"1 yıla kadar netbooklar bedava olacak!"

"Netbook'lar istense bedava bile dağıtılabilir, ama...": İşte bu çarpıcı sözlerin sahibi.

"1 yıla kadar netbooklar bedava olacak!"

Linux Foundation Yönetim Kurulu Başkanı Jim Zemlin Çin'de katılıdığı bir sanayi forumunda Telekom firmalarının, cep telefonlarında olduğu gibi netbook'ların da ücretsiz dağıtıp bunlardan kâr edilebileceğini söyledi. Tabii ki işletim sistemleri Linux olmalı...

Zemlin, büyük indirimler yapılarak, kampanya seçenekleri ile netbook'ların her eve rahatlıkla girebileceğini, ABD'de aynı yöntemle cep telefonlarının ya bedava ya da büyük indirimlerle kullanıcılara ulaştırıldığını bunun Çin'de yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Zemlin sözlerine şöyle devam etti: "1 yıldan kısa bir sürede netbook'lar bedava olacak." Bu sözleriyle gelecek tahminlerini gün ışığına çıkaran Jim Zemlin bunun netbook'larda Windows Xp yerine Linux yüklü halde satılması halinde gerçek olabileceğini savundu.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

İnşallah Olur Xp Den Sıkılanlar İçin Değişiklik Olur

anca savunur zaten bedavaya hiç bir ürün satamaz hele hele açık kaynak bir proje bunu karşılayamaz bile

Aferim size :)

1 seneye bunlar bedava olacaksa bende herkese son model ferrari bedavaya verecem

bedava olsa bile biz gider korsan laptop aliriz :)

bizim bakkalda yillardir bedava laptoplar, 2 ekmek alana 1 laptop yaninda bedava

Yaw bedava olacaksa bile anca Amerikalilara olur. Bize gene soyle en kazigindan satarlar. Bedava birsey var mi bu dunyada yaw, 4 seneligine su fiyattan abone ol derler vs.

Bedava olunca biz Türkler almayız ki. Daha pahalı satcaklarki biz alalım. Nede olsa biz Türk'üz her şeyin iyisini ve pahalısını alırız. Yasaklara karşı çıkar inadına yaparız; serbest olursa yapmayız. Ne yapalım biz böyleyiz işte :)

Bedava olunca biz Türkler almayız ki. Daha pahalı satcaklarki biz alalım. Nede olsa biz Türk'üz her şeyin iyisini ve pahalısını alırız. Yasaklara karşı çıkar inadına yaparız; serbest olursa yapmayız. Ne yapalım biz böyleyiz işte :)

Burası Türkiye buraya vergi alamayacağın ürünler gelemez.En iyi örnek vodafone'un yıllardır avrupada telefonları bedavaya dağıtmasıdır ancak Türkiye'de kimse yanaşmıyor bu duruma siz sanıyorsunuz ki yığılma olur insanlar birbirini ezer ondan ama hayır ondan değil.Şirketlerin birinci amacı kardır ve şirket Türk insanına bir telefonu bu son moda diyerek istediği paraya satabiliyorsa neden bedava versin adam sorunlu mu?

Kraldan çok kralcılar dolu ülkemizde iphone diye bir alet çıktı maliyetinin kaç katına satılıyor ama adam kalkıyor iphone'u savunuyor yok böyle birşey sanki şirket hissedarı.Daha çok var ama burdaki yorumları okuyan insanların zaten %90'ı bilinçli o yüzden yazmaya gerek yok daha fazla...

"Bedava olunca biz Türkler almayız ki. Daha pahalı satcaklarki biz alalım. Nede olsa biz Türk'üz her şeyin iyisini ve pahalısını alırız. Yasaklara karşı çıkar inadına yaparız; serbest olursa yapmayız. Ne yapalım biz böyleyiz işte :)"

Bizi iyice vurmuşsun Alonewolf®.
Ne güzel olurdu herkez birşeyler öğrenirdi ülkemde. Linux ta olsa windows ta olsa ücretsiz bilgisayar bilgisayardır sonuçta. Ne kadar alamayan insan var haberin yok sanırım.

dün akşam bitane netbook kullandım linuxlu güzel aslında internete girer küçük oyunlar oynar dix falan izlenir bide video konferas yapılır tüm bunlarda %95 i anlamına geliyot pc ile yapılanın ben sevdim yani touch screen cıkarsa bitane kesin almayı düşünüyorum şuan

aLone saçmaLama istersen yada susarak batırma durumundan kurtuLabiLirsin.
sen ve çevrendekiLer böyLeyse bunu tüm TürkLere màaL edemezsin. sizin gibi herşeyin pahaLısını aLmaya yatkın gösteriş merakLıLarı oLduğu sürece kendi çamurunuza tüm herkezi sapLamaya çaLışırsınız.

Hadi yap bakaLım bedava netbook, kim aLmaz?
göstersene? bedavaya dağıtıLan o yeri sence aLt-üst etmez?

haa senin paran var huzurun var, unutmuşuz beyfendi. EyvaLLah.

Tabii ki işletim sistemleri Linux olmalı...
anlayana :)

bizim millet bedava dağıtılıyor diye linux'lu alır sonra cafelerin camlarında şöyle bir yazı "netbooklara windows yükleme 10 lira"...

Sadece Netbook değil Tüm bilgisayarların Linux ile satılmasından yanayım.Nedeni ise çok basit Windows gibi para tuzağı bi işletim sistemine para vermekten kurtuluyorsunuz.fiyat da büyk ölçüde düşmüş olur.Sonra isterse Kur Windows u. ;))
Ama o zaman da Microsoft batardıo sanırım.Zaten şuan korsan hat safada o zaman ne oludu düşünemiyorum bile :D

işinize gelince linux sonra linux da neymiş kim kullancak windows dan vazgeçmem diyosunuz :))) (G3^TR)

arkadaşlar bu gün windows olmasaydı belkide hala eski atari deki gibi oyunlara devam edecektik zaten linux yaygın olmadığından virüs bulaşıyo öbür türlü adam bi kod yazsa zaten açık kaynak bütün pc ler göçer yani

ülkemizdede bedava olabilir çünkü;adamın dediği şey aynı iphonelarda olduğu gibi gsm operatörleri 18 ay veya 24 ay vs... taahhütle verilmesinden bahsediyor yani 3G geldiğinde şu an 300 tl ye yakın bir fiyattan satılan usb connect kartlar internet paketleriyle taahhütlü olarak verilecektir. zaten firmalar bu kadar süreli abonelik paketlerinde ürünün parasını fazlasıyla çıkarıyorlar. 500-600 tl lik bir netbookta bu tür kampanyalarla bedavaya verilebilir. kimse babasının hayrına kimseye bedava bir şey vermez. adamın kastettiğide bu zaten.

adam ne güzel linux sistemle optimize bir şekilde satacak, bizde satın alıp windows yüklücez(çakma) sonrada ne biçim alet ne kadar yavaş diyeceğiz microsoft un yazılımına söyleyeceklerimizde cabası..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir