120 Metrelik Dev!

Dünyanın en güçlü sayılabilecek optik teleskopu uzun bir aradan sonra nihayet gözlerini açtı.

  • Selim Öztürk
Dev teleskop!

Arizona'da Binoküler Teleskop (LBT)'taki astronomlar, 8 metre çapında iki dev aynayı kullanarak çekilen ilk görüntüleri yayınladılar.

Çekilen resimlerde ayrıntılara inildiğinde, samanyolunun 102 milyon ışık sene uzağında olan spiral şeklindeki bir galaksinin olduğu görülüyor.

Bu teleskop 20 senedir kullanılıyor, ancak artık daha detaylı işlevleri var.

120 m.'lik teleskop, topladığı ışığı maksizimize eden iki ayna kullanıyor. Bu sayede astoronomlar evrenin derinliklerini inceleyebiliyorlar.

Görüntü derinliği Hubble teleskobuna göre 10 kat daha iyi olan Binoküler teleskop'un 2.4 m. Boyunda bir aynası var.
Arizona Üniversitesi'nden Profosör Peter Strittmatter'a göre: "Bu kalitede ve derinlikte resimleri bu teleskoptan önce hiçbir yerde görmediniz."

Bu resimler 11 ve 12 Ocak tarihlerinde çekildi fakat uzun bir aradan sonra yayınlandı. Bu teleskop şu an Arizona'nın güneyindeki Mount Graham bölgesinin üzerinde bulunuyor.

Video: Dünyanın en gelişmiş teleskopu

Large Binocular TelescopeLarge Binocular Telescope
A video by the Max Planck Society from 2004 regarding the new Large Binocular Telescope in Arizona- 'The world's largest single telescope is being set up atop Mount Graham in Arizona at an elevation of 3,190 meters. This revolutionary instrument, called the Large Binocular Telescope (LBT), is equipped with two light-collecting mirrors of 8.4 meters in diameter which can both be directed at a distant celestial body simultaneously, similar to a pair of binoculars. Source-

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

süper bişi

vaybe, evrende yanlızmıyız sorusu hemen akıllara geliyorda...olabilirde olamazda...Ama sonuçta bizden çok uzaktalar...

bu resimdeki tıpkı bizim samanyolu gibi bir galaksi ve içinde ki ışıkta bizim ki gibi yani içinde hayat olmaması imkansız samanyolu ile bunu karşılaştırın bence içinde kesinlikle hayat var

siz hala yalnız olduğunuzu mu sanıyorsunuz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play