1984'te nasıl e-posta gönderiliyordu?

Yaklaşık 30 yıl önce bilgisayarlar, birbirleriyle nasıl iletişim kuruyordu? Cevap, haberimizde...

  • Zeynel A. Öztürk
Oynat 1984'te nasıl eposta gönderiliyordu? Yaklaşık 30 yıl önce bilgisayarlar, birbirleriyle nasıl iletişim kuruyordu? İşte ilginç bir video...

Kişisel bilgisayar deneyimi son 30 senede neredeyse baştan aşağı değişti. 1980'lerin teknoloji şovu Database'in bir bölümünden alınan görüntüler, bunun iyi bir ispatı.

Örneğin Micronet'in ne olduğunu biliyor muydunuz? Micronet, 1970 ve 1980'lerde Birleşik Krallık'ta kullanılan bir bilgi sistemiydi. URL'ler henüz icat edilmediğinden hizmet içerisindeki her sayfanın bir numarası vardı. Sayfalara sayı yazarak gitmek kabus gibi görünse de, sistemin zamanının ötesinde olan bazı özellikleri de vardı. Örneğin Micronet üzerinden çevrimiçi oyun oynayabiliyor ve ünlülerle sohbet edebiliyordunuz.

Micronet'i AOL'nin öncüsü olarak düşünebilirsiniz. 1990'ların başındaki AOL heyecanının benzeri, Micronet için yaşanmıştı. O dönemin teknoloji muhabirleri, Micronet'in Commodore'un rakip hizmeti karşısındaki potansiyeli için büyük heyecan duymuşlardı.

Kullanıcıların birbirine nasıl mesaj gönderdiklerini merak ediyorsanız, videonun sonundaki "yazılım aktarımı" sesini dinleyin.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost