10 yıl sonra gerçekleşebilecek 5 teknoloji!

Bugün size hayal gibi geliyor olabilir ama bu 5 şey, 10 yıl içerisinde hayatımızda olacak!

Geçmişe baktığımızda bugüne dair şaşırtıcı bir biçimde doğru çıkan birçok tahmin görüyoruz. Bu yazımızda ise yaklaşık 10 yıl sonra karşımıza çıkacak, inanması güç ancak gerçekten de imkansız olmayan 5 teknolojiyi bir araya getirdik. Eğer inanmakta güçlük çekerseniz, bu yazımızı birkaç senede bir tekrar okumanızı tavsiye ediyoruz!

1. Akıl gücüyle cihazları kontrol etme
Beklendiği yıl: 2017, gömülü beyin denetimleri 2020'de.

IBM'e göre 2017'den itibaren bilgisayarlarla yaygın olarak akıl iletişiminde olacağız. 2020 yılında ise beyne entegre edilebilen, tüketiciye yönelik çipler, teknolojiyi sadece düşüncelerle teknolojiyi kontrol edebilmemizi sağlayacak.

2. Fotoğraf gerçekliğinde oyunlar
Beklendiği yıl: 2019-2024.

Epic Games kurucusu Tim Sweeney, 2009'da oyunseverlerin fotoğraf gerçekliğinde dünyalarla "10-15 sene içinde" etkileşim kuracağını açıklamıştı. Tabi ki, oyun karakterleri daha doğal bir hale geldikçe rendering dışında yeni bir sorun ortaya çıkacak: animasyonlar, karakter hareketleri, karakterlerle etkileşim ve konuşmaların da şu ankinden daha gerçekçi olması gerekecek.

İnsan beyni kadar güçlü akıllı cepler ve diğerleri

3. İnsan beyni kadar güçlü akıllı cepler
Beklendiği yıl: 2023.

Ray Kurzweil'e göre bilgisayarlar, bir insan beyninin gücüne erişebilmek için 10 petaflop hızına ulaşmalılar.

Bu hıza geçtiğimiz yıl Japonya'nın K Computer tabanlı Kobe'si ulaşarak bir rekor kırdı. Kurzweil'in bilgisayar gücünün daha az maliyetle daha güçlü hale gelmesini açıklayan "ivmelenen getiri kanunu"na göre 2023'de ticari olarak üretlien 10 petaflop'luk makineler, 1.000 doların altına malolacak. Bu ise tüketici cihazlarının yetişkin bir insan beyni kapasitesinde olacağı anlamına geliyor.

4. Robotlar
Beklendiği yıl: 2015-2020'de her Güney Korelinin evinde. 2015'de ABD ordusunun üçte biri.

Güney Kore hükümeti, 2007 yılında 2015 ile 2020 yılları arasında her Güney Korelinin evinde bir insansı bir robot olacağını tahmin etmişti. Güney Kore hükümeti, robot öğrencilerden ve cerrahlardan oluşan bi dünyaya hazırlansa da, ABD hükümeti robot savaşçılara büyük yatırım yapıyor. ABD Savunma Bakanlığı, 2015'de ABD ordusunun üçte birinin robotlardan oluşacağını tahmin ediyor.

5. Kendi giden arabalar toplu olarak üretilecek
Beklendiği yıl: 2018-2020

Kendi kendine giden arabalar, birkaç şirket tarafından geliştiriliyorlar ancak şimdiye dek toplu üretime geçmediler. GM CEO'su Rick Wagoner, 2008'de yaptığı tahminde kendi kendini süren arabaların 2018'de ticari olarak satışa çıkacağını söylemişti. Google'ın kendi giden arablarının da benzer bir tahminle, 2020'de üretime geçmesi bekleniyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

bazi insanlar terminator filminden cok korkmustu artik daha cok korkarlar...

Yahu bu teknoloji aldı basını gidiyor, ama daha bu zamanda el ile çamasır yıkayan isanlar var.Ve yıkayacak camasırı bile olmayan insanlar var.Teknoloji geliştikçe adaletsizlik artıyor, her kesimin kolaylıkla faydalanacagı bir teknoloji yok.

Babasının hayrına yapılacak bişey degil fakat, buna çalısmalarıda lazım.İnsanlıgı düşünen yok, getirisi para olunca! Yazık...

diğerleri umurumda değil de kendi kendini sürebilen arabayı ben yapmak istiyodum

Gamer, Ben Robot filmleri geldi aklıma .. :)

Mümkün şeyler bunların içerisinden 2 si benim 1 yıl öncesinde kafadan söylediğim fikir
2-Çektiğiniz herhangibir videoyu bilgisayar ortamında pixel pixel işleyerek görüntüde olan kişinin veya cismin istenildiği şekilde oynatılabilmesi.Bu özellikle oyunlarda bir devrim olacak (yapılacağınada inanıyorum)
5. Evet bu fikirde aklıma gelmişti bir ara.Misal olarak 1000 - 500 mt uzakta olan sürücünün arabasını ayağına getirebilmesi için elinde duran küçük bir kumandanın küçük bir düğmesine basması yeterliliği.

Tabi herkezinde benim aklımda olduğu kadar kendi akıllarındada vardır "hacı bu çıkacak bu fikir kesin çıkacak" diye :)

@kunduz_
2nci için söylediğin pek işe yarar bir fikir değil.çekilen görüntünün kalitesi asla cgi kadar iyi olmaz.Hareket algılama dersen zaten hali hazırda motion capture teknolojisi kullanılıyor.
Ayrıca konsollar oyun piyasasını domine ettiği sürece grafiksel olarak gelişme kaplumbağa hızında olacaktır.Değil 10 yıl bu gidişle 50 yılı bile bulur

Teknoloji insan gerekliliğini ortadan kaldırıyor. Sonucunda ise savaşlar kapıya dayanacak. Hemde çok yakında... Elinizdeki akıllı telefonu kullanıyor ve yeni bir model çıktığında hemen sıraya giriyorsunuz peki kendinize neden diye sorun hiçbir cevap sunamazsınız yada saçma cevaplar, teoriler. (insan düşünen varlık mı?...)

Basit bi eeg cihazıyla bilgisayar kullanmanın henüz epey uzağındayız. Ayrıca bilgisayar oyunlarının fotoğraf kalitesinde olmasını beklemek ressamların fotoğraf kalitesinde resim yapmasını beklemek gibi bir şey. İşlemci gücündeki geçmiş yıllardaki artışa bakarak önümüzdeki kısa dönemde o kadar büyük bir gelişmeyi beklemek doğru değil bence.

desenize 2020 da hawking gibi bişe olcaz :)

2017 deyım beyler bir şey yok

kim bilir 3000 yıl gelse neler neler olur

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir