10 efsanevi Windows kullanıcı şikayeti!

Windows kullanıcılarının teknik destek talebinde bulunduğu garip ve bir o kadar da komik sorunlar...

10 efsanevi Windows kullanıcı şikayeti!

Teknolojik cihazlarla en içli dışlı olanlarımızın bile yeri geldiğinde çaresiz kalıp destek aldığı zamanlar olmuştur. Durum böyleyken görece daha az deneyimli kullanıcıların çok daha beklenmedik sorunlarla karşılaştıkları da malum. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısı için çok basit sayılabilecek şeyler, ilk defa bir bilgisayar kullanmaya başlayanlar için karmaşık problemler haline gelebiliyor. Ve böylece teknik destek birimlerinde çalışanlar tahmin bile edemeyecekleri sorular ve taleplerle karşılaşabiliyor.

Bazen ne hakkında ve nasıl yardım isteyeceklerini bile doğru bir biçimde belirtemeyen acemi kullanıcılar karşısında birçok uzman nasıl karşılık vereceğini bile şaşırabiliyor. İşte en profesyonel teknik destek uzmanlarını bile çaresiz bırakıp hayatı yeniden sorgulamalarına neden olacak, dünya genelindeki destek merkezlerine geldiği rapor edilen sorular arasından seçtiğimiz en ilginç 10 soru...

1. Bilgisayarı kapatıp yeniden açmayı denediniz mi?

İlk sırada klasiklerden biri var. Kızgın bir kullanıcıdan telefon alan teknik destek, telefonun diğer ucundaki kişinin bilgisayarıyla başının dertte ve çaresiz bir durumda olduğunu şu sözlerden anlıyor: "Eğer bana birini göndermeyeceksiniz, bilgisayarı camdan fırlatıp atacağım! Sattığınız bir şey de düzgün çalışsın kardeşim! Vallahi parçalarım bu bilgisayarı!"

Bunun ardından tam teçhizatla kullanıcının evine ulaşan ve ciddi bir sorunla karşılaşmaya hazırlanan teknik destek ekibi bilgisayarı güç tuşu aracılığıyla yeniden başlatıp sorunu yaklaşık 42 saniyede çözüyor!

2. Geleceğe Dönüş

Bazı kullanıcılar da bilgisayarlarındaki tarihin tuhaf bir zaman yolculuğu yapmasından yakınıyorlar. Örneğin bir kullanıcı Firefox tarayıcı üzerinde yaşadığı ssl bağlantı hatasından sonra detayları görmek için tıkladığında bu hatanın sertifika doğrulama tarihinin bilgisayarın tarihinden daha sonraki bir zamana ait olmasından kaynaklandığını fark etmiş. Bu sorunun çözümü de aslında son derece basit; dizüstü bilgisayarınızın zamanını ayarladığınızda onu sorunsuz bir biçimde çalıştırabilirsiniz.

3. Size bu izni kim verdi?

Özellikle ortak bir ağa bağlı iş yerlerindeki bilgisayarlarda genellikle çalışanların başka yazılımlar yüklemeleri mümkün olmaz. Ama örneğin Windows'un bir sürümüne iyice alışmış bir kullanıcının işyerindeki bütün cihazların bir sonraki Windows sürümüne (örneğin Windows 7) güncellendiğinde ne hissedeceğini bir düşünün. Soru şu şekilde: "Evden Windows XP CD'sini alıp getirdim. Onu CD-ROM'a yerleştirdiğimde yeniden yüklememe olanak tanıdı. Ama şimdi iş yerindeki ana yazılımı açamıyorum."

Bu arkadaşın Windows XP özlemi öyle görünüyor ki işyerindeki IT ekibinin başına bir hayli iş açmış. Halbuki bunun yerine bu yeni Windows sürümüne dokunmadan XP Modu'ndan yararlanabilir ya da sanal makine kullanabilirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

beni delı eden neydi hersey güzel dir en son tekrar acarsın bilgisayarı uNetbios.vxd hataları mahvederdi beni bir zamanlar bayagı ugrastırıdı beni

w10 pişmanlıktır... klavye ve touchpad hala LENOVO gözüküyor ama pc GRUNDIG...

@grezimonk sen git grundig gibi dandik makineye para ver gel buraya win 10 bahane bul.

@grezimonk Makinanın bileşenleri kim tarafından üretilmişse onun adını taşır makinanın markası xxx diye bütün bileşenlerin aynı markayı taşıyor olması gerekmez.

Bunların kişisel kullanıcıların Windows'a bildirdiği sorunlar değil ki ? Kişisel kullanıcıların yaşaması muhtemel sorunları dile getirip çözüme kavuşturmuşsunuz siz. Bi nevi makale.

Hackintosh kullandığım bir seneden fazla bir süredir Windows kullanmıyorum. Aynı bilgisayar da Windows 10'da var sırf gelişmeleri takip edebilmek için ama yinede kurduğumdan beri hemen hemen bir daha hiç açmadım. Yaşasın Hackintosh ??

@25 Mart 2016 09:21 Washingtosh ???

internet daha iyi çeksin diye pencereyi açmak hahaaa :)

@25 Mart 2016 11:57 la ne var wifi kullanıyordur komşudan pencereyi açınca daha iyi çeker :) adamın biri pc almış eve götürmüş kurmuş çalıştıramamış servisi aramış bu çalışmıyor eleman uğraş uğraş telde çözememiş en son elektrik var mı diye sorunca adam sistem özeliklerinde elektrik istediği yazmıyordu demiş. bir bayan dizüsütü servise götürür kahve tutacağım bozuldu lütfen değiştirin der... vs vs .... gider bu

@25 Mart 2016 11:57 bacanın da temizlenmesi şart :)

size zorlamı kullandırıyorlar win10 u kullanmayın burada dırdır etmeyin

@25 Mart 2016 16:50 Begendigin isletim sistemi istemedigin kullanicilarin elestirileriyle sekillendi. En belirgin ornegi başlat menusunun geri gelmesi.

Sonuncu çok saçma olmuş birinin yazdığı belli!

@26 Mart 2016 07:01 Elbette, yazıları yazan biri olmalı tabi.

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
10 efsanevi Windows kullanıcı şikayeti!
2
3
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir