1 yıldır çözülemeyen dava!

1 yıl önce yaşanan ve dünyanın en büyük hack olaylarından kabul edilen saldırılar hala çözülemedi...

  • Gökay Özbudak
Suçlu Kuzey Kore mi?
Yeni saldırılara karşı büyük bir önlem var...

Amerikalı yetkililer, geçen sene Temmuz ayında Amerika ve Güney Kore'nin devlet sitelerine yapılan saldırıların sorumlusunu açıkladı; Kuzey Kore. Yetkililer Kuzey Kore'yi suçlasa da tam olarak kimin ve ne için yaptığını hala bilmiyorlar.

Yetkililerin, Kuzey Kore'yi suçlamasının nedeni Güney Kore'ye yapılan saldırılardaki kodların ve işaretlerin kullanılmış olması. Ancak buna rağmen teknoloji uzmanları, Kuzey Kore'nin yapmış olabileceğine dair kesin bir kanıtın olmadığını söylüyorlar.

Geçen sene yapılan saldırılarda Hazine Departmanı ve Federal Ticaret Komisyonu'nun sitelerine saldırılmıştı. Bunun dışında içinde Güney Kore hükümetinin sitelerinin de bulunduğu 40'a yakın site saldırıya uğramıştı.

Amerika'da bu saldırıların tekrarlanma ihtimaline karşın Temmuz ayı içinde yüksek güvenlik önlemleri alınmış durumda. Yetkililer en çok Wall Street'e yapılabilecek bir saldırı korkusuyla yüksek derece önlem alıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Aslında Windowslar için özel bir Linux sürümü düşünüyorum.

Bu Linux sürümü Windows'un içinde izole edilmiş bir bölge olarak kullanılacak.Tabii Virtualization Programları var ama bunlar ne yazık ki hiç de pratik değil.Koskaca bir işletim sistemini sisteme yüklemeniz gerekiyor ve sistem kaynaklarınızın da yeterli olması gerekiyor.

Örneğin Android'i ele alalım.

Özel bir kit vasıtası ile Windows için özel olarak üretilemiş bir Android ile yalıtılmış bir bölge elde edebiliriz ve tehlike arz eden tüm işleri bu bölgede halledebiliriz.

Özellikle sörf ve dosya açma işlemleri.

Linux'un Windows'un içine sızarak kendini tanıtabilme imkanı da cabası.

Linux Foundation'ın veya belli başlı Linux sürümlerinin yerinde olsam bu yöntemi de kullanırdım.

Chip, gerekli yerlere iletirsen çok sevinirim...

Bu saldırıların linuxla ne alakası var ? Neden resim olarak linuxun pengueninin kullandınız anlamış değilim ?

@11:04
"Aslında Windowslar için özel bir Linux sürümü düşünüyorum..."

Yazınızın tamamını okuduğumda güzel düşünmüşsünüz ama bir hayaltan öteye gitmez.

Windows kapalı kaynaklı bir işletim sistemidir. Linux'un kaynak kodunu oynayabilir ama Windows'un oynayamazsınız. Dolasıyla Windows'a Linux da enjekte edemezsiniz. İmkanı bile olsa Microsoft izin vermez.

Ayrıca dediğiniz şey performans problemini çözmez. Sonuçta aynı anda 2 işletim sistemi açmış oluyorsunuz.

Ayrıca Linux'la Windows işletim sisteminin aynı anda çalışması çok zor. Çünkü ikisi de ayrı teknoloji ve Linux'a bulaşan çoğu virüs Windows'tan bulaşır.

Ayrıca Linuxçular hacker falan değil ki Windows'a sızsın. Ki zaten Windows'a karşı olanlar Linux'u yapıyor.

Eğer bu kadar tehlike arz eden bir durum varsa bilgisayara sadece Linux kurulmalı zaten. Dediğim gibi Linux'a bulaşan virüs Windows işletim sistemiyle Linux'u aynı anda bulunduranlarda görülüyor.

Ayrıca dediğiniz şey gerçekleşirse yine KOSKACA İŞLETİM SİSTEMİ(!) yüklemeniz gerekiyor ve sistem kaynaklarınızın yine YETERLİ(!) olması gerekiyor.

Aslında yazacağım daha çok şey var da abartmayım dedim :)

Aslında çok akıllıca birdüşünce Türk mühendislere duyurulur Chip lütfen yardımcı ol Linux u ok seviyorum ama uyumluluk dolayısıyla windows7 kullanmak zorundayım neden oyunlar hep Windows için çıkıyor
Linux bence daha güzel

Aslında hacker tehlikesine Windowslar için özel bir Linux sürümü düşünüyorum.

Bu Linux sürümü Windows'un içinde izole edilmiş bir bölge olarak kullanılacak.Tabii Virtualization Programları var ama bunlar ne yazık ki hiç de pratik değil.Koskaca bir işletim sistemini sisteme yüklemeniz gerekiyor ve sistem kaynaklarınızın da yeterli olması gerekiyor.

Örneğin Android'i ele alalım.

Özel bir kit vasıtası ile Windows için özel olarak üretilemiş bir Android ile yalıtılmış bir bölge elde edebiliriz ve tehlike arz eden tüm işleri bu bölgede halledebiliriz.

Özellikle sörf ve dosya açma işlemleri.

Yanlız burada pratiklik çok önemli.Kit, bize burada özellikle sistemin hemen açılmasını ve hemen kapanmasını sağlamalı.Zaten Android gibi sistemlerin yapısı da buna uygun.

Bu yöntem ile Linux da Windows'un içine sızarak kendini tanıtabilme fırsatı elde ediyor.

Belli başlı Linux sürümlerinin yerinde olsam bu yöntemi de kullanırdım.

Tabii burada bir risk de var aslında.

Güvenlik sorununu bu şekilde halletmiş bir Windows kullanıcısı neden Windows'unu bıraksın ki?

Dediğim gibi bu bir risk.

Bazı insanların Windowslarını bırakması hiçbir zaman mümkün değil ama bütün Windows kullanıcıları bu yöntem sayesinde Linux'u tanıyacaklar ve Linux'un güvenlik konusundaki mutlak üstünlüğünü göreceklerdir.Öyle sistemler tasarlanabilir ki Linux Windows kullanmak zorunda olmayan insanların hepsini kazanabilir.Windows kullanmak zorunda olan insanlar bile Linux'u tanıdıktan sonra mutlaka Linux'a bir yer ayıracaklardır.

Aslında burada bir meydan okuma söz konusu.Windows'a sızıyorsunuz ve onun içinde ona kafa tutuyorsunuz!Sadece Windows'un güvenlik konusunda aslında ne kadar yetersiz olduğunu göstermiyorsunuz, insanlara ücretsiz Linux'un ne kadar güzel bir sistem olduğunu da gösteriyorsunuz.İnsanlar bunu görüyor.

Evet, bir risk var ama risk Windows için de var.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play