1979'dan gelen otomobil tahmini şaşırtıyor!

1979 yılında Chrysler tarafından hazırlanan bu "geleceğin otomobili" konsept tasarımı, eminiz sizi de şaşırtacak...

1979'dan gelen otomobil tahmini şaşırtıyor!

Eski defterler karıştırıldıkça, bugüne dair tahminlerin ne kadar ilginç olduğu yeniden gözler önüne seriliyor.

1979 yılında, Star Wars, Star Trek, BattleStar Galactica gibi dizi ve filmler rekorlar kırarken, insanlar yakın geleceğin nasıl görüneceğine dair büyük bir merak içinde, farklı tahminler ve tasarımlar ortaya koyuyordu. Çok ilgi çeken bu "gelecek" tahminlerinden biri de bu haberde okuyacaklarınızdı. 

Gelecekteki otomobillerin kokpitlerinin nasıl olacağına dair Chrysler'da hazırlanan bir konsept çalışması, otomobillerin uçacağını ve uçaklar gibi kontrol mekanizmalarına sahip olacağını ortaya koymuş. Elbette, çoktan anlamını yitirmiş olan bu tasarımlar, o zamanlarda insanların nasıl bir gelecek beklediğine dair ilginç bir örnek olarak karşımızda duruyor.

Chrysler'ın yaptırdığı çalışmadaki LeBaron isminin, bu uçan otomobilin ismi olduğu düşünülüyor ancak kesin bir bilgi yok. Kokpitteki hız göstergesinin 55 olması da, o zamanlar için çok etkileyici bir rakam olsa da bugün için bazı otoyollarda tehlike yaratabilecek, ceza yemeye bile neden olabilecek kadar düşük bir hız.

Otomobiller henüz uçmuyorlarsa da, aynı uçaklar gibi, hava tünellerinde test edilerek tasarlanıyorlar ve sürüş sırasında minimum hava direnci üretmeleri isteniyor. Ayrıca yakın geçmişte, uçak kokpitlerine benzeyen otomobil kokpitleri de üretildi fakat bu modeller pratik olmadıkları için çok tutmadı. İnsanoğlunun şimdilik yuvarlak direksiyon simidinden vazgeçmeye de pek niyeti yok gibi görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

"1979 yılında Chrysler tarafından hazırlanan bu "geleceğin otomobili" konsept tasarımı, eminiz sizi de şaşırtacak..." Herhalde benim zekamda sorun var şaşırmadım çünkü.

55mph (88km/h) yavaş bir hız mı?

O gösterge panelinde ki hız 55 km değil mil o da yaklaşık 90 km/h sürate tekabül eder.

Ekranda yazan 55 rakamının hız göstergesi olduğunu nereden anladınız? Ben asıl buna şaşırdım.

Hacı adamlar tarih vermemiş ki. Gelecek halen gelecek...

O zamanın bilim teknik dergisinde ve ara sıra günlük gazetelerde, geleceğin değil de "2000 yılının" otomobili veya modası, evleri, trenleri gibi konseptlerin haberleri ve resimleri çıkardı. Hiç biri olmadı. Aksine insanlar can derdine düştü. Opel Rekort'un resmini hatırlıyorum mesela :) olmadı! Daha neler neler. Metal gibi kumaştan elbiseler. Camdan evler. Havada duran apartmanlar....bekle bekle 2000 yılı geldi, üzerimizden silindir gibi geçti. Milenyum kelimesini öğrendik, şimdi de unuttuk. :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play