15 etkileyici gezegen...

Dünya dışı hayat ilginizi çekiyorsa, bu gezegenleri seveceksiniz! İşte 15 etkileyici gezegen...

  • Atilla Malkoç
15 etkileyici gezegen...

Güneş sistemimiz haricinde bulunan gezegenlere, güneş sistemi dışı gezegenler adı verilir. Güneş sistemimiz dışında, günümüze dek 547 gezegenin varlığı doğrulanmıştır.

Güneş sistemimiz dışında keşfedilen ve varlığı doğrulanan ilk gezegenler, 1990 yılında keşfedilen PSR1257 + 12 B, PSR 1757 + 12 C ve yine aynı yıl keşfedilen, 51 Pegasi b oldu. Bu keşif, astronomi biliminde çok önemli bir gelişme oldu ve dünya benzeri gezegen bulma umudunun yeniden alevlenmesini sağladı.

Bu keşfe kadar, güneş sistemimiz dışında da gezegenler olduğu fikri, bir bilimkurgu sayılıyor ve bazısı önemli birçok astronom tarafından, güneş sistemimiz haricinde bir gezegen sisteminin bulunmadığı savunuluyordu.

Keşfin ardındansa, dünya dışı gezegenler astronominin hızla gelişen bir kolu haline geldi ve geçen 20 yılda 500'ü aşkın gezegen keşfedildi. Keşfedilen gezegenlerin birçoğu, ilk keşfedilenlerle benzer özelliklere sahip gaz devleri olsa da, astronomide devrim yaratan farklı uzak gezegenlerle ve heyecan verici Dünya benzeri gezegenlerle karşılaşıldı.

Bu heyecan verici gezegenlerin 15'ini sizler için derledik. Bu 15 gezegeni ve özelliklerini merak ediyorsanız, galerimize buyurun.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

çok güzel makale.. tebrikler.

Keşki yaşabilir bir gezegen olsa,Yerleşmek için ilk ben gönüllü olurdum,Toprak kavgası olmayan,paylaşım kavgası yapılmayan sıfır bir dünya
İnsanlığın yeni bir dünyada,yeni bir başlangıç yapma anı geldi,bu dünya inanılmaz derecede kirlendi

en şaşırtıcı olan dünya gezegenidir. o kadar gezegende hayat olma olasılığı düşükken, dünyada hayat vardır.

Cok güzel bir makale olmus tessekürler.

(alıntı) Keşki yaşabilir bir gezegen olsa,Yerleşmek için ilk ben gönüllü olurdum,Toprak kavgası olmayan,paylaşım kavgası yapılmayan sıfır bir dünya
İnsanlığın yeni bir dünyada,yeni bir başlangıç yapma anı geldi,bu dünya inanılmaz derecede kirlendi

arkadaşım sorun gezegenlerde değil insan oğlunda 1000 tanede gezegen değiştirsen insanoğlunun olduğu her yerde bunlar olacak bu bir romancının romana nasıl başlayacağını bilmemesi gibi buruşturup attığı kağıtlara benzer. tekrar yazar tekrar buruşturup atar.

ben ben10 dünyayı kurtaracağım

çok güzel olmuş ama ben bir kaç tane gezegen ismi istiyordum...

hoşuma gitti yaa süper

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play