11 yaşında hacker olur mu?

Sadece 11 yaşındaki bir çocuğun parkta oynamasını bekliyorsanız, bu haber sizi şaşırtabilir!

11 yaşında hacker olur mu?
Çocuklar artık sadece oyun oynamıyorlar

AVG, 18 yaşın altındaki çocukların yazdığı zararlı kodlara giderek daha çok rastlandığı konusuna uyarıda bulundu.

Antivirüs firması AVG, bir oyunun oturum açma bilgilerini çalmaya yönelik düzenlenen trojanın, 11 yaşındaki bir çocuk tarafından geliştirildiğini söylüyor. Uzmanlar, trojanın kodlarını inceleyerek çocuğun yaşadığı yeri ve hatta son zamanlarda bir iPhone sahibi olduğunu da tespit etmeyi başarmışlar. AVG üst düzey yöneticilerinden Yuval Ben-Itzhak, durumu şu sözlerle açıklıyor: "Artık çok küçük yaşta bireylerin zararlı yazdıklarına dair birkaç örneğimiz var. 11 yaşındaki Kanadalı çocuk da buna dahil. Kod genellikle yeni başlayanlar için öğrenmesi kolay olan .NET framework ile yazılmış temel bir trojan olarak ortaya çıkıyor. Zararlı kodlar, genellikle e-posta içerisine bir bağlantı olarak yerleştiriliyor veya sosyal ağ sayfasına ekleniyor."

AVG, çocukların bu işi genellikle hava atmak için yaptıklarını, ancak çevrimiçi oyun hesaplarının genellikle kredi kartlarına bağlı olduğunu ve bu şekilde oyun içi satın almalar yapılabildiğini söylüyor. Dolayısıyla çocuklar, yazdıkları zararlı kodlarla başlarına iş açabilirler. Dahası, önemli bir kesimin hala tüm hesapları için aynı parolayı kullanması, daha da önemli sorunlara yol açabilir.

AVG'nin Digital Diaries araştırmaları, her yaştan çocuğun giderek teknolojik anlamda daha bilgili hale geldiğini, ancak çocukların zararlı yazmalarının şaşırtıcı olduğunu söylüyor. Bununla birlikte çocukların yazdığı kodların çok da karmaşık olmadığı vurgulanıyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

15 yaşındayım ve programlama bilgim iyi C , C++ ,Visual c# ,assembly,php,html5 dilllerinde programlama yapabiliyorum benden küçüklerinde yapması muhtemel :)) robotlar yapıyorum,psp ye windows 8 application u yazdım. muhtemel şeyler malum teknoloji çok çabuk gelişiyor :D Saygılarımla

@12 Şub 2013 16:21 Git kumda oyna.Şu programla dilleri'nide google aratıp bulduğundan hiç şüphem yok.evlat

@12 Şub 2013 20:00 ha tabi link vermek yasak olmasa gir websiteme bak derdim kendin bazı şeyleri yapamadıysan başkalarının yapamayacağı anlamına gelmez :)) sen kendine bak ya saçma saçma konuşuyor bide :)) google mış peh senden çok emek verdiğim şeyler var.İşte senin gibi düşünenler yüzünden ülke gelişmiyor teknolojide hep eziş hep eziş sonra niye bizde bilim adamı yok niye abye giremedik tabi demesi kolay :))

@12 Şub 2013 20:00 kumda oynamı haha :D insanları ezenler kazanır senin gibiler yani.. türklerden destekçi çıkmasın zaten git kendine gül sen bence batırmışın çünkü :))

Çocuğum olduğunda ilk okula başlamadan bilgisayar programlama ve yabancı dil konusunda belli bir başlangıç yapmış olması konusunda elimden geleni yapıcam. Türkiye harici dışardaki dünyaya baktığında gerçekçi yaklaştığımızda olması gereken bu bence.

dislike yapanlar olmuş ne alaka bu dislikelar ?? robotlar assembly ile kodlanıor işletim sistemleride..psp de lua ve C kullanılıyor.adamın websiteside varsa şahane doğrusu helal olsun :))

bende 3 aylıkken abaküsümle almanların enigma kodlarını çözüyordum. Allah akıl fikir versin size bir haber abartılırda bu kadar olmaz yaaa..oldu olcak anne karnındaki çocuk ultrason cihazı yardımıyla hastaneyi hackledi deseydiniz. (o aylarda çocuk rf i yönlendirmeyi biliyormuş)

Bence çok normal bir şey.

@12 Şub 2013 20:00 doğru izah etmiş C C++ Visual ve C# öğrenilmesi çok zor diller değildir yalnız assembly i orda görünce sizin görüşlerinize katıldım assembly i 15 yaşındaki birinin öğrenmesi imkansız değil ama en azından 8 yaşından beri programlama yapman lazım assembly i yapay zeka(robot) yapacak kadar öğrenmek için o da en saçmasını yazarsın php html5 e gelince en basit anlamıyla internet kodlarıdır html5 yeni çıktı zaten htlm5 e programlama dili demesi içimde ki kuşkuları arttırdı çünkü html5'i html'nin bir sürümü olarak kabul edebiliriz ki html de bir programlama dili değildir zaten 17 yaşında biri olarak 10 yaşında html'yle okulda tanıştım bilgisayar dersinde gördük pc'm olmadığı için net cafede ufak ufak bir şeyler yazdık kardaş çok atmışsın ya

@16:21 beyler bosuna antitez kasmayin antitezin babasi bende... PSP'ye WINDOWS 8 uygulamasi yazmis adam(!).. Beyin bulunamadi... Ayrica Visual C# diye bir dil yok, C# var...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir