130 milyon kredi kartı çalmanın cezası nedir?

ABD mahkemelerinde görülen en büyük internet hırsızlığını gerçekleştiren hacker'ın cezası ne olacak?

130 milyon kredi kartı çalmanın cezası ne kadar?
130 milyon kredi kartı çalan hacker yıllarca hapiste yatacak.

Albert "Segvec" Gonzalez ismi pek çok kişi için pek de tanıdık bir isim değil. Zaten yaptığı işteki başarısı da kendi kimliğini gizlerken, başkalarının bilgilerini onların ruhu bile duymadan çalabilmesinde gizli. Fakat Gonzales son büyük vurgunundan sonra yakalandı ve tutuklanarak hapishaneye gönderildi. Gonzales'in suçu ise aralarında Barnes & Noble, T.J. Maxx, Sports Authority ve OfficeMax gibi firmaların da bulunduğu pek çok şirketin internet sitesinden müşterilere ait kredi kartı numaralarını çalması.

Gonzales'in çaldığı kredi kartı sayısının tam 130 milyon olduğu açıkladı. ABD mahkemelerinde görülen en büyük online hırsızlık davası olan Gonzales davası için savcı istediği cezayı da açıkladı. Gonzales'in farklı bankalarda bulunan 1,65 milyon dolarlık nakit parayı, Miami'de ki lüks evini, 2006 model BMW marka otomobilini, diz üstü bilgisayarlarlarını ve Rolex saatlerini mahkeme zararlı karşılamak amacıyla alacak. Bunun üzerine de Gonzales'in 15 yıldan az olmamak şartıyla 25 yıla kadar hapsi isteniyor.

Ümit Öncel

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

bu böyledir ne denli zeki, ne denli birikimli olursan ol.. hükümet ve banka işlerine bulaştıgın andan itibaren alacağın yol, aldıgından fazla olmaz.. hiç iyi hacker yakalanmaz falan demeyin yada bunlar iyi hacker değil falan..hayır, bu adamlar oldukça profesyonel hackerler..

hatta şu meşhur ufo hackeride böyle idi...ama yakaladılar..! bir zamanların mitnickide..

1-2 ay yatar sonra kaparlar bunu

2 gün sonra devlet himsyesine alıp dünya kadar maaşla çalışmaya başlatır

Benim dünyada en sevdiğim şey ülkem için çalışan bir beyaz hacker(Ülke için çalışan hackerlar) dan olmak

her şeyi düşündün nasıl yırtıcanı düşünmedin dimi :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir