120 milyon dolar: Hacker deyip geçmeyin!

Hacker haberlerini çoğu zaman okuyup geçiyoruz. Ama bu rakam ağzınızı açık bırkatıracak...

  • Burak Dilli
Dolandırıcılığın boyutu 2010'da daha da artacak
Banka hesaplarıyla ilgili işlem yaptığınız bilgisayarın virüssüz olduğundan emin olun

Amerika'da 2009'un son çeyreğinde bankaların online işlemlerinde yapılan dolandırıcılıklar yüzünden kaybedilen para 120 milyon doları buldu. 2007 yılından beri sürekli artışta olan bu rakam sonunda devlet kurumlarını da harekete geçirdi.

Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), konuyla ilgili yaptığı çalışmada tüm vakaların kullanıcının zararlı programlar içeren bir siteye yönlendirilmesi ya da trojan indirmesi yüzünden oluştuğunu belirtti. Kullanıcıların bankaların güvenlik programlarına çok güvendiğini belirten FDIC, güvenliğin elden bırakılmamasının iyi olacağını düşünüyor.

2010 yılında Zeus adlı bir program ile yapılan şifre çalma eylemleri göz önüne alındığında 2010 değerlerinin 2009'a göre çok daha yüksek olması bekleniyor.

Bu durum iki tarafı da karşı karşıya getiriyor. Kullanıcılar bankaların ödemeleri durdurması gerektiğini söylerken, bankalar ise kullanıcıları dikkatli olmamakla suçluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

internette yüzde yüz güvenlik olmadığına göre bankaların işlemleri onaylarken cep telefonu ile onaylatmaları güvenliği karşılayacaktır.

her büyük firma gibi ama siyah ama beyaz bir hacker la anlaşacaklar başka bir çare yokk.

internette yüzde yüz güvenlik olmadığına göre bankaların işlemleri onaylarken cep telefonu ile onaylatmaları güvenliği karşılayacaktır.
-----------------------------------------------------------------------------

Arkadaşım tebrik ederim,sen olmasan bu güvenlik nasıl çözülürdü :)

Online olan hiçbirşeye güvenmem ne online oyun alırım ne de online işlem yaparım.İşlerimi mümkün oldugunca face to face halletmeye çalışırım.Yakında dünya bu hack çetelerinden çok çekecek özellikle çinden.

krizin neden patlak verdiği anlaşıldı şimdi... 120 milyon dolar için çok büyük bir istihdam lazım, bir hack ordusu gibi olmuşlar, birde ekonomiye bu şekilde zarar veriyorlar...

daha birde tespit edilemeyenler var... ben olsam yakaladığım hacker' ın bir elini keserim, artık 10 parmak değil istiyorsa 5 parmak kulansın...!!!

...ve kimse bana çok sadist demesin...!!! peki düşünün ki bir kişinin ameliyat parası çalınırsa ve o kişi ölür yada sakat kalırsa aynı şey değil mi...??? KISTASA KISTAS OLMALI...

suça sert cezalar uygulayan ülkeleri hiçbir zaman kınamadım ve kınamayacağım...!!! insan hayatını çökerten bu adi suçluları adi bir yaşama mahkum etmek en doğrusu...!!!

saygılarrrr..r.r..rrr.r.rr...!!!

Online bankacılık işlemlerinizi Linux ile özellikle de Pardus ile yapmanızı tavsiye ederim; çünkü kesinlikle virüs veya casus yazılım sorunu yok.

Eğer yasal bir kurumun hackerları ile başınız dertte değilse ve ağınıza başka profesyonel hackerlar da uğramıyorsa, Linux'ta güvenlikten yana hiçbir sıkıntınız olmaz.

Unutmayın hattınızı dinleyenler her türlü gizli bilgiyi decrypt ederler.Hattınızdan geçen her türlü bilgi mutlaka ele geçirilecektir.Örneğin online bankacılıkta kullandığınız her türlü şifre vs.

Kimseye güvenmeyiniz.

telefona sifre geliyr artik ama 3 dk icine giryrsnuz sireyi yani uzun bir sure arti sadece rakamla olusuyor sifre

bırakın bu linux hayranlığını.sanki linux'a hiç virüs bulaşmazmış gibi boş boş konuşmayın.sanki çok güzel bişeyde hayranlık duyuyosunuz.linux, pardus, apple hepsi microsoft'un çakması.ve her çakmada olduğu gibi bunlarda microsoftu değil geçebilmek yanına bile yaklaşabilmiş değil. anlamıyosunuz, bari gelip buraya böylr şeyler yazıp adamın canını sıkmayın:@

sadece garanti bankası 2009 da 3 milyar tl kar etmiş ve 2009 kriz yılıydı.Dolayısıyla bankalar halkı çok güzel sömürüyor hackerlar 120 milyon dolarcık goturmus koymaz onlara

Sen de yorum yaz