10nm'lik Snapdragon 830 söylentisi!

Qualcomm'un bir sonraki üst seviye işlemcisi, iddiaya göre bu teknolojiyi kullanacak!

  • Zeynel A. Öztürk
Snapdragon 830, 10nm teknolojisini mi kullanacak?

Snapdragon 820 bu senenin üst seviye telefonlarında kendisine yer bulacak. Qualcomm'un bir sonraki işlemcisi Snapdragon 830 hakkındaki dedikodular ise şimdiden konuşulmaya başlandı.

2017'nin ilk çeyreğinde hazır olacağı ileri sürülen Snapdragon 830, Qualcomm içerisinde MSM8998 kod adıyla biliniyor. 8GB'a kadar RAM'i destekleyen işlemcinin Samsung'un 10nm üretim teknolojisine sahip, geliştirilmiş Kyro mimarisine sahip olduğu söyleniyor.

Snapdragon 830 gerçekten yolda olabilir, ancak bu raporun doğru olup olmadığını kanıtlamak şimdilik pek mümkün değil. İşlemcinin desteklediği RAM boyutu akla uygun görünüyor, ancak 10nm teknolojisi için aynısını söylemek mümkün değil. Geliştiriciler, bugün halen 10nm üretim teknolojisini istedikleri seviyeye getirmekle uğraşıyorlar.

Samsung'un bu kadar kısa sürede 10nm teknolojisine sıçraması zor göründüğünden bu bilgilere dikkatle yaklaşıp, yeni sızıntıları beklemekte fayda var.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

3d stack ram memory yapabiliyorlar artik. Bunu daha once ATI de yapti. En alt layerlarda switchler yani mimari yatiyor. Yukariya dogru cikan layerlarda da rahatlikla memory element olusturabiliyorlar. Yani cipin boyutunun bir kismini RAM olarak kullanmak yerine, simdi tamamini RAM ile katman katman doldurabiliyorlar, ve en alt katmanda da processing unit var. Tabiki isitma sogutma, pressure resistance gibi zorluklar var, fakat yakin zamanda bu tip yuksek on bellekli cihazlari gorecegiz.

@25 Ocak 2016 19:42 Yalnız ram'ler chipset'in üzerinde yer almıyor...

yeter artık birşey yapmayın gına geldi artık

@25 Ocak 2016 19:56 Kullanma Olur Biter Kardes!Sana 3310'da Fazla Gelir..A 1018 Felan Kullan.Sonucta Ortak Noktalariniz Mevcut..

8gb ram bu nedir arkadaş ne rammiş boş boş işler pclerde bile 4 gbram var herşeyi yapıyon bunlara kanmayın hepsi göz boyama

Sen de yorum yaz

Turhost