miyiz ?

İnsan vücudu bu kadar hızla gitmeye dayanabilecek mi ? yani fiziki anlamda buna hazır mıyız ? fiziki anlamda buna hazır olduğumuzu varsaysak bile 200km hızla bile bi tarafı 3.5 atan adamlar tanıyorum :) bunu kalbi hiç kaldırmazdı herhalde.

O hıza ulaşabileceğimizi yada ulaşamayacağımızı savunanlar var. Ulaşacağımızı düşünenler şunu biliyorlar mı acaba:

"E=mc²/[kök(1-v²/c²)]
m:durgun kütle (gerçek kütle)
m/[kök(1-v²/c²)] :göreli (rölativistik) kütle"

Hız arttıkça kütle artar.

hız arttıkça kütle azalır

albert einstein'ın izafiyet teorisinden haberiniz yok sanırım ? albert einstein hız arttıkça kütlenin azalmayıp artacağını arkadaşımızın yazdığı formül ile kanıtlamıştır.

Sen de yorum yaz