1971'de yaratılan e-mail'in dünü bugünü

E-mail'in yaratıcısı konuştu: Bu teknolojiyi yaratırken spam diye bir şeyin olabileceğini düşünmemiş

  • Selim Öztürk
1971'den bugüne E-mail
Ray Tomlinson, bugün hayatımızın her alanında kullandığımız e-mail'in babası olarak biliniyor

Ray Tomlinson, gönderilen ilk e-mail'in içeriğini hatırlamıyor. Ancak içeriğinde önemli bir şey olmadığını söylüyor.

Her ne olursa olsun, sonuç itibariyle 1971 yılının bir sonbahar akşamında, Tomlinson'un geliştirdiği 'Send Message Program'ıyla bir metre mesafedeki komşu bilgisayara mesaj atmasıyla e-mail doğmuş oldu.

Zaman geçtikçe, e-mail dünyada en sık ve çok kullanılan iletişim platformlarından biri haline geldi. Bu anlamda e-mail servisi bulunan Yahoo! ve Hotmail gibi adreslerde bir günde 3 milyar tane mesaj gönderildiği tahmin ediliyor.

Ancak e-mail'in yaygınlaşmasıyla, belki yılda 52 saatimizi sırf onları silmek için harcadığımız spam veya junk e-mail tehditleri de artmaya başladı. Ve bazı siber suçluların en büyük silahı artık e-mail ve bu yolla sayısız insana her gün zarar veriliyor maalesef.

BBN Technologies şirketinde çalışan 69 yaşındaki Tomlinson bu konuda şunları söylüyor: "Önceden e-mail kullanan insanların sayısı 500 ila 1000 arasındaydı. Spam alıyorsanız eğer, en azından bu spam mail'i kimin attığını anlamanız zor olmazdı ve onlara bu yaptığının doğru bir şey olmadığını söyleyebilirdiniz."

Tomlinson, kendini bu konuda suçlu hissetmiyor: "Spam gerçekten bir problem, ama o zamanlar ben böyle bir tehlikeyi öngöremezdim. Şimdi ise e-mail artık bir araç halini aldı, kimisi iyiye kullanıyor, kimisi ise kötü amaçlı. Eğer bir bilgisayarla dünyaya virüs yaymak istiyorsanız, e-mail böyle bir amacı gerçekleştirmek için bulunmaz bir araç gibi görünebilir."

Tomlinson spam gibi tehditleri hiç öngörmemiş

Tomlinson, 1971'de ilk e-mail'ini 1 metre ötedeki komşu bilgisayara göndermişti

Tomlinson, bundan yıllar önce Amerika Birleşik Devletleri Savunma Departmanı'yla ARPANET isimli bir network'ün içinde yer alıyordu. Bir zaman sonra Tomlinson, kişileri bilgisayarından ya da network'ünden ayrı değerlendirebilmek için bir yol buldu: @ sembolü

Zamanla e-mail programlarıyla mesajlar silinebilir, forward edilebilir ve klasörlere ayrılabilir hale geldi. Bu sayede e-mail'in dünyada yayılışı daha da hızlandı.

Tomlinson, Mozilla'nın geliştirdiği Thunderbird uygulamasını kullandığını da belirtti. Fakat bunun yanında Gmail hesabının da olduğunu sözlerine ekledi.

Tomlinson, Outlook yazılımını sadece bir kez kullanmış, o da zorunda kaldığı için - "Açıkçası Outlook hiç bana çekici gelmiyordu. Çünkü bu uygulama sisteme pek çok virüs taşıyordu."

Tomlinson'ın yaptığı kabaca hesaba göre günde en az 12 defa e-mail gönderiyor ve yine en az 40 tane de mesaj okuyor.

Tomlinson acaba son zamanlarda gittikçe yaygınlaşan sosyal ağları ve hızlı mesajlaşma yazılımlarının gelişimini e-mail'e bir etkisi olabilir mi sorusuna ne yanıt verirdi? : "E-mail her zaman gerekli olacaktır, sonuçta hızlı mesajlaşmaların alanı farklı, e-mail farklı. E-mail attığınızda karşıdaki bu mesajı er ya da geç okuyacaktır, hemen cevap beklemezsiniz. Anlık mesajlaşmalarda ise durum daha farklıdır."

Sayılarla E-mail

170 milyar - Her gün dünya genelinde gönderilen e-mail sayısı
2 milyon - Her saniye gönderilen e-mail sayısı
49 dakika - Bir ofiste her gün e-mail'le geçirilen süre
30-40 - Çalışanların bir saatte e-mail'lerini kontrol etme sayısı

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

İnsan oğlu değilmi.

adam e-mail i bulmuş ve hala çalışıyor mu :D şirketin onun omlası gerekirdi :D

Artık e-postanında modası geçmek üzere. Kimse e-posta yazıp da cevap beklemek istemiyor. herkes msn gibi anında mesaj programlarını kullanıyor. Anlayacağınız e-posta şimdiden tarih olmak üzere.. her ne kadar kullanım alanı genişse de.... AĞRI

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play