10 pratik ipucu: Cep telefonu ile fotoğraf

Yanınızda fotoğraf makinesi yoksa, cep telefonu kamerasıyla da düzgün fotoğraflar çekebilirsiniz.

10 pratik ipucu: Cep telefonu ile fotoğraf
Gece çekim modları fotoğrafçılar için bir sihirbaz değil, ancak bir koltuk değneği olabilir.

İki megapiksel, cep telefonu kameralarında neredeyse standart haline geldi. Eğer yanınızda gerçek bir fotoğraf makinesi yoksa, cep telefonunuzun kamerasıyla da düzgün fotoğraflar çekebilirsiniz. Kusursuz cep telefonu fotoğrafları için on önemli ipucunu sizler için sıraladık.

İPUCU 1: Grensiz fotoğraflar
Cep telefonu kameraları genellikle küçük bir optik donanıma sahiptir ve bu yüzden ışığa karşı duyarlılıkları azdır. Kapalı alanlarda veya gece çekim yaparken ortamın sunduğundan daha çok ışığa ihtiyaç duyarsınız, aksi halde fotoğraflarınız titrek çıkar. Fotoğraflarda titremenin nedenini fotoğrafın EXIF bilgilerine bakarak görebilirsiniz: Çoğunlukla cep telefonunuzun kamerasının ışık algılayıcısı düzgün bir çekim için az ışık olduğunu belirlemiş ve CCD algılayıcının ışığa duyarlılığını artırmıştır. Sonuçta elde edeceğiniz fotoğraflar cep telefonunuzun ekranından baktığınız sürece göze güzel görünür. Ama daha sonra bilgisayarınıza aktardığınızda veya bir yazıcıdan doğrudan çıktı aldığınızda sonucun hiç de beklediğiniz gibi olmadığını görürsünüz: Fotoğrafınız ayarı bozuk bir televizyon kanalı gibidir. Özellikle tek renkli düz alanlar alacalı çıkar. Profesyoneller bu etkiyi "parlaklık ve renk grenleri" olarak adlandırırlar. Bu renk karmaşasını fotoğraf yazılımları ile azaltabilseniz de, bu şekilde fotoğrafınızdaki detaylardan olursunuz. Bu yüzden en iyisi işi baştan sıkı tutup grenlerin oluşmasını engellemektir.

Fotoğraf grenlerini en aza indirin: Bunun için en önemli kural "daha fazla ışık, daha az gren"dir. Bu yüzden fotoğraf çektiğiniz bölgede ışıklandırmanın yeterli olmasına dikkat edin. Çoğu cep telefonunun gece çekim modu olsa da, bu moddan harikalar yaratmasını beklememelisiniz.

Renkten vazgeçin: Grenlerden kurtulmanın pratik bir yolu da fotoğrafınızdaki renklerden vazgeçmektir. CCD sinyallerinin güçlendirilmesi yine piksellerin renk ve parlaklıklarında değişimlere neden olsa da, siyah - beyaz veya sepia fotoğraflarda grenler renklide olduğu kadar dikkati çekmez. Bununla birlikte siyah - beyaz fotoğrafların bambaşka bir havası vardır. Bu modlar çocuğunuzun doğum günü partisi için uygun olmasalar da, romantik bir portre, bir manzara veya bir endüstriyel yıkıntı için harikadır.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sony Ericsson w810i kullanıyorum ve fotoğraf çekim kalitesinden oldukça memnunum özellikle auto-focus özelliğinin olması çok önemli :)

2 yıl önce aldım ve hala Samsung D600 kullanmaktayım. Ve tatmin edici şekilde fotoğraf ve video çekimi yapıyor. Uzun bir zaman daha değiştirmeyi düşünmüyorum. Özellikle açık alanda yaptığım çekimler orta sınıf bir fotoğraf makinasını aratmıyor. Telefonumu seviyorum :))

K750i nin flashı çok kuvvetli

N82 kullanıyorum; benim için fotograf zevkini ve tanımını ikiye ayırdı.. N82 den öncesi ve sonrası...
Sonrası mı?? Tabi ki mükemmel...

NOKIA 6500 SLİDE KULANIYORUM 3 AYDIR.BİNBİR İNCELEME SONUCUNDA ALDIM BU TELEFONU... AMA DEĞDİ. GÖRÜNTÜ KALİTESİ HARİKA DİYEBİLİRİM. HATTA FOTOGRAFLARI BİLGİSAYARA ATTIĞIMDA KALİTEYİ DAHA DA BELİRGİN HİSSEDİYORUM...... YİNE DE UNUTMAYALIM Kİ FOTO MAKİNELERİ FOTO ÇEKMEK İÇİNDİR,TELEFONLAR KONUŞMAK İÇİN:) AMA BENİM TELEFONUM YİNE DE BEKLENENDEN İYİ.. İYİ Bİ GÖRÜNTÜ İÇİN İSE 2,15 YADA 3 PİXEL BENCE YETERLİ..

Sony Ericson K770 i ile 3 Mp ve Autofocus ,Bence Hatira fotograflari icin yeterli bir kalite...Bir Cep telefonundan harika görüntüler,ayrica cesitli ayar imkanlari..Kisaca Makinamin olmadigi ortamlarda ,alternatif ama vidyo cekimlerinde görüntü kalitesinden tatmin degilim...

bence en ii fotoları, sony ericcsonk750;samsung u600;nokıa n95; sonyericcson k790, nokıa 6500

bende u600 var gayet iyi fotoğraf çekiyor ama ışık yetirliyse

bende N95 var. fotoğraf telefon ekranında süper gözüküyor ama bilgisayara atınca o kadarda süper olmadığı anlaşılıyor.
eğer işiniz fotoğrafsa bi fotoğraf makinası alın cep telefonu fotoğraf makinasının yerini alamaz

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir