10 Adımda Temiz Windows

Eski sistemlerinden memnun olmayanlar ve PC’sini komple yeniden kurmak isteyenlerin aşması gereken birçok engel var. CHIP, 10 adımda eski sistemi ve ayarlarını yedekleyerek yeni bir sistemin problemsiz bir şekilde nasıl kurulacacağını açıklıyor.

Hemen umutsuzluğa kapılmaya gerek yok! Hangi kullanıcı, şimdiye kadar en azından bir kere olmak üzere, PC’sini öfkeden pencereden dışarı fırlatmak istememiştir ki? Sistemde oluşan hatalar çoğu kez sinir bozucu bir hal alabilir, ama yine de sakin olun. Bu gibi durumlarda, muhakkak yapılabilecek bir şeyler vardır. Artık bilgisayar kullanıcılarının çoğu,Windows kurulumundan bugüne kadar geçen zamanla, problemlerle karşılaşma sıklığının doğru orantılı olduğunun bilincinde... Hiçbir şey yolunda gitmediğinde ne yapmak gerekiyor? En iyi seçim, sistemi baştan aşağı temizlemek ve Windows’u yeniden kurmak. Çünkü bu yol çökmelerin ve hata uyarılarının sıklaştığı durumlarda yapılabilecek en iyi şey. Planımız size çok fazla sıkıntı yaşamadan yepyeni bir sisteme nasıl ulaşabileceğinizi gösterecek.


1. Planlama: XP veya 98/Me? Belki de ikisi birden

Kolları sıvamadan önce, amaç tam olarak belirlenmeli... Çünkü yeni bir kurulum süreci, sistemi kişisel gereksinimlerinize uygun hale getirmek için en ideal zaman. Bu sırada dosyaları korumak ve daha iyi güvenlik önlemleri alabilmek için sabitdiskinizi yeniden bölümlendirebilir ve hatta yeni bir sistem deneyebilirsiniz. Şu sıralar Windows XP Home Editon’ın tam sürümünü yaklaşık 100 dolar karşılığında temin edebilirsiniz. Bir süredir hissedilir derecede daha stabil olan yeni Windows’a ilgi gösteren kullanıcılar, sistemin yeniden kurulumu öncesinde önemli bir karar aşamasından geçmekteler.

Yeni işletim sistemi, özellikle mesleği gereği bilgisayar başında çalışanlar için tasarlanmış ve birden fazla kullanıcının aynı sistemi paylaşması gerektiği durumlara uygun. Ancak öncelikle bilgisayarınız, yazılımın donanım gereksinimlerini karşılayabilmeli: XP; 233 megaherz ve üzeri işlemcili en az 128 megabayt bellek sahibi sistemlerde 1 gigabayt sabitdisk alanına ihtiyaç duyuyor. Bu değerler en düşük gereksinim seviyesini temsil ettiğinden, ne kadar fazla kaynağa sahipseniz, işiniz o kadar kolaylaşacaktır. Eski işletim sistemini saklamak istemeniz halinde,Windows XP’yi Windows 98 ve Me’ye paralel olarak kurmak mümkün. PC’nizi baştan aşağı yenilerken çifte işletim sisteminin ön koşullarını zaten yerine getireceksiniz. Bu fırsatı kullanmayı istemeseniz dahi, yeni kurulumun ruh sağlığınızı korumaya yardımcı olacak bir çalışma ortamı yaratmak için mükemmel bir başlangıç noktası olduğunu unutmayın.


2. Yedekleme: Değerli dosyalarınızı koruyun

Sabitdiski temizlemeden önce, tüm gerekli dosyaları dikkatle kaydetmelisiniz. Bu kategoriye yalnızca Word, Excel dosyaları veya fotoğraflar değil, aynı zamanda ilk anda akla gelmeyen pek çok dosya da dahil edilmeli.

Belgelerim: Kullanıcı farklı saklama dizinleri kullansa da pek çok program dosyalarınızın tümünü standart olarak bu sistem klasöründe saklar. Office templates yeni kurulumun ardından kendi şekillendirdiğiniz belge şablonlarını yeniden yaratmak zorunda olmak can sıkıcı. Office 97’de dosyalar C:\Program Files\Microsoft Office\Templates’de yer alıyor. Office 2000 ve XP’deyse onları C:\Windows\Application Data\Microsoft\Templates’de bulabilirsiniz.
Windows 2000 veya XP’de templateler \Documents and Settings dizininde o anki kullanıcı adı altında Application Data\Microsoft\Templates’de saklı.

E-mailler ve Adres Defteri: Outlook ve Outlook Express’de, e-maillerinizi ve adres defterinizi bir arşiv dosyasında saklayabilirsiniz. Outlook’ta Dosya/Arşiv’den Outlook Express’de Dosya/Ver’den erişilen bu özelliği her yeni sistem kurulumundan önce kullanmalısınız.

Sık Kullanılanlar: Internet Explorer’da sık kullanılan adresler listesi oluşturduysanız, C:\Windows\Favorites’den (98,ME) veya Documents and Settings\<Kullanıcı Adı>\ Favorites’den(XP) ulaşabileceğiniz bu verileri de saklayın.

Oyunlar: Oyun severler en son değiştirilen dosyaları da diğer önemli dosyalarla birlikte arşivleyebilir.


3. Sürücüler: Hiçbirini unutmadığınıza emin olun

Windows’un kurulum CD’sinde çok sayıda sürücü yer alıyor. Ancak bunlar gerekebileceklerin tümü değil. Ayrıca sürücülerin hiçbirinin en güncel versiyonlarının olmadığı da kolaylıkla tahmin edilebilir. Sabitdiski formatlamadan önce, sistemin her bileşeni için bir sürücünün el altında olduğundan emin olmalısınız. Bu dosyalara ya Windows CD’sinden ya da ayrı bir CD’den ulaşılabilmeli. Kurulum sırasında ISDN kartınızın çalışmadığını fark etmek kadar sinir bozucu pek az duruma düşülebilir. Net’ten kısa sürede sürücü temin etmek, internet bağlantısı olmadan güçleşecektir...

Başlat/Ayarlar’dan (98,Me) Denetim Masası’nı açın. Sistem’e iki kez tıklayın ve (XP’de Hardware) daha sonra Device Manager’ı seçin. Fare ve CD-ROM sürücüsü gibi sistem bileşenleri ve standart donanımlar, genellikle sorun yaratmaz. Dikkat edilmesi gerekenler her şeyden önce görüntü, ses ve network gibi ek kartlar ve modem, tarayıcı ve yazıcı gibi harici bileşenler. Her defasında ilgili bileşene iki kez tıklayın ve Sürücü kartını kontrol edin. Burada Sağlayıcı (98) veya Driver Provider (Me, XP) kısmında Microsoft ibaresinin yer alması halinde, sürücüler Windows CD’sinde mevcut demektir. Söz konusu olan sonradan satın alınan bir Microsoft ürünüdür.

Sonradan eklenen aygıtların tümü için, beraberlerinde gelen sürücülere ihtiyaç duyarsınız. Ancak bunlar elde yoksa veya eskiyse, (tarihleri Sürücü kartından kontrol edebilirsiniz), internetten gerekli yardımı alabilirsiniz. Tecrübeli kullanıcılar kurulum öncesinde güncel bir sürücü CD’si oluştururlar. Aygıt yöneticisi’nden Monitör’deki kaydı kontrol edin. Burada Standart Monitör ifadesini görürseniz, en iyi çözüm, üreticinin modele en uygun konfigürasyon dosyasını netten indirmek. Ancak bu şekilde ekran görüntüsü sonradan en iyi şekilde ayarlanabilecektir.


4. Kaybolmamaları için ayarları kaydedin

Yalnızca sürücü ve yazılımlar değil, kişisel sistem ayarları da son derece önemli. Çünkü onlar olmaksızın sistemi eski haline getirmek çok zor. Ayarların saklanabilmesinde aşağıdaki ipucu yardımcı olacaktır. Kaydetmek istediğiniz iletişim penceresini açın. Örneğin Çevirmeli Ağ için arama parametrelerinin yer aldığı pencere. [Alt]+[Print Screen] tuşlarına eş zamanlı tıklayın. Pencere, ekran görüntüsü olarak hafızaya alınacaktır. Word’de yeni bir belge oluşturun ve resmi [Ctrl]+[V] tuş kombinasyonuyla belgeye ekleyin. Diğer önemli ayarlar için de aynı yöntemi uygulayın ve onları Word’de tanımlayın. Ardından belgeyi diğer dosyalarınızda birlikte kaydedin. Hangi ayarları kaydetmeniz gerektiğinden emin değilseniz, Ağ, Çevirmeli Ağ, E-mail hesapları, User (XP’de) ve kurulan yazılımlardan oluşan bileşenleri kaydedin.


5. Sistem disketi olmadan işler yolunda gitmiyor

Windows 98/Me altından kolaylıkla başlangıç disketi oluşturabilirsiniz. Bu disket sabitdiski bölmek (Fdsik) ve formatlamak (format) için gerekli programları içermeli.Windows XP’de bu disket oluşturulamadığından sistemi kurulum CD’sinden başlatmalısınız. Boş bir disket ve Windows CD’sini sürücülere yerleştirin. Başlat/Ayarlar/Denetim Masası ve Program Ekle/Kaldır’a tıklayın. Başlangıç Disketi kartından Disket Oluştur’a ve Tamam’a tıklayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

10 adımda temiz windows bölümünün 5.adımında(sistem disketi olmadan işler yolunda gitmiyor) Başlangıç Disketi kartından Disket Oluştur'a ve Tamam'a tıklayın.Bu işlemleri yaptıktan sonra ne yapıcamı anlayamadım.Doğrudan 6.adıma geçilmiş.Oluşturulan disketi nerede kullanıcam?

isletim sistemim 98me baslat disketi olusturdum gerekli butun herseyi yaptim sabit siski ikiye böldum format c formatta attim yanliz birturlu isletim sistemi devreye girmedi

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
10 Adımda Temiz Windows
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir