10 Adımda Temiz Windows

Eski sistemlerinden memnun olmayanlar ve PC’sini komple yeniden kurmak isteyenlerin aşması gereken birçok engel var. CHIP, 10 adımda eski sistemi ve ayarlarını yedekleyerek yeni bir sistemin problemsiz bir şekilde nasıl kurulacacağını açıklıyor.

10 Adımda Temiz Windows (Sayfa 2)

6. Disk partitionunu silmek: Artık geri dönüş yok

Partition’ları sildiğiniz takdirde, sabitdiskin yeniden bölümlendirilebilmesinin yolu açılmış olacaktır. Windows 98 ve Me: Başlangıç disketini sürücüye yerleştirin ve PC’yi başlatın. Sistemin disketten başlatılamaması durumunda, PC’nin temel ayarlarının yer aldığı BIOS’dan başlatma sırasını değiştirin. Seçeneğe bilgisayarın başlatılmasının ardından genellikle [Delete] tuşuna tıklayarak erişebilirsiniz. Daha sonra karşınıza çıkan menüden sistemi CD-ROM desteği olmaksızın başlatın. CD-ROM sürücüye daha sonraki aşamalarda ihtiyaç duyacaksınız. Karşınıza çıkan komut satırına “fdisk” yazın ve [Enter]’a tıklayın. Büyük boyutlu sabitdisklerin desteklenmesiyle ilgili soruyu Evet ile yanıtladığınızda kendinizi Fdsik yardımcı programının ana menüsünde bulacaksınız. Üçüncü sıradaki Bölüm veya mantıksal DOS sürücüsü sil’den tüm mevcut sürücüleri kaldırın. Sabitdisk üzerinde yalnızca bir partition olması halinde (C: sürücüsü) 1’i tuşlayarak ilk partition’ı silin. Karşınıza çıkan güvenlik sorularını yanıtlarken, aklınızda tutmanız gereken partition’la
birlikte, içindeki tüm dosyaları silmek üzere olduğunuz. Bu adımı da gerçekleştirin.

Windows XP: Windows CD’sini sürücüye yerleştirin ve bilgisayarı başlatın. PC’nin CD’den boot edilememesi durumunda burada da BIOS’daki başlatma sırasını az önceki örnekteki gibi silmelisiniz. Tüm başlangıç dosyaları yüklenene dek bekleyin ve [Enter] tuşuyla Windows kurulumunu onaylayın. Zorunlu lisans sözleşmesinin ardından, Windows sistemde kurulu işletim sistemlerini tarayacaktır. [Esc] tuşuna tıklayın ve tüm partition’ların listesine ulaştığınızda herhangi birini seçip silin. Burada da güvenlik sorularıyla uyarılacaksınız. Bölümlendirilmemiş bir alan kalana dek partition’ları kaldırın.

7. Doğru bölümlemek: Sisteme temel oluşturmak

Şimdi yeni bir partition oluşturmalısınız. Burada iyi planlama önem kazanıyor. Bir örnek: Windows için bir sürücüye ve kendi dosyalarınız içinse bir başka sürücüye ihtiyaç duyuyorsanız iki bölüm oluşturmalısınız.

Windows 98 ve Me: Yeniden Fdsik’in ana menüsüne yönelin ve birinci satırdan birincil bölüm oluşturun. Fdisk, taramanın ardından, kullanılabilir alanın tümünden yararlanmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Olumsuz yanıt verdikten sonra birincil partition’ın kapasitesini belirleyin. Yüzde veya megabayt cinsinden bir değer girin. Sabitdiski ikiye ayırmak için % 50 değerini kullanabilirsiniz. İlkinin ardından dosyalarınız için genişletilmiş bir partition oluşturun. İşlem ana menünün birinci satırında gerçekleştiriliyor. Arta kalan sabitdisk alanını değer olarak girin. Artık eş boyutlu iki bölüme sahipsiniz.
Ancak Windows genişletilmiş olan kısma henüz onu sürücü olarak tanımadığından erişemiyor. Bu durumda, Fdsik genişletilmiş partition’da mantıksal sürücü oluşturmalısınız. PC’nin sabitdiskten başlatılabilmesi için, bir bölümün aktive edilmesi gerekiyor. Fdiskin 2 numaralı menüsünden Etkin Bölümü Ata’yı kullanın.

Windows XP: Bölümlendirme, silmeyle aynı menüden gerçekleştiriliyor. Yeni bir partition oluştururken burada da az önceki örnek geçerli: Önce Windows için, sonra da veriler için kullanılacak bölümü oluşturun. Sabitdisk alanını her iki partition arasında paylaştırabilirsiniz.

8. Formatlama: FAT ve NTFS dosya sistemi uyuşmazlığı

Kuruluma başlamadan önce, en azından birincil partition’ın formatlanması gerekli. Mantıksal sürücülerde bu adım Windows altından, Explorer’da ise sürücü simgesinin üzerine sağ tıklayıp Biçimlendir’i seçerek gerçekleştirilebiliyor.

Windows 98 ve Me: Sistemi disketle yeniden başlatın. Komut satırına “format c:” komutunu girin. Soruları onaylayın ve sistem bölümüne kendini ifade eder özellikte bir ad verin. “Format d:” ile veri bölümünü formatlayın. Bu partition için örneğin Dosyalarım adını kullanın.

Windows XP: Formatlama Windows XP’de yeni bir partition’ın oluşturulmasının ardından kendiliğinden başlayacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken, hangi dosya sistemini kullanmak istediğiniz: FAT veya NTFS. Windows 98 veya Me üzerinden partition’lara ulaşmak niyetindeyseniz daha eski olan FAT’i kullanmanızı öneririz. Buna karşın kullanıcı hakları ve şifreleme gibi yeni XP fonksiyonlarından faydalanmak için NTFS daha iyi bir seçim olacaktır.

9. Kurulum: Sabitdisk için yepyeni bir Windows

Tüm hazırlıkların tamamlanmasının ardından asıl kurulum başlayacaktır.

Windows 98 ve ME: Başlangıç disketiyle sistemi yeniden başlatın ve bu kez CDROM destekli seçeneğini seçin.Windows CD’sini sürücüye yerleştirin. Windows’un disketin başlatılması sırasında diyagnoz sürücüsü oluşturduğuna dikkat edin. CD-ROM sürücüsü için sürücü harfi bir ileriye kayacaktır. Örneğimizde “f:\setup” komutunu verin. Sürücü daha sonra yeniden E harfini alacaktır. Artık,Windows görünümü sisteme yeniden hakim olacak ve grafik arabirimli, fare destekli bir kurulum sihirbazı başlatılacaktır. Sihirbazın direktiflerini takip edin ve lisans sözleşmesini onaylayın. Kurulum klasörü için C:\Windows’u seçin. Özel kurulum modunu işaretleyerek hangi Windows bileşenlerinin kurulacağını belirleyebilirsiniz. Lisan, ülke, klavye dizilimi ve saat dilimini belirleyin. Yeni bir başlangıç disketi oluşturmanıza gerek yok, çünkü bu adımı çok önceden gerçekleştirdiniz. Diğer kurulum soruları ad, firma ismi ve kayıt numarasıyla ilgili. Firma alanını boş bırakabilirsiniz.

Ağın tanımlanması, ancak sistemde bir network kartının olması halinde gerekiyor... Asıl kurulum işlemi PC’nin özelliklerine göre 30 ile 60 dakika arasında vakit alır. Son olarak Windows, tüm aygıtları tanıması gereken donanım sihirbazını başlatacaktır. Gerekli sürücülerin kurulum CD’sinde bulunamaması durumunda, konumlarını sizin belirtmeniz gerekir. Windows daha sonra parola girmenizi isteyecektir. Parola kullanımı gerçek bir koruma sağlamadığından bundan kaçınabilirsiniz.

Windows XP: Microsoft’un yeni işletim sistemi, öncülü kadar çok seçeneğe sahip değil. Ayrıca kullanıcı tarafından yönlendirilecek bir kurulum aramak boşuna. Kurulum, formatlamanın ardından otomatik olarak başlatılıyor. Sihirbaz burada da işlemler boyunca size eşlik ediyor. Saat dilimi ve bölgesel ayarlar Windows’un diğer sürümleriyle benzerlik gösteriyor. Asıl fark, daha fazla kullanıcıyı hemen atayabiliyor olmanız. PC üzerindeki tüm haklara sahip, administrator olarak bilinen süper bir kullanıcıya olan ihtiyaç, bazı tehlikeleri beraberinde getiriyor. PC’yi tek başınıza kullanıyor olsanız dahi, günlük işleriniz için daha sınırlı haklara sahip ikinci bir kullanıcı belirlemelisiniz.

10. İnce ayarlar: Son rötuşlar ve pratik ipuçları

Kurulumun tamamlandığında dahi, Windows hala eksik bir görünüme sahip olabilir. Bazı sürücülerin eksikliği ve görüntü ayarlarının minimum düzeyde tutulması genellikle bu duruma yol açan etkenlerdir. Bu nedenle son detaylar için biraz el mahareti gerekli. Öncelikle Aygıt Yöneticisi’ni başlatmalısınız. Bunun için Başlat/Ayarlar (98,Me) Denetim Masası/Sistem/Hardware (XP) ve Aygıt Yöneticisi (Device Manager) kullanılabilir. Sistem bileşenlerinin listesinde sarı soru işaretlerinin varlığı, donanımın doğru tanımlanamadığı ve uygun sürücünün kurulmadığı anlamındadır. Gerekli sürücünün CD’de yer alması halinde, onu manuel olarak kurabilirsiniz.

Bunun için hatalı kayda iki kez tıklayın ve Sürücü kartından Sürücüyü Güncelleştir düğmesini kullanın. Daha sonra ekran kartı ve monitör için de, standart sürücüler yerine uygun olanların kurulduğundan emin olun. Bir sonraki adım, görüntü özellikleriyle ilgili. Sağ fare tuşuyla masaüstündeki herhangi bir boşluğa tıklayın ve açılan nesne menüsünden Özellikler/Ayarlar’ı seçin. Renk’ten mümkün olan en yüksek sayıyı, örneğin True Color(32Bit)’i ve monitöre uygun bir çözünürlüğü seçin. Genellikle bu değer 1024X768dir. Gelişmiş/Monitör’den ekran tazeleme oranını gözden geçirin. Göz sağlığınızı korumak için, bu değer 75 hertz’in üzerine olmalıdır. En Uygun ayarıyla genellikle en sağlıklı seçimi yapmış olursunuz. Şimdi önceden kaydettiğiniz tüm ayarları yeni sisteme aktarın, (bkz. adım 4). Windows XP kullanıcıları, ek olarak, sistemlerini etkinleştirme yükümlülüğüyle karşı karşıyalar. Aksi halde Windows, 30 gün sonra başlatılamayacaktır. Etkinleştirme işlemi online ya da telefon vasıtasıyla gerçekleşiyor.

İpucu: Online-etkinleştirme yalnızca üç kez kullanılabiliyor. Telefonla etkinleştirme sırasında, gerçeklere sadık kalarak sisteminizi yeni kurduğunuzu belirtmelisiniz. Güncelleme asla reddedilmeyecektir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

10 adımda temiz windows bölümünün 5.adımında(sistem disketi olmadan işler yolunda gitmiyor) Başlangıç Disketi kartından Disket Oluştur'a ve Tamam'a tıklayın.Bu işlemleri yaptıktan sonra ne yapıcamı anlayamadım.Doğrudan 6.adıma geçilmiş.Oluşturulan disketi nerede kullanıcam?

isletim sistemim 98me baslat disketi olusturdum gerekli butun herseyi yaptim sabit siski ikiye böldum format c formatta attim yanliz birturlu isletim sistemi devreye girmedi

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
10 Adımda Temiz Windows (Sayfa 2)
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir