13750 kişinin bilgileri nasıl çalındı?

Ufak bir hata ve hackerlar'ın eline geçen 13.750 kullanıcı bilgisi: İşte düşündürücü bir olay...

  • Ümit Öncel
13750 kişinin çalınan bilgilerine ne ceza geldi?
Hırsızlar bir anlık dalgınlığın sonucunda tam 13.750 kişinin bilgilerini çaldılar!

Choicepoint adlı firma, dünyanın en büyük tüketici bilgileri bankalarından biri olarak kabul ediliyor. Tüketicilerin kendi verdikleri bilgileri toplayan ve üretici firmalar için saklayan ve gerektiğinde farklı raporlamalar için kullanılmasını sağlayan firmanın bir çalışanın ufak bir dikkatsizliği ise firmaya pahallıya patladı. Firma çalışanı, tüm tüketici bilgilerinin kayıtlı bulunduğu veri tabanının güvenlik sistemini kısa bir süre için kapalı unutunca, fırsat kollayan hacker'lar harekete geçtiler ve kısa sürede tam 13.750 kişinin tüm bilgilerini çaldılar.

ABD'nin Ticaret Komisyonu bu olay üzerine kişilik haklarını koruyamadığı gerekçesi ile Choicepoint'e dava açtı ve bu dava geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Mahkeme, Choicepoint'i çalınmasına neden olduğu her bir kişisel kayıt için 20 dolar, yani toplamda 275 bin dolar para cezasına çarptırdı.

Firma için 275 bin dolar oldukça yüklü bir ceza ama bir kişinin tüm bilgilerinin değerinin mahkeme tarafından sadece 20 dolar olarak belirlenmesi de oldukça düşündürücü olarak yorumlandı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

hiç vermeselermiş mağdur olan kişiler açısında çok az bi bedel bu saçmalık ..

Korsan mp3 indiren tek bir kişiye 600-700 bin dolar cezalar veren mahkemeler, sorumsuz bir firmaya binlerce mağdur kişi için sadece 275 bin dolar ceza mı veriyor?

"Korsan mp3 indiren tek bir kişiye 600-700 bin dolar cezalar veren mahkemeler, sorumsuz bir firmaya binlerce mağdur kişi için sadece 275 bin dolar ceza mı veriyor?"

arada fark var ama birinde suçu sen işliyosun diğerinde suçun kurbanı sensin. hackerlara kişi başına 20$ ceza verilmiş olsa yorumunu bi nebze anlarım.

Toptan satış indirimi yapmışlar :) Güzel taktik...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play