Yeni yılda 10 adımda güvende kalın!

Trend Micro, 2014'te güvenliğinizi sağlayabilmeniz için bu 10 pratik ipucunu paylaştı.

Olta saldırılarının tuzağına düşmeyin

Olta saldırılarının tuzağına düşmeyin

5.     Kişiye özel hazırlanmış mesajlar ya da e-postalar üzerinden gerçekleşen olta saldırılarının tuzağına düşmeyin. Özellikle tanımadığınız kişilerden aldığınız mesajlara şüpheci yaklaşın.

6.     Herhangi bir dijital ortamda kişisel verilerinizi barındıran bir mesajı paylaşmadan ya da göndermeden önce iki kere düşünün. Bu veriler yıllar sonra bile olsa kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabilir.

7.     Dolandırıcılığa karşı koruma sağlamayan bir ödeme yöntemi kullanmayın. Özellikle banka havalesi ya da doğrudan banka hesabına para yatırmaya benzer yöntemleri asla tercih etmeyin. Zira bu yöntemlerde paranızı geri almak mümkün olmayacak.

8.     Telefonunuzu ya da diğer tüm taşınabilir cihazlarınızı güvenlik koduyla kilitleyin. Bir süre sonra cihazın kendiliğinden kilitlenmesini sağlayın.

9.     Çocuklarınız evden bağlantı sağlarken internet erişimlerini görüntülemekten endişe etmeyin. Bunun için birçok ebeveyn kontrol aracından yararlanabilirsiniz.

10. Anlık olarak güncellenen ve bir antivirüs çözümünden çok daha fazlasını sunan güvenlik yazılımlarını hem bilgisayarınızda hem de mobil cihazlarda mutlaka kullanın.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

birde güvenliğimiz için bedava antivirüs verseniz iyi olacak da :)

AVIRA - AVG - AVAST - COMODO - PANDA bunların hepsi bedava antivirus sunuyor zaten. Bunun için buraya mesaj atmanıza gerek olduğunu sanmıyorum.

Sanal kart kullanın başınız ağrımaz !

Arkadaş gayet doğru söylemiş. Hangi akla hizmet bu mesaja eksi verirsiniz anlamak mümkün değil. Millet burada yazı tura atarak mı oy veriyor ilginç.

bu komik ve gereksiz 10 ipucunun yanına ben tek bir ipucu ekliyim gerisini siz zaten kavrarsınız. Mac Os...nokta....

:))) Bundan sonra alışverişlerimi MAC kullanarak yaparım, bunu belirttiğin iyi oldu. Kişisel verileri paylaşma, şifreleri güvenli seç vs gibi güvenlik önlemleriyle MAC inin ne alakası var acaba anlayamadım. MAC bu tür dolandırıcılık sistemlerini engellemek için özel bir yöntem mi çıkardı da bizim haberimiz yok!?! Ne kadar mantıksız komik insanlarsanız ne yapacak tüm dünya windowsu bırakıp mac e geçince herşey güllük gülistanlık mı olacak.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Olta saldırılarının tuzağına düşmeyin
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir