163 yeni tür canlı keşfedildi

Bugüne kadar bu dünyada yaşadığından kimsenin haberi olmayan canlılar, hem de 163 tanesi!

163 yeni tür ortaya çıktı
Yeni keşfedildiler

Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2008 yılında ırmak boyunda vakıf bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda bulunan yeni türler arasında 100 bitki, 28 balık, 18 sürüngen, 14 suda ve karada yaşayabilen havyan, 2 memeli ve 1 kuş bulunuyor.

Bunların yanı sıra Mekong boyunda 1997'den 2007'ye kadar da bin yeni tür listelendi.

WWF Büyük Mekong Programı Müdürü Stuart Chapman, "Binlerce yıldan sonra bu türler nihayet gün ışığına çıktığına göre, açık ki keşfedilmeyi bekleyen daha çok tür var" dedi.

Haberin devamında: Türlerin insan dışındaki düşmanı...

Türlerin insan dışındaki düşmanı...

Gümüş sırtlı dağ gorillerinin nesli de tükeniyor

Bazıları kitlesel olarak yok olacak

Chapman, iklim değişikliğinin bu türlerin yaşam ortamını olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, "Bazı türler iklim değişikliğine uyum sağlayabilecek, ama bazıları sağlayamayacak. Bu da türlerin kitlesel olarak yok olmasına neden olacak" görüşünü dile getirdi.

Uzmanlar, bölgede çok sayıda yeni türün keşfedilmesini, bölgede onlarca yıldır süren savaşların sona ermesiyle birlikte ulaşımın daha kolaylaşmasına ve bölge hükümetlerinin bitki ve hayvanları korumak için daha fazla yatırım yapmalarına bağlıyor.

Hürriyet

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Bazı türler hala bilinmiyor, bazı türler bir yandan yok oluyor, bir yandan da yeni türler oluşuyor.

Sadece öğrenmekle kalsalar iyi..Şimdi onlara binbir türlü işkence yaparlar..Aslında hiç keşfedilmeseler daha iyiydi...Dünyayı hakketmeyen tek türüz

biz yıllardır türkiyede yaşamaktayız baştakiler daha halkını keşfedemı sadece oy zamanlarında biz ne zaman keşfedileceğiz acaba ::)))

Ben Matrix filmindeki Agent Smith 'e sonuna kadar hak veriyorum. Bizler dunya uzerinde virusler gibiyiz. Dunyaya zarar veren tek turde biziz. Dunyanin duzelmesi icin tum insanlarin yokolmasi gerekiyor.

gen caprazlaması melezleme ve daha türlü gen kombinasyonları hala dunyada yasayan canlı cesitliligini etkilemekte yani cok daha fazla varlıgın olma ihtimali oldukca yüksek.

Sen de yorum yaz