1 Terabit hatta daha fazla hız!

Hız limitlerini darmadağın edecek bu yeni teknolojiyle tanışın! İşte devrimin başlangıcı...

  • Ali Güngör

Intel yaptığı açıklama ile 50 Gbit/s hıza ulaşan optik bağlantı prototipini geliştirdiğini açıkladı.

Silikon fotonik teknoloji alanına ait olan keşif birkaç yıl içerisinde kullanılabilir hale gelecek. Büyütülebilen bu teknoloji ile saniyede 1 Terabit hıza ulaşmak ve bir bilgisayardaki bütün verileri sadece 1 saniyede aktarmak mümkün hale geliyor.

Intel yaptığı açıklamada bu teknolojinin transistörün icadı kadar önemli olduğunu belirtti. İlk başta işlemciler için kullanılmayacağı açıklanan teknolojinin eninde sonunda her alanda yaygınlaşması bekleniyor.

Intel seri üretim teknikleri üzerinde çalışıyor. Ucuza bol miktarda üretim ile birlikte yayılacak olan teknoloji üzerindeki çalışmalar sürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

sweet dreamsss

1 degıl 100 olsa ne olur. 8 mbıt e kadar dıyıp sıze max 2 mbıt verbılıyoruz dıyen; tum paraları reklamlara aktaran fırmalar varken 1000 ı kesfetseler ne olur bıze ne fazdası olur

Türkiye'ye kaç yılda gelir? en azından 5 yıl geçmesi lazım gelmesine gelir ama fiyatı normalinin 10 katı olur :S

1 tb mi? ne 1 tb'i 1tb ne arar la türkiyede...

bizim için bu devirde 10mb bile hayal iken,1tb hahahaha ben 1mb ile geçinip giderim.işimi gördüğü sürece hayal aleminde gezmem neye yarar hihihihihihihi. 1tb kıskananlar çatlasın gibi .ben 1mb ile hiç kıskanmıyom.yaşasın 1mb yaşasın çok yaşa çok.hahahaha

Yıl 2050 Türkiye 100 mbit hızla tanışacak...Tesekkürler İnternet servis sağlayıcımız...Çoookk lütufkarsın...Tamam fiyatı bir maaşa denk ama çook hızlı...

işlmecilere daha düşünmüyorlarmış çünkü yaparlarsa geliri düşer otomatikman ondan daha sömürmek varken neden hızlısını yapsınlar.

türkiyede 1 tb ne arar la ülkeye bak hiç bişe yok en dandik ülke türkiye la bide güzel ülkeymiş peh hale bak berbat evlerin görünüşüde iğrenç heryerde gökdelen falanda yok berbat bir ülke

"1 tb mi? ne 1 tb'i 1tb ne arar la türkiyede..." ahahahha

Of be biri çıkıp şu hızda internet gelio demesin anında başlıosunuz yok 10 yılda gelir yok gelse de Türkiye'de çok pahalı olur... Pufff bi dur ya bi dur...

1o sene sonra türkiyede olur

İnternetten başka kullanılabilecek alanlar da var.Harici cihazlara veri aktarımı gibi.USB 3.0'a geçmeyi ertemelerindeki sebep bu olabilir.

Güzel bi gelişme bu gerçek olursa devlet kaynaklarını amerikan hackerları birkaç saniyede ele geçirebilirler diğer taraf bağlantısıyı kesene kadar adam alacağını alır. öte yandan bizler içinde teknolojinin geliştiğini görmek güzel umarız en kısa zamanda yaygınlaşır.

:D vay bea peki bir şey soracağım o kadar hızlı yazan depolama birimi ne :D

size 512 kb net bile cok la
nabacaniz 1 tb yi

ttnet bu allah bilir 1 trbit internetı bile kotalı yapar ama bunun olması için bile fiberoptik kullanmalı ttnet

Teknoloji geliştirilir , isterse 10 terabit olsun. Altyapımız bunu desteklemedikten sonra ne olursa olsun .. Şuanda türk telekomda çalışıyorum ve inanın internet bağlantınız 0.4mm lik ince bakır kablolarla saha dolabına ardındanda evlere geliyor.30 senedir bu böyle , ki 1 terabit hız için her saha dolabına , evlere ve ev tesisatlarına fiber çekilmesi gerekir.Buda yaklaşık 20 sene falan sonra olur.

Teknoloji geliştirilir , isterse 10 terabit olsun. Altyapımız bunu desteklemedikten sonra ne olursa olsun .. Şuanda türk telekomda çalışıyorum ve inanın internet bağlantınız 0.4mm lik ince bakır kablolarla saha dolabına ardındanda evlere geliyor.30 senedir bu böyle , ki 1 terabit hız için her saha dolabına , evlere ve ev tesisatlarına fiber çekilmesi gerekir.Buda yaklaşık 20 sene falan sonra olur.

adamlar terabitlere geçti ben hala saniyede 100kbda kaldım. sırf bu internet hızı için ülke değiştircem yahu.
Almanyanın en ücra köşesinde 16-32mbps en düşük internet hızıyken

gelir gelir merak etmeyin. 1tbit'e kadar! 4gb kotalı tarifeyle gelir.

Biz belki göremeyiz 1 tb mi hehehe ama ne yapalım Türkiye şartları bize bunlarla idare etmemizi söylüyorlar edecez :)

Güzel ve ilginç yorumlar var. Bizler interneti sadece endi açımızdan, son kullanıcı açısından düşünüyoruz. Halbuki dakikada onbinlerce kişinin girdiği siteler ve bu sitelerin yüklü olduğu serverlar mevcut. Bu kadar yoğun bir bilgi trafiğini idare etmek sanıldığı gibi kolay değil. Olaya bu açıdan bakarsak daha anlaşılabilir sanırım. Ayrıca sadece bizim kullandığımız harddiskler yok depolama amaçlı. Bunlar için de endüstriyel standartlar var.

bazilari ne sacma yorumlar yapmis neymis 10 sene sonra tr de olurmush arkadasim bilgisayar piyasasinda tr nin yerini kucumseme 10 sene deil bi urun neredeyse dunya ile ayni anda tr de teknoloji tutkumuz hatta cogu gelismis ulkeden bile daha gelismis saygilar.

"İnternetten başka kullanılabilecek alanlar da var.Harici cihazlara veri aktarımı gibi.USB 3.0'a geçmeyi ertemelerindeki sebep bu olabilir."

Evet arkadaşlar burada veri transferi diyor, yani bilgisayar parçaları içindeki transfer hızından bahsediliyor 1 Tbit diye, haberde internet kelimesi geçmemiş bile, herkes Tbit ifadesini görünce internet, ttnet, türkiye'ye gelmez diye atlamış.

Olsun bu da Türkiye'ye gelmez :))

1 terabit bilgiyi 1 sn de kaydedebilen bir işlemci ve hdd varmıymışki

Ülkemizde de böyle teknolojilerin geliştirilmesi dileğimle

ne 1 tbit interneti millet uçmuş burda internet ile ilgili bir terim geçmiyor

1tbit:) Durun usb3 falan yeni çıktı. Bu kadar aceleye gerek yok:)

yine İntel yapacagını yapmış ... Gayet güzel bir çalışma umarız daha da ilerler bu aktarım işi

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play