100.000 cep telefonu kullanıcısı izlendi!

Skandal: Özel bir çalışma kapsamında 100.000 cep telefonunu kullanıcısının hareketleri izlenmiş!

100.000 cep telefonu kullanıcısı izlendi!
cep telefonları gsm vericilerinden takip edilebiliyor.

Bir istatistiğin parçası olmak ister miydiniz? Hem de hiç haberiniz olmadan. Şu anda dünyanın gelişmekte olan ülkelerinden birinde bu skandal yaşanıyor. Geçtiğimiz aylarda ismi verilmeyen bir ülkede gerçekleştirilen bilimsel bir araştırmada 100,000 kullanıcının hareketlerinin cep telefonu üzerinden takip edildiği açıklandı.

Alınan bilgilere göre bir GSM firmasından alınan 6 milyon isim arasından rastgele seçilen 100.000 kişi, üçlü GSM vericilerinin bilgileri kullanılarak izlendi ve hareket desenleri araştırıldı. Araştırmanın danışmanlarından Kuzey Doğu üniversitesinin (Northeastern University) Cesar Hidalgo'nun verdiği bilgiye göre araştırmayı isteyen firma telefon numarası, isim gibi kişisel bilgilere erişemediler ancak yine de bu araştırma "özel hayata tecavüz" olarak nitelendiriliyor.

Araştırmanın sonuçlarına gelince. Ortaya çıkan sonuç bir çok kullanıcının evinin yakınlarında dolaştığını ve maksimum 40 km uzaklaştığını gösteriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

bunu zaten bıldıgım kadaryla amerıka zaten yapıyor hem msn dekı görusmelerı hemde gsm dekılerı izliyorlar.... deney alarak kulanııyoruz..... bunun ıcın de bızlerde varız ... ulke olarak(:-(

Yasa dışı iş yapanlar korksun.Normal hayatını sürdüren adam neden korkacak ki...

ayıp ayıp...utanmasalar eve gelecekler allah allah :S:S:S

yeni çıkan hapları deney için kullandırılırken yarısı içinde hiç bir etken madde olmadan yapılıyor acaba nolacak diye bu da öle bişi adama git söle seni takip edicem diye oda normal hareketinin dışında istem dışı hareket tesin bu derse teste aykırı araştırmanın dogrulugu için hangisinde etken var hangisinde yok kesinlikle sölenmez))

böyle saçma bir proje ve çalışma için özel hayatın hiçe sayılmasına izin veren kişi, kurum ve hükümeti kınıyorum!

Sonuç?
Dünya turuna çıkan yok sonucuna mı vardılar acaba?

Bu nasıl zihniyet böyle "Yasa dışı iş yapan korksun.Normal hayatını sürdüren adam neden korkacak...." mışmışmış.

Senin evin de dahil gittiğin,girdiğin her yerde, her hareketini izleseler, yediğin, içtiğin hakkında sürekli bilgi toplasalar, bunu kabul edermisin ? Edersin sanıyorum, kendi kendine dersin o zaman "amaaan! banane ben normal hayatımı sürdrüyorum varsın ne isterlerse yapsınlar."

Bu kesinlikle yanlış, kesinlikle şerefsizlik, kesinlikle suç.
Devletin resmi istihbarat kurumları bile azılı suçlu olduğu bilinen birini izlemek için özel izinler çıkarmak zorundayken ve öyle istediği gibi de kafasına göre hareket edemezken , şerefsizin biri çıkacak "ben bir deney yapayım bakalım noooolacak" diyecek.

Yüz bin masum insanı kobay gibi kullanacak haberleri olmadan , özel hayatlarına , mahremiyetlerine tecavüz edecek onları izleyecek.

Demek bukadar kolaylaştı şerefsizlik, adilik, bayağılık, namussuzlık.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir