16 yaşındaki genç Steam'i hack'ledi!

16 yaşındaki bir öğrenci, Steam'in "kalın duvarlarını" yerle bir etti ve bakın neler yaptı...

  • Cenk Atlı
16 yaşındaki genç Steam'i hack'ledi!

İngiltere'nin Manchester şehrinde yaşayan 16 yaşındaki bir genç, Valve'nin geliştiricilere yönelik sitesinde Steam'le ilgili yakaladığı önemli bir açıktan faydalandı. Salford Üniversitesi'nden bilgisayar bilimi öğrencisi olan Ruby Nealon, Steamworks'un web sitesindeki yazılım açıklarının, kendisine ait olan Watch Paint Dry adlı rol yapma oyununu, Steam'in izni olmadan oyun mağazasına eklemesine olanak tanıdığını belirtti.

Nealon konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kendisinin söz konusu açıklara dair firmaya gönderdiği uyarıların dikkate alınmamasının ardından, açığı yayınladığını ifade etti.

Fakat Watch Paint Dry'ın Steam'e "izinsiz girişi" fazla uzun sürmedi ve oyun, Steam üzerinden kısa bir süre sonra yayından kaldırıldı. Valve ise, yaptığı açıklamada söz konusu güvenlik açıklarının düzeltildiğini söyledi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

"kendisinin söz konusu açıklara dair firmaya gönderdiği uyarıların dikkate alınmamasının ardından" Valve nedense böyle. Başka firmalar kendisini hackleyen gençleri kadrosuna alır valve ile hapse attırır. Nasıl bizi hackledi diye alınıyorlar heralde. Uyarıları dikkate almamak nedir? Nasıl bizim açığımızı buldu diyip ona da mı alındınız? Zaten steami fiyatları uygun olduğu için tercih ediyorum. indirim zamanlarından yararlanıyorum. Steam yazılımı gerçekten problemli. Kaç kez sorun yaşattı bana

Vay be ??????????????????????????????????

Bizde 16 yaşındaki gençler üniversite kazanabilmek için nerdeyse bitkisel hayata giriyorlar.Gelişmiş ülkelerde 14 yaşından itibaren yazılım geliştirmeyle ilgili eğitimler veriliyor.

Mükemmel eğitim sistemimizin yetiştirmeye çalıştığı koyunlardan olmayın egilimlerinize yönelin tabi okumaya başladığınız bu güne kadar ailelerinin size ne eğilim sağladılar sa sadece ders çalış dediler se ki bu kendileri çalışmadığı için masum ca sizin kendisi gibi olmasını istemedigindendir. Bakın elin oğlu 0 ile 1 ters yaklaşarak attır yor bizimkiler ise en iyisi oyunu crackladim der. Fark muazzam. Durmak yok ama durmaya devam

@03 Nisan 2016 10:41 sen de bir eğitim sistemi hatasısın. Önce Türkçemizi düzeltelim (de..)

@04 Nisan 2016 08:29 yorumu yazan arkadaş siteye mobil olarak girmiş olabilir. Telefonların klavyeler uygulamalarının otomatik düzeltme sistemi dilimizdeki yapım eklerini her zaman olması gerektiği gibi kelimeye bitişik yazmıyor. Senin yazdıklarını düzeltme adı altında ayırıyor. Belirtmek istedim.

Doğru bir şey yapmış fakat suç olduğu gerçeğini göz ardı etmemek lazım. Derhal mahkemeye verilip siber hırsızlıktan ötürü cezalandırılmalı. İroni filan yapmıyorum, benim düşüncem bu.

@03 Nisan 2016 14:56 Eksileyen kardeşler, birisi paranızı çaldığında ağlarsanız iki yüzlülük yapmış olursunuz. Bir hırsızı savunurken başınıza gelme olasılığını göz ardı etmeyin. Her kapı penceresi düzgün olmayan eve girilmesine müsaade edilirse ortalık hırsızdan geçilmez.

16 Yaşında ki genç mi yoksa güvenlik uzmanı mı ? her sitede farklı yorumlar var ????

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost