1910'dan Gelen "Cep Telefonu!"

Taşınabilir telefon fikrinin, bundan 107 sene öncesine kadar uzandığını biliyor muydunuz?

1910'dan gelen "cep telefonu!"

İlk çıkan cep telefonlarını cebinizde (veya kemerinizde) taşıdınız diye sakın kendinizi öncülerden saymayın. 107 sene önce bile taşınabilir telefonlar hayal ediliyordu, hem de sizinle aynı nedenden ötürü.

30 Nisan 1910'daki Reno Evening Gazette'de yayınlanan haber, karakollarını arayabilmek için polislerin yeni bir cihaz kullandığı üzerineydi. Oldukça ilkel, pil gücüyle çalışan ve o zamanlar her sokakta bulunabilecek varolan telefon hatlarına izinsiz giriş yapılarak kullanılan bir telefon...

Gazeteye göre yakın gelecekte bu cihazları herkes yanında taşıyabilir ve anında görüşme sağlayabilirdi. O zamanlar henüz yapılmamış olan ankesörlü telefonlar yerine bunlar daha mümkündü; hatta tek tuşla evinizle konuşabilirdiniz.

Bundan 2 yıl sonra, 1912'de Lima Daily News gazetesi de Almanya'da bir cep telefonu tasarlandığını, acil aramalar için kullanılabileceğini, sadece 190 gram olduğunu ve bir kadın çantasına sığabilecek kadar küçük olduğunu aktarmış. Tek problemin ankesörlü telefonlardaki gizliliğin olduğu, bunun da kısık sesle konuşularak giderilebileceği yazılmıştı.

Neden bu gelişme ilerlemedi? Bir çok teknolojik kısıtlamaların yanında en büyük problem "konuşma daha ucuza olacak" ve insanların daha çok konuşacağı kaygısıyla telefon firmalarının endişesiydi. Üstelik hatlara kelimenin tam anlamıyla kaçak girecekleri nasıl ücretlendireceklerdi?

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir