18 yaşındaki Windows 3 öldü!

Windows 7 fırtınası tam gaz devam ederken, eski dostumuz Windows 3'ten üzücü bir haber geldi.

18 yaşındaki Windows 3 öldü!
Windows 3 Kasım ayı başında resmi olarak öldü!

Microsoft'a Vista'yı bile unutturan Windows 7 fırtınası devam ederken, eski dostumuz Windows 3 ile ilgili bir haber vermek aslında pek de beklediğimiz bir olay değildi. Ancak Microsoft, Kasım ayı başında yaptığı açıklama ile, artık Windows 3 için lisans verilmeyeceğini duyurdu ve 18 yaşındaki işletim sistemi resmi olarak ölmüş oldu.

"Peki ama hala Windows 3.x'i kullananlar var mı?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Günümüz dünyasında kişisel bilgisayarında Windows 3.x kullanan kişi sayısı, elbette birkaç istisna dışında yok. Ancak Windows 3, uzunca bir süreden beri, bilet sistemlerinde ya da hava alanı bilgi sistemlerinde, gömülü bir işletim sistemi olarak kullanılmaya devam ediyordu. Microsoft da, bu tip sistemler için lisans sağlamayı sürdürüyordu.

18 yıl önce piyasaya sürülen Windows 3, NotPad ya da WordPad gibi uygulamaları, farklı ikon tabanlı arayüzü sayesinde büyük ilgi görmüş ve işletim sistemi dünyası için büyük bir devrim olarak nitelendirilmişti. Hatta bugün Vista'da bile karşımıza çıkan Solitaire oyunu bile, ilk olarak Windows 3'te karşımıza çıkmıştı.

Küçük bir de karşılaştırma: Windows 3 yüklü bir sistem çalışmak için 640 KB belleğe ihtiyaç duyarken, Windows Vista en azından 512 MB bellek talep ediyor. Tüm bunların MS'in söylediği rakamlar olduğunu da belirtmekte yarar var...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Allah rahmet eylesin ne diyelim :D

Windows 3 yüklü bir sistem çalışmak için 640 KB belleğe ihtiyaç duyarken, Windows Vista en azından 512 MB bellek talep ediyor.

güzel vista ile windows 3 ü karşılaştırmak...

Güzeldi be... Zamanının en iyisiydi. Commodore dan sonra edindiğim, 120 MB gibi devasa bir hard diski 2MB rami, 800X600 çözünürlükte bir tüplü ekranı olan makinemin yakışıklı işletim sistemi idi. 8 tane kurulum disketi vardı. 6 tanesi ile sistem kurulur diğerleri ile gerektiğinde yazıcı sürücüleri eklenirdi. Programlar kilitlendimi (ki mutlaka kilitlenirdi) CTRL+ALT+DELETE yapılır ve herşey küfürler eşliğinde baştan başlardı.

Severdim rahmetliyi. Benim ilk göz ağrılarımdandı. Allah rahmet eylesin.

Windows 3 öldüren katilleri buradan kınıyorum..

Vaah vah yazik olmu
vefasiz bu teknoloji alemi vefasiiiz.... :)

Windows 3 gerçekten büyük başarı, her ne kadar apple "bizden kopya" da dese, çıktığı zaman windows 3 hem ucuz hemde, yadigar ms-dos üzerinde çalışan bir sistemdi. Bunun avantajı o devrin ms-dos üzerinde çalışan sektörel yazılımları yine windowslu bilgisayarda da çalışmaya devam etti, hem de geliştiriciler, eski sürümlerinden windows sürümlerine doğru yeniden kodlarını düzenleme başladı(VC++, VisualBasic dönemleri). Herkes için yeni ufuklar açıldı.

Bu gün yine windows Vista ve yeni gelecek olan Vindows 7 ve takiben gelen geliştirme araçları Silverlight, Visual Studio 8, Expression studio ve araçları. Yine çoğu insan için ilham kaynağı oldu. Yeni web sitelerinin tasarımlarına dikkatinizi çekerim, buttonlar, menuler vistayı andırıyor, cep telefonu menuleri bile değişti. Tabi yine Apple, Iphone dan kopya diyecektir, aynı 18 yıl önce olduğu gibi.

bilet sistemlerinde ya da hava alanı bilgi sistemlerinde artık windows vista kullanırlar :D:d

Allah rahmet eylesin. AMİN

Eski dost : windows 3.1 I still love you.

Windows 3 yüklü bir sistem çalışmak için 640 KB belleğe ihtiyaç duyarken, Windows Vista en azından 512 mb bellek deil 950 olcakdı burda hata var

linux kullansınlar ya da unix

Windows 3.1 konusunda duygu ve anılarını anlatan arkadaşa yürekten katılıyorum. Kurulum disketlerinin de yedeğini alırdık, orijinalleri kullanmazdık çünkü disketler zamanla aşınır ve okuma hatası 'read error' verirlerdi. :) Dos komutundan 'win' yazınca zırt diye hemen cecik açılırdı. Orijinal disketlerini anı olarak hala saklıyorum.

Üniversitede öğrenci iken sevdiğim bir işletim sitemi idi. Ama sınav sorularını şimdiki öğrencilere göstersek, muhtemelen 'Hadi canım, bunlar gerçekten soruldu mu?' derlerdi. Windows tarihinde en çok ve 'tek' sevdiğim işletim sistemidir. Kurulum paketi hala elimde ama çalışıp çalışmadığından emin değilim.

bunu hala kullanan varmı ....

Windows 95'i kullanırken rastlamıştım ona. Güzel de duruyordu. 640 MB'lık hafıza canavarında 120 MB'ı almıştı Windows 95. 32 MB bellek ve 8 MB video belleği müthişti. 56x CD-ROM sürücüm de tüm bu sisteme ayak uydurur vaziyette çalışıyordu. Gözlerim doldu. Allah rahmet eylesin.

Ufak detay: Windows 95 kullanırken onu farkettim, kurdum. Oynadım. ^^

ilk taniştığım işletim sistemi idi arkadaşlar sizi okudum ama ben hiç özlemeye ceğim win3.1 i kim kullanır buzamanda merak ettim ger çekten hele disket sürücülerini de özlemeyeceğim

ne işletim sistemiydi ahh ahh Mekanı Cennet olsun :D

Sen de yorum yaz