16 çekirdekli işlemciler yalan mı?

Kullanılan işlemcilerin çekirdek sayısı arttıkça PC'ler yavaşlıyor mu? Bu araştırma şaşırtacak!

  • Ümit Öncel
16 çekirdekli işlemciler yalan mı?
Bir süre daha çift ve dört çekirdekli işlemciler ile idare etmek zorundayız.

Tek çekirdekli işlemcilerin devri artık geride kaldı. Çift çekirdekli işlemciler ise şu anda neredeyse standart hale geldi. Çünkü iki ayrı çekirdeğe sahip olan işlemciler, eş zamanlı olarak daha çok veri işleyebiliyor ve dolayısıyla sistemin ve programların daha hızlı çalışmasını sağlıyor. Dört çekirdekli işlemciler ise daha da çok veriyi aynı anda işleyebildiği için, bilgisayarların çok daha hızlı olmasını sağlıyor. Aynı mantıkla sekiz çekirdekli işlemcilerin neredeyse ışık hızına ulaşabileceğini tahmin etmek pek de zor değil. Zor değil ama son araştırmalar bu tahminin çok da doğru olmadığını ortaya koyuyor. Sandi Ulusal Laboratuarları'nda yapılan son araştırmalar, dört ve sekiz çekirdekli işlemciler arasında çok az bir hız farkı olduğunu ortaya koydu.

Aynı merkezde yapılan diğer bir araştırmada ise 16 çekirdekli işlemciler ele alındı. Ortaya çıkan sonuçlar ise şaşırtıcı; 16 çekirdekli işlemcilerin performansı çift çekirdekli atalarının sadece biraz üzerinde. Yani 8 çekirdekten sonrası tahmin edilen hızlara ulaşmayı bir kenara bırakın, sistemlerin yavaşlamasına neden oluyor. Araştırmacılar bunun sebebinin bellek veri genişliğinin fiziksel sınırı nedeniyle oluştuğunu ortaya koydular. Yani işlenebilecek veri sayısı arttıkça, işlemcinin bellek kullanma ihtiyacı da artıyor fakat bellek ile haberleşmesini sağlayan kanallar bu artan trafiği karşılayamadığı için tüm iletişim zarar görüyor.

Görünüşe göre bellek ve işlemci arasındaki iletişim kanalları konusunda ciddi yenilikler yapılmadıkça ve artan çekirdek sayısıyla beraber meydana gelen aşırı ısınma problemi çözülmedikçe 4 çekirdekli işlemcilerden ötesine geçmek pek de mümkün olmayacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

şu devirde p4 kullanıyorum hala, o kadar yükleniyorum pc ye banamısın demiyo

çok uzun zaman önce söylemiştim 2 çekirdekli işlemcilerden sonrası hikaye tamamen tüketiciyi soymak

çekirdek fazlalığı var ama hız yok bu nasıl iş anlamadım yaa....

Intel "silicon photonics" diye bir konu ile uzun zamandır ilgileniyordu. Bleki ileride data alış verişi teller yerine cok daha farklı bir sekilde yapılabilir. Bu konu hakkında chip tr arastırma yapıp bizleri bilgilendirebilirse seviniriz.

Q++X800 800 mhz 16 çekirdekli İntel'in yeni işlemcisi :P

sonuçta bu işlemcinin işlem yapamaması yada yavaş çalışması değil bellek yetersizliği ve bellek veri yolunun geniş olmaması ile ilgili bir durum

128 bit'lik işlemciler çözecek bu işi, gereksiz bir açıklama teknolojide imkansız yoktur.

Elinize sağlık böyle bilgiler vermeye devam edin teşekkür ederiz. Cpuları kapsamlı anlatan bir makale yazarsanız cok iyi olur örnek; tırnak kadar cekirdek 400milyon transitor alıyor ama benim kafam bunun nasıl oldugunu almıyor :/

Herhalde şimdiki sistemlerlerle, bellek genişliği düşük RAM'lerle değil, di mi??

sürekli işlemciye kasacaklarına biraz da veri yolu genişliğine kassınlar o zaman.

Chip Online ın yararlı bilgiler vermesi ne kadar güzel birşey. inşallah hep böyle devam eder. sayesinde bilmediğimiz hiçbir şey kalmıyor.

şu anda 8 çekirdek veya 16 çekirdeğe uygun yazılımlar yok ondan performans farkı artmıyor diye düşünüyorum

"128 bit'lik işlemciler çözecek bu işi, gereksiz bir açıklama teknolojide imkansız yoktur."

??? garip ama basit mantıkla ışık hızını artıracak bir ortam imkansız. elektrik hızınıda ne kadar artırabilirsiniz veya veri yolu genişliğini eğer bunu sınırsız derece olduğunu söylediğiniz kadar basit başarabilirseniz zengin olacaksınız haberiniz olsun. herşeyin bir sınırı var yere düşen elma ve bowling topunun yere düşme hızları gibi veya 1 kilo pamuk 1 kilo demir ağırlığı gibi sorularla uğraşmayın. eğer bu sınırlar olmasaydı. zamanda yolculuk ve ışınlanma gibi konular gerçek olurdu :)

Bazıları bu sorunu çözmek imkansız yada herşeyin bir sınırı var ışık hızı aşılamaz, enerjinin korunumundan vs.vs. :) bahsetmiş.
Saniyede katrilyonlarca işlem yapan süper bilgisayarlar binlerce işlemciyi aynı anda kullanarak bu hıza ulaşıyor ve onlar bu problemi nasıl aşmış ise multi çekirdekli işlemciler de aynı yapıya benzer şekilde dizayn edilirse bu sorun da aşılabilir.
16 çekirdek de bellek veri genişliğinin fiziksel sınırını aşmak için fazla zorlanacaklarını sanmıyorum.
Yazılımlar da buna uygun olarak optimize edilirse işlem tamam.

ben katılmıyorum buna ben ce araştırma eksik yetersiz yürütülmüş
ben 4 yıldır elektronik mühendisiyim olmayacak şeyler yapılıyor bence sorun bu değil..

bence doğru söylüyosunuz 4 çekirdek işlemci bide 16 çekirdek var tabikide karşılaştırılamaz ama 2 programda performans farkı yaratmaz

al bendende o kadar p4 kullanıyorum

Her işlemcinin kendi RAM' ı olursa darboğaz aşılır. Yüksek performanslı bilgisayar merkezlerinde bu tür bilgisayarlar var ve bende mühendislik hesaplarında kullandım. İşlemci sayısı arttıkça çözüm zamanı lineer olarak azalıyor. Tabikide yazılımlarında bu özellikleri desteklemesi lazım.

Sen de yorum yaz