100 Dolarlık Dizüstü: 4 Milyon Sipariş

"One Laptop per Child" (OLPC) yani "Her Çocuğa Dizüstü" adıyla bilinen ve amacı ucuza geliştirtmiş dizüstü yaratmak olan kampanya daha şimdiden 4 Milyon sipariş aldı.

Projenin arkasındaki isim ise eski MIT Media Lab CEO’su Nicolas Negroponte.Kar amacı gütmeyen firma 100 Dolara üretilebilecek övülecek bir dizüstü bilgisayar geliştirdi.Dizüstünün ilk çıkış fiyatının 135 dolar olacağı belirtiliyor.2010 yılına kadar da üretim maliyetinin 50 dolar düşmesi bekleniyor.Bilgisayar çocuklara ücretsiz olarak verilecek., parayı ise kampanyaya üye olan ülkeler firmaya ödeyecekler. Ucuz dizüstünün kalbini 400 Mhz lik bir AMD işlemci oluşturacak. Sistemde 128 MB dinamik RAM’ler ve LinuxBIOS’lu 512 KByte SPI-Arabirimli-Flash-ROM bulunacak. Normal bir sabit diskin yerine sistemde SLC-NAND-Flash 512 MB boyutunda bir hafıza yer alacak. Söylenene göre sistemde işletim sistemi olarak Red Hat Linux bulunacak. Bunun yanında sistemler birbiriyle kablosuz ağ sayesinde iletişim kurabilecekler. Üretilen ilk dizüstülerin 2007 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

Uğur Seven - Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

yaa lütfen bana nerden sipariş edeceğimi söyleyin.mersinde oturuyorum istanbuldan veya ankaradan kargo ile sipariş edicem ama siteyi bulamıyorum ya ltf. yardımcı olun bu fırsatı kaçırmak istemiyorum nolurrsunuzz!!!!!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir