118GB'lık disket nasıl yapılır?

3.5 inç'lik 1.4MB kapasiteli disketler çok geride kaldı. Peki ama 118GB'lık bir diskete ne dersiniz?

  • Zeynel A. Öztürk
118GB'lık disket nasıl yapılır?

1,4MB'lık veriyi ancak depolayan 3,5 inç'lik disketin 128GB'lık veriyi nasıl sakladığını merak ediyorsunuz. Cevap basit, gördüğünüz disket, tam anlamıyla bir disket değil.

Disketin metal kısmı, bir SD kartın içeriye girmesine izin verecek boyutta. Elbette iş burada bitmiyor, disket sürücülerinin SD kart okumak gibi bir yeteneği bulunmuyor. Bunun için disket sürücüsünü bilgisayara bağlayan kablodan faydalanılıyor.

Konektörün pin aralığı, SD kartın pin aralığıyla neredeyse eşleşiyor. Gereksiz pinler kaldırılarak gerekenler, yukarı doğru bükülüyor ve SD kartın pinlerine değecek şekle getiriliyor.

Tüm işlemin nasıl gerçekleştirildiğine buradan ve fotoğrafla buradan göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

niye böyle bişey yapılır ?

Saçmalık ötesi! Gereksiz bir haber

"118GB'lık disket nasıl yapılır?" ortada 118 gb kapasiteli üretilmiş bir disket yok, disket klipsine sıkıştırılmış flash bellek var. hani tartışılan durum anlaşılsın diye abartılı örnek verilir ya, işte o abartılı örnekle yarışan bir rezalete imza atmışsınız. bu nasıl bir sorumsuzluk örneği? sizlerin basın adına ettiğiniz bir yemin yokmu? teknoloji üzerine haber yapıyorsunuz diye basın etiği dokunulmazlığınz olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Başka islerimi yokmuş :))

Kimseinin manyetik depolamaya geri dönmek istediğini sanmıyorum. Eve geldiğinde bozulmuş olan disketlerle uğraştığımı hala dün gibi hatırlıyorum. Ki günümüzde her güvenliğin elinde o manyetik dedektörlerden olduğunu ve deli şeyi sallıyormuş gibi salladıklarını da unutmayalım.

ona bakarsan 256 gb micro sd de var şu an yakında 512 de çıkar . önemli olan bundan 20 sene önce yani 1996 da yapmış olsaydı anlamlı olurdu. yaptığı sadece disket sürücüsünü sd card okuma yuvası yapmak olmuş yani aptalca bişey.

Harika bir calisma olmus.

Birileri reddit'te fazla gezmiş

bu haberi okumak için harcadığım boşa zamandan ötürü oluşan kul hakkını size helal etmiyorum. bu sitede bir çok aptalca haber okumuştum ama bunda tam olarak zırvalamışsınız. kısa yolunuzu hızlı sekmelerden siliyorum...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost