1 numaralı isim Win 7'nin sırrını açıkladı!

Vista'nın hatası; Win 7'nin doğrusu: Windows'un 1 numaralı isminden samimi açıklamalar...

  • Ali Güngör
Steven Sinofsky'nin ağzı sıkı
Gizlilik değil, sağduyu diyor

Microsoft'un Windows bölümü başkanı Steven Sinofsky, piyasada olan ürünler ile ilgili detaylı açıklamalar yapsa da henüz olgunlaşmamış projeler hakkında en ufak bir yorum yapmaktan bile kaçınıyor.

Bu yaklaşımının sebebinin gizlilik değil, sağduyu ve temkin olduğunu belirten Sinofsky, "Herkes ne geliyor, sırada ne var bilmek istiyor. Ama çok erken konuşmak zararlı oluyor; hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor. Bir gece ortaya çıkan bir geliştirme sürümüne yapılan yorumların kimseye bir yararı olmuyor" dedi.

Kendisi, "Restorana gidip de yemek daha pişmemişken birazını yiyip mutfağa geri göndermezsiniz. Patatesi soymalarını oturup da izlemezsiniz. Gerçekten insanlar neyi yapılırken izlemek istiyor anlamak zor. Şahsen çekimdeki bir filmin her gün bir parçasını ya da yönetmen filmin sonu için ne düşünmüş onu görmek istemiyorum" diye sözlerini sürdürdü.

Windows 7 ile Vista anlayışının farkı

Ürün olgunlaşmadan açıklama yapmak yok.

Bu anlayışın sonucunda Microsoft, Windows 7'yi geçtiğimiz yılın Profesyonel Geliştirici Konferansı'na kadar sergilemedi. Bu yaklaşım Windows Vista'da sergilenenin tam aksiydi. Windows Longhorn kod adıyla başlayan ve daha 2003 yılında gösterilen işletim sistemi, sayısız değişim ve gecikmeden sonra Windows Vista olarak piyasaya sürüldü.

Steven Sinofsky Windows'un felsefesini tek kelimeyle özetliyor: "Sorumluluk". "Bir milyar insanın kullandığı ve çok ama çok ciddiye aldığı başka bir yazılım projesi daha yok" diyor.

Gerçekten de Sinofsky'nin sorumluluk anlayışının Windows 7'nin başarısında önemli yer tuttuğu görülüyor. Windows'un başkanı Microsoft Office geliştirmesinin liderliğinde olduğu günlerdeki tecrübelerinden de yararlanıyor. "Normal insanların yapacak işi vardır" diyor ve bu yüzden projeler belli bir olgunluğa ulaşana kadar gerçekten de kullanıcılardan pek bir yorum aramıyor. Peki o zaman neye göre karar veriyor?

Varsayımlara yer yok

Geliştirme sürecinin erken safhasıyla son hal arasında büyük fark var

"Tek bir ekran görüntüsü üzerine yorumlar istemiyoruz" diyen Sinofsky duygusal argümanlardan etkilenmiyor. Tartışma değil rakam görmek istiyor, "Geri dönüşler veriler üzerine kurulu olmalı, varsayımlar, görüşler ve anekdotlar üzerine değil" diyor.

Geliştirici konferansında "Testosterona dayalı mühendislik" kavramıyla herkesi şaşırttı. İşlerin bu yöntemle yapılmasının yanlış olduğunu, gelecek sürümlerde yer alacak özelliklere sıklıkla böyle karar verildiğini belirtti. İnsanların basitçe arkadaşlarına danıştığını belirttiğini Sinofsky, tutup da kimsenin 10 arkadaşının görüşlerini toplayarak ürün özelliklerine karar veremeyeceğini söyledi.

Şimdi işlerin değiştiğini ve Microsoft'un gerçek veriler toplayıp analizler yaparak özelliklere karar verdiğini, bu mühendislerin görüşlerine ters düşse bile ciddi şekilde değerlendirildiğini belirtti. En güzel örnek de toplanan verilerde ortaya çıkan düşük çözünürlüklü ekran kullanımı oluyor. Windows kullananların ciddi bir kısmı düşük çözünürlükte çalışıyor ve bu toplanan veriler sonucunda Windows 7 bu monitörler ve çözünürlüklerle uyumlu çalışacak hale getiriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

1 ay oldu tıkır tıkır hic bişey yok canavar gibi (:

"Bir milyar insanın kullandığı ve çok ama çok ciddiye aldığı başka bir yazılım projesi daha yok" olayı özetlemiş

Bu sefer olmus olma ultimate in bi üst versiyonu daha olupda onada söle ubuntudaki desktop gibi bi desktop falan koyabilselerdi çok kral olurdu :) neyse bunada şükür

çıktığı günden beri 7600 rtm kullanıyorum... gerçekten tıkır tıkır... vistada aero'yu kullanamazken (sistem çok kasılıyordu, w7 de hiç kasma yok...) bu sefer olmuş...

Ubuntucular ; kusura bakmasın ama windowsa yetişmeleri için daha çooook yolları var... (ev kullanıcıları açısından...)

Windowsun işletim sistemleri bana göre 2 ye ayrılıyor.

1. Gurup Geçiş işletim sistemleri her zaman olduğu yine çok büyük iddalarla çıkıpta rağbet görmeyen kısa zamanda unutulanlar örneğin Windows Me, Vista

2. Gurup Gerçekten uzun yıllar kullanılıp kendisinden sonra gelen işletim sistemini bile başarısı yüzünden körelten

98, xp gibi.

Windows7 de 2. Guruba girmeyi başardı bence. İlk Betasını kullanan biri olarak söylüyorum her yönden olmasada çok yönden başarılı bu saatten sonra xp ye dönmem imkansız

Windows7 yi besleyecek donanım gücünüz varsa mutlaka kullanmanız gerek. şuan için stabilitesini ilk günkü gibi koruyor.

Linux bana göre hale profosyonel kullanıcılara hitap ediyor. Linuxa da saygım sonsuz.

windows 7 de hack olayı vardı bir ara chip.com.tr de bir makalede okumuştum pc kasıyor ve donuyordu bu hack olayı için microsoft bir yama,upgrade vs. çıkardımı yoksa bu sorun hala sürüyormu ?

''şu an orjinal vista home basic kullanmaktayım sorun kaldırıldıysa win7 ye geçicem güvenlik herşeyden önce gelir...''

Bu abinin söyledikleri biraz yanlış. O kadar geribildirimde bulunduk, dedik ki "bak başlat menüsünde hata var", son sürümde bile devam ediyor bu hata. Geribildirimi önemseyen yok yani.

O kadar kötüymüş ve hatalarla meydana gelmişse versinler Win 7 yi alsınlar bizden vistayı.

Win 7 iyi de neden win 8 den bahsediliyor; win 7 çıkalı daha 1 ayı biraz geçti fakat win 8 den bahsedilmesi gerçekten ilginç ve düşündürücü; win 8 çıkarsa bu seferde wiin 7 deki hatalardan bahsedecekler ve böyle devam edecek...

İlk başta dediğim gibi ne yani vista kullanıcıları enayi mi oluyor; varsa bir hata ki var diyorlar alsınlar bunu versinler bize win 7 yi ya da vistayı düzeltsinler; düzeltemeyeceklerine göre tek çare win 7 yi vermek.

Bazı konuların çok abartıldığını düşünüyorum. 2 yıldır Vista kullanıyorum, dual boot olarak da aynı makinede çıkıtğından beri de w7rc7100 kullnıyorum. ciddi hiçbir problem veya uyum sorunu yaşamadım. denemediğim oyun veya program yok gibi.. başka makineler de kurdum,denedim. 3-4 yıl önceki donanım özellikli sıradan bir makinelerde sorun göremedim. yani ikisinden de gayet memnunum. Bu konular sanki fun club veya takım tutma mantığı ile yorumlanıyor gibi geliyor bana..

Vista alanların parasını geri ödeyin.

Sen de yorum yaz