15 yaşındaki mucit: Ann Makosinski

15 yaşındaki bu genç kız, yeni keşfiyle bir çok bilim insanını kıskandıracak!

  • Ertuğrul Süngü
15 yaşındaki mucit: Ann Makosinski
Ann Makosinski ve yeni feneri...

Kanada'da yaşayan 15 yaşındaki Ann Makosinski, kulağa garip gelse de, tam bir el feneri tutkunu. Geçen yıl Kanada çapında yapılan bilim festivalinde, ürettiği "piezoelectric" el feneri ile bronz madalya kazanana genç kız, bu sefer de Google Science Fair'de boy gösterdi.

Hiçbir şekilde pile ihtiyaç duymadan çalıştırmayı başardığı "Hallow Flaslight" isimli feneri ile dikkatleri üzerine toplayan genç kız, yarışmada finale kalan 15 kişilik ekibin arasına rahatlıkla girebildi. Makosinski'nin fenerinin temelini insan vücudu oluşturuyor. Ortalama bir insanın 100 watt'a yakın kullanılmayan termal enerjiye sahip olduğunu dile getiren genç kız, bu mantığı kullanarak sadece insan elindeki ısı kaynağına odaklandı.

Ürettiği Hallow Flaslight, "Peltier" olarak adlandırılan soğutma sisteminin birbirini takip eden parçalara bölünmesi ile çalışıyor. Buradaki temel mantıksa elin birisinin sıcakken, diğerinin soğuk olması. Peltier bağlantısı burada büyük bir görev üstleniyor. İki farklı prototip üzerinde çalışan Makosinski, yaptığı çalışmalar sonucunca gerekli elektriği üretmek için, iki el arasında 5 Watt'lık bir fark olması gerektiğini keşfetmiş. Ürettiği el feneri tamamen içi boş alüminyumdan oluşuyor ve bu sayede etrafta bulunan hava cihazın içerisine girerek, gerekli soğumayı devamlı kılabiliyor.

Pek tabi ürünün yaydığı ışık bir odayı gündüze çevirecek ya da göze tutulduğu zaman can yakacak kadar güçlü değil fakat yön bulmak için gerekli aydınlığı pil gerektirmeden üretebiliyor olması onu birçok bilim projesinden farklı kılıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Kesinlikle dahice ! peltierler eldiven gibi giyilip iç le dış kısımları yalıtım yapılır 2 ele takılır ve telefonu bile şarj edebilir dahice !

@11 Tem 2013 17:08 ve saklı Einstein çıkar ortaya :D

helal olsun...Bizim kezbanlar daha iyisini yapar :D .....

@11 Temmuz 2013 17:15 Senin yapamadığın kesin... Kedi olmaya devam...

bir Türk kızı da vardı yanlış hatırlamıyorsam artık meyvelerden plastik yapıyordu

@ogzgl uydurma .. bizim millet bir sey beceremez. anca yok şu turk tu oboma turktu uzaya çıkan ilk astronot turk tu ya bırakın şu işleri sadece dedikodu zaten rezil olmuşuz bali kendi içimizde fazla olmayalım ..saygılar...Forewer Apple....

@11 Tem 2013 21:38 Adam uydurmamış. Elif Bilgin, muz kabuklarındaki selüloz vb. şeyleri kullanarak "biyoplastik" yapımı fikri ile o 15 kişi arasında. Google Science Fair'ın bir alt dalı olan Science in Action'da da 50.000$'lık ödülün sahibi olmuş.

bizim kezbanların ibret alması lazım...

aferim de feneri ttutuşunda meymenet yok ama helal olsun..saygılar..

@AloNeKoyyim keske haberi okusaydinda daha fazla isi enerjisi olusturmak icin oyle tuttugunu anlayabilseydin

stabilite yok bu telefonlarda rame çekirdeğe aldanmayın ms ve apple işlemciye bile gerek duymuyorlar.. ama android mubarek doymuyor..saygılar..

@AloNeKoyyim kafan çok güzelmiş nerden aldın?

@AloNeKoyyim olm bu mübarek ayda ne içtinde bu kafaya eriştin walla helal olsun

Harika proje tebrik etmek lazim gelistirildiginde gelecege umutlu bakiyorum :)

bende zaman makinasını bulmuştum ama şu anda akıl hastanesinin bilgisayarından yazıyorum

bizimkiler de ask fmde oyun oynasın :D

@14 Temmuz 2013 08:14 Sen nerden biliyorsun ask.fm i ? Sen ne yapıyorsun orada ? Bilimsel deneyler mi ?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play