13 yaşındaki çocuğun marifetleri...

Arkadaşları bilgisayarlarında oyun oynarken, 13 yaşındaki bu çocuk bakın neler yaptı neler...

13 yaşındaki çocuğun marifetleri...
Nükleer reaktör yapan en genç insan artık o

Dünyada 13 yaşındaki çok az çocuk, "Hobi olarak ne yapıyorsun?" denildiği zaman, "Amatör Nükleer Bilim adamıyım"  gibi bir cevap verebilir. Onun yaşındaki birçok çocuk evlerinde bilgisayar oyunlarına kilitlenmişken, Jamie Edwards gece geç saatlere kadar okulda kalarak, oluşturduğu nükleer füzyon reaktörünün kontrollerini yapıyor. O, aynı zamanda 14 yaşındaki Taylor Wilson 'dan bilinen en küçük Nükleer Füzyoncu ünvanını da almış durumda.

Edward'ın hayallerinin peşinde koşma serüveni, ilk olarak geçen yıl okulu Penwortham Priory Academy'de yaptığı bir sunum ile başladı. Sunumu esnasında gözler önüne serdiği ve ileride yapacağı nükleer füzyon reaktörü için bağış isteyen genç, okulu tarafından tam 3.350 dolarlık destek bursu kazandı. Tabi bu noktada bir durup, okulu ne kadar tebrik etmemiz gerektiğini düşünmek lazım zira dünya üzerinde kaç tane okulun, 13 yaşındaki bir çocuğu bu boyutta ciddiye alarak, nükleer füzyon geliştirmesi için ona destek olduğunu bilmiyoruz ama inanıyoruz ki bu rakam bir hayli azdır....

Reaktörünü hayata geçirmek için birbirinden farklı parçaları toplayan Edward, bir yandan bileşenlerle uğraşıyorken, diğer bir yandan da güvenlik için radyasyondan korunma dersleri aldı. Projesinin belki de en anlamlı kısmı, başladığı andan günümüze kadar geçen sürede olanları sürekli blog'unda yazmış olması. Okulun kendisine tam destek vermesine rağmen çok ağır bir hidrojen modelinin özel bir kargo ile kendisine ulaştırıldığı anda, öğretmenlerinin ne kadar endişeye kapıldığını harika bir dille anlatan Edward'ın nihai amacı; nükleer füzyon kullanmak suretiyle iki hidrojen atomunu çarpıştırıp helyum elde etmekti. Onu ziyadesiyle ciddiye alan okulu gibi, İngiltere'nin en önemli kanallarından BBC de çarpışmanın ilk dakikalarını canlı olarak yayınladı.

Edward'ın hayata geçirdiği bu muazzam proje, tüm dünyadaki öğrenciler tarafından büyük ilgi gördü ve çocuk yaşta birinin nelere kadir olabileceği tüm dünyaya nakledildi.

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 31 Yorum

onun yaşındakilerde flappy birde rekor kırmaya uğraşsın :)

Ben daha ne olduğunu bile bilmiyorum :)

helal len velet

Türkiye'de devlet okullarında laboratuvar gibi imkanlar yokki böyle işlerle uğraşan olsun.

İmkan var adamlara söylesenize Türkiye de hangi okulda böyle deney yapabilirsiniz

Yaşla alakası yok kafayla alakası var, biraz da merak lazım. Sen futbola merak sararsın 10 tane takımın tüm kadrosunu sayarsın ama fiziğe merakın yoktur zorla bir şeyler yapmaya çalışırsın. Hemen kendinizi gömmeyin.

Benim elime para geçse ben oturduğum yerden marsı patlatırım. Güzel ülkem bi amerika degilki hayali olana para yatırsın :) Sonra niye beyin göçü var.

Bizde olsa çocuğa icat çıkarma derdik.

Bizim okulumuz da bize o kadar para vereydi biz de yapardık.

@09 Mar 2014 19:49 en önce porno sekmesini bi kapat ondan sonra konuş..

harika bi haber ancak neden testler labaratuar ortamına taşınmıyor evde yapılmaya devam ediliyor onu merak ettim. (hatta evde testler hiç yapılmamalı labaratuar ortamı için izin istenmeliydi, sonuçta adamların bakanları başabakanları ve uzmanları vatandaşı dinliyorlar saygı gösteriyorlar)

O da bişey mi? Bizim ülkemizde öğretmenler öğrencilerin kafalarını birbirine sürterek kıvılcım çıkartabiliyor tokadı yedinmi tüm samanyolunu hubble teleskobundan görmüş kadar oluyorsun nükleer füzyonmuş sorun bakalım parmak uçlarına yenen cetvelin temas ettiği sinirlerin acıyı beyne iletme hızını biliyormuymuş....

küçük rodney mckay :D

Biz nükleere karşıyız gardaş . Ülke olarak sonuna kadar yesilbarışcıyık ciğerim.

Çocuğun başarısı mı? Türkiyede kaç okulda gece geç saatlere kadar kalabiliyorsunuz? Türkiye'de kaç okulda labarotuar var? Türkiye'de kaç okulda böyle destek var? Türkiye'de daha labarotuvarlarda deney tüpü yok. Türkiye'de bunu yapacak yüzlerce çocuk var ama destek çıkacak BİR OKUL BİLE YOK!

biri çocuğa söylesin nükleer iyi bişey değil

Biz daha sunumu oturup adamakilli dinleyemeyiz ki :/

bizde bununyaşındaki bebeler haydar dümene penislerinin boylarıyla ilgili sorularını soruyorlar başka bir işe yaradıkları yok yeni ergenlerin

Bizde memur zihniyeti ile ya azar ya dayak yer bu fikirler.

benim mayın dedektörlü ayakkabı projem vardı, hiçbir yerden destek alamadım, gel de bunu Türkiye'de yap şimdi

nükleer doğru kullanıldıkça en temiz yakıttır ama bizim ülkemizde doğru dürüst kullanılabileceğini zannetmiyorum

@10 Mar 2014 04:03 Nükleer temiz falan degil. Geri kalan nükleer atiklarin 20bin yil saklanmasi gerekiyor. 100 yil nükleeer kullandigimizda bütün daglarin altinda nükleer atiklari saklamak icin olusturulmus binlerce kilometre tünellerimiz olacak. Deprem bölgesi olan yurdumda olusacak en ufak sarsintida nükleer sizintinin olustugunu düsünmek bile insani ürkütmeye yetiyor. Kisisel görüsüm rüzgara yönelmesi yönünde böylece hem kendi ekonomisi olusur ve disariya da pazarlayabiliriz hemde nükleer sizinti atik ile ugrasmak zorunda kalmayiz. Sonucta yapilmasi düsünülen nükleer santralin 20 milyar € gibi bir rakama mal olacagi sögleniyor. 2MW lik bir rüzgar türbünü asagi yukari 2.5 milyon € ya mal oluyor. 25 milyon € ile 10000 tane rüzgar türbünü insa edebilirsiniz.buda 20.000MW demek Türkiye'de kurulmasi planlanan nükleer santralin üretim gücü 4.800MW olacak ve bunun kurulumu 15-20 yil sürecek neredeyse. Bu durumda rüzgara yatirim yapilma 50% performansla calissa bile daha fazla enerji üretimi gerceklestirilir. Hemde türbün uretimi disariya satma olanaklari düsünülürse ekonomiye katkisi cok daha büyük olur.

bizim veletler de anca osbir çeksin...

La olm git yat la yorma kafani la

B..... yildirim ne dedi?
Bilime kafa yorma dedi...nimetlerinden faydalan gerisini koyver dedi...
AMA......................

Füzyon enerjisi son derece temizdir yeterli nasıl kullanacağımızı bilelim günümüzdeki reaktörler fisyon enerjisi kullanıyor ve tam verimli değil kullanılan yakıtın%90nı boşa gidiyor nükleer atık dedikleri işte bu kullanılamayan kısım

Tamam bu çocuk takdiri hak ediyor destek çıkma durumunu bir kenara bırakalım. Bizde böyle düşünceleri, merakları olan bir çocuk arkadaşları tarafından dışlanır ve hayattan soğur. Bir süre sonra da arkadaşları yüzünden ezile ezile aşağılık psikolojisine girip kendi kendini bitirmiş olur... Yalan mı?

Artık mıknatıstan elektrikl üretilebiliyo bence zirvedeyken nükleer işini bıraksınlar.

üüü fffsdsdsdd

odtü robot yarışmasında 11 yaşındaki türk çocugumuz yaptıgı robotla yarışmalarda birinci oldu mühendislere taş çıkarttı,Kim haber Yaptı???? Trt den başkası gözünü yumdu

@15 Mar 2014 01:56 Bu kardeşimizin yaptığıyla robot yarışmasındaki başarıyı kıyaslamak Avrupalı Mars gezegenine keşif aracı gönderdi ama biz de 3. köprümüzü hayata geçirdik demek gibi.. Gençlerimizin başarılarına destek verelim ama mukayese yaparken de insaflı davranalım arkadaşlar

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir