1000 kat daha hızlı internetin yolu!

Evinizdeki internetin 100, hatta 1000 kat hızlısına sahip olduğunuzu düşünün... Bu artık hayal değil

  • Ali Güngör
Fiberin hızı 100'e hatta 1000'e katlanıyor!
Optik veri transferinde yenilikler sürüyor

Bakır kablolar üzerinde elektrik sinyalleri olarak bilgisayarımıza ulaşan internet, fiber optik kablolarda ışık olarak çok daha hızlı bağlantı sağlıyor.

Bununla birlikte farklı kaynaklardan gelen optik sinyallerin geçici olarak depolanmak üzere elektrik sinyallerine dönüştürülmesi, fiberin hızını düşürüyor.

MIT araştırmacıları yaptıkları çalışma ile optik ağları optimize etmenin yolunu buldular. Akış değiştirme yöntemi ile farklı kaynaklardan gelen büyük miktarlarda veri alışverişinde, ışığın farklı dalgaboyları, belirli adreslere ayırılacak. Bu sayede hafızada depolama olmadan aktarım mümkün olacak. Harcanan enerji düşerken fiber optik hatların potansiyeli 100 ve hatta 1000 katına çıkabilecek.

Özellikle Facebook ve Google gibi devlerin bu özellikten yararlanması, geleceğin interneti için aydınlık bir seçenek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

Canım Türkiyemde herşey hayal :)

ne zaman 1000 yıl sonramı yoksa 1000 y.y.

türkiyede hızlı internet hayal türk telekom 5 mbps metroneti aylık 1500 tlden resmi kurumlara satıyor ev kullanıcısının bunu alması imkansız

eğer türkiyede yaşıyorsanız hayalden ibaret!!!

ttnet duyuyon mu

Bana bunun nasıl bir hız olduğunu örneklemelerle açıklarmısınız telekom tarafından 1mbps kullandığımız için idrak etmekte zorlanıyoruz :)))

eee hadi yapında kullanalım...!!! demek ki uydu net ve diğer kurumlar bu yüzden erken müşteri toplama yarışına girdi...!!!

artık kota problemi de kalkar ortalıktan...

güzel bir haber

saygılar...

güzel bişiyde benim pcnin ethernet girişi max. 10mb destekliyor. yani önce pcyi değiştirmek lazım o da zor. yane bizim hız umudu başka bahara kaldı.

Google ve youtube önce bize para versin. Koskaca Türk Devletiyiz. Bakan Yıldırımdan Google'a gelsin. Cartelden: Hani bana paraaaa

Türkiye'de yaşadığımızı unutmayalım bizim için bunlar hayal hatta ben hayal bile edemiyorum

tüm dünya bu teknolojiye geçse bz en son geçeriz

hiç düşünmeyin arkadaşlar boşunuza kafanız yorulur başınız ağrır türkiyede yaşıyoruz bizim için değil bunlar

Hayal etmemizin mümkünatı yok. Çünki tr de fiber optik internet yok

bakan google laf yetiştirecegine nezaman büyükşehirlere fibercekecek onu acıklasın bırak taşrayı tamam hizmetlerini takdir ediyorum ama internet kapata bilecegin bişi degil sadece türkiyeye sıkışıp kalmıyorsun internete dünya vatandaşı sıfatına erişiyorsun...
internette istemedigin videoyu kaldırtamazsan kaldırmanın tekyolu hack edip makinadan silmek tabiki yeniden yükleninceye kadar burdada devreye siber güvenlik ve siber polis teşkilatı giriyor tabi bizde varsa

"güzel bişiyde benim pcnin ethernet girişi max. 10mb destekliyor. yani önce pcyi değiştirmek lazım o da zor. yane bizim hız umudu başka bahara kaldı."
Ethernet kartlarından satın alıp pc'nize takabilirsiniz.

tüm dünya gecse türkiye geçmez

Türkiyede bu bir hayal böle bişe olsun millet şoka girer camdan atlar :D

Türkiyede bırak 1000 katını, 8 mbit sınırsız kullanabilsek öpüp başıma koyarım.. günde 8 kez dua okur, okuyup üflerim telekoma..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play