1920 yılının ileri teknolojisi işte böyleydi!

1920'lerin herkese inanılmaz gibi görünen "ileri teknolojileri" bakın bugün nasıl görünüyor...

  • Levent Öztürk
1920 yılının ileri teknolojisi işte böyleydi!

Günümüzün otellerinin sunduğu ileri teknoloji seçeneklerinin çoğu, yıllar önce hayal bile edilemezdi. RFID anahtar kartları, tek tuş ile ayarlanabilen ortam sıcaklık ve aydınlatma seçenekleri, yakında gelmesi beklenen robot odacılar gibi seçenekler ile oteller, oldukça ilerlemiş sayılabilirler.

Bütün bu ileri teknoloji otellerin başlangıcı ise, 1920'lerin başında, ev sahiplerinin sadece yüzde 35'inin elektriğe sahip olduğu Amerika'da gerçekleşti. 1919 yılının Ocak ayında New York'ta açılan Commodore Hotel, Birinci Dünya Savaşı mucitlerinin sunduğu en son teknolojileri kullanmaktaydı.

Yatak odalarından asansörlere ve mutfağa kadar otelin her noktası, tam anlamıyla bir "ev elektroniği mucizesi" idi. Örneğin 1921 Temmuz ayının Science and Invention dergisi, her odada alarmlı saatin bulunmasını neredeyse inanılmaz olarak tanımlamıştı.

Aşağıdaki resimlerde ise, çamaşır makinesi, her odadaki saatin doğru olmasını sağlayan "ana saat", zamanın takip ve kontrol edildiği radyo kontrol merkezi, asansörün kat sınırı ile aynı seviyede durmasını sağlayan teknoloji, gümüş yıkayıcısı, patates soyucu gibi bazı "ileri teknoloji ürünleri" gösterilmekte.

Günümüzde bu teknolojiler bize pek "ileri" gözükmeseler de, geçmişte hangi yollardan geçilerek bugüne gelindiğini anlamamız açısından son derece önemli...

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Abd de 20 li yillarda %35 hane elektrik kullanimi cok cok iyi rakam. Yeniler bilmez Turkiyede 80 lere kadar elektrik bu oranda yoktu 80 lerde yogun şekilde evlere girdi. Ayrica diğer olaylar da son derece etkileyici.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play