1986 yılına geri dönmek...

Ne cep telefonu, ne PlayStation, ne de DVD... Tüm bunlar olmadan yaşamak sizce nasıl olurdu?

Kanadalı aile, 1986'ya taşındı...

Çocuklarının, dışarda oynamak yerine iPhone ve iPadleri tercih ettiğini gören Guelph, Ontario, Kanada'lı bir çift bütün bir yılı 1986'nın öncesinde üretilmiş teknolojiyi kullanarak geçirme kararı aldı.

Kendi küçükken neredeyse dışarıda yaşadığını söyleyen 27 yaşındaki baba Blair McMillan, eşi Morgan Patey ile 2 ve 5 yaşlarındaki oğulları Denton ve Trey'i ikna ederek son beş ayını 1980'lerde geçirdi. İnternet yok, cep telefonu yok, bilgisayar yok... Her şey eskiden olduğu gibi... Hatta çocuklarının fotoğraflarını çekmek istediğinde bile eski yöntemleri kullanan McMillan, filmli bir fotoğraf makinesi ile fotoğrafı çekip filmleri yıkanmak üzere gönderiyor. Söylediğine göre her bir film rulosu ona 20 dolara mal oluyor.

Aile yolları kağıt haritalar ile buluyor, bankaya kişisel olarak gidiyor ve bir bilgi aramaları gerektiğinde basılı ansiklopedileri kullanıyor. MP3 çalarlar ve hatta CD'ler bile yasak. Aile sadece kasetlerden müzik dinliyor ve filmleri video üzerinden izliyor.

Aile bu tutumda o kadar kararlı ki, ziyaretçiler bile anca cep telefonlarını McMillan'a teslim ederek evlerine girebiliyorlar. McMillan da aldığı bu telefonları misafirleri gidene kadar bir kutuya kilitliyor.

Ancak McMillan bu tutumlarının yanlış anlaşılmasını istemiyor ve "Teknoloji karşıtı değilim. Sağlık çözümleri ve yakıt verimliliği teknoloji ile artıyor. Sadece teknoloji olmasaydı yaşayacağımız hayatın tadını almak ve çocuklarımın da bunu tatmasını istedim. Ayrıca bunu başarıp başaramayacağımızı da merak ettim" diyor.

Peki ama neden 1986? Haberimizin ikinci sayfasında...

Peki ama neden 1986?

Çiftin 1986 yılını seçmesinin sebebi ise McMillan'ın ve Patey'in bu yılda doğmuş olmaları. Ve en azından McMillan çağa uygun bir görüntüye de bürünmüş. Bıyık bırakan ve bir saç stilisti ile çalışan McMillan, mümkün olduğunca çağ içinde kalmaya çalışıyor.

Ailenin bu test için şimdiyi seçmiş olmaları ise, McMillan'ın söylediğine göre, başka bir şans yakalayamayabilecek olmaları. "Kullandığımız çoğu teknoloji neredeyse yok olmuş durumda. Eğer beş yıl sonra böyle bir şey denemek istesek belki de bu imkâna sahip olmayacaktık." CBC ile olan görüşmesinde McMillan'ın kurduğu cümleler bunlar...

Ancak yaşadıkları hayat tüm konforlarından ayrılmış değil. Çocuklar, 1985 yılında kullanılmaya başlanan Nintendo oyun konsolu ile Super Mario Bros. oynama imkanına sahip.

Aile, yaşadıkları tecrübeyi kaydediyor ve bir film yapımcısının yardımı ile filme çevirmeyi planlıyor. McMillan ailesi 1986'da kalan yaşamlarını Nisan 2014'e kadar sürdürmeyi planlıyorlar. Kim bilir, belki de Nisan ayından 1987 yılına geçerler...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

Darısı Türk ebeveynlerinin başına.

Güzel bir şey aslında

Yazık o çocukların yerinde olmak istemezdim :p Max_Real Qnx

Bence abartmaya değmez. Cep telefonların bile önemli yararı var

cok guzel bisey aslinda herkes 1 ay gibi dunyada bunu yapsa

yuh 1986 yılında CD populerdi... yani CD'lere hayır diyemezler... cahil tikiler...

@grezimonk nasıl yazmadınız hayret 1986`da cep telefonuda vardı, tabii o dönem sadece iş adamları kullanıyordu,. birde çoğu kimse bilmez cep telefonu 1973 senesinde tasarımı çoktan bitmiş satışa hazırdı ve reklamlarda halka cep telefonu ile araç telefonu tanıtıldığında o dönem amerikan halkı; "neden cep telefonu alayım ki her köşe başında umumi telefon zaten var" diye cep telefonunu red etmiş bu yüzden bu teknoloji 1983 senesine kadar beklemiştir zaten 80`lerde kullanılan askeri telsizi andıran o koca telefonlarda 70`lerde tasarlanıp (muhtemel 1972 senesinde tasarlanmıştır) 10 sene satışı bekleyen tasarımın bizzat kendisiydi. zaten cep telefonun (yani mobil telefon) tarihçesi 40`lı yıllara kadar gider hatta elvis presley`inde araç telefonu varmış ama bond çantanın içine monte edilmiş bir şekilde olacak kadar büyük ebatta! :)

@12 Eyl 2013 20:34 evet yazmadım nasıl olsa inanmazlardı... saftirikler TR'de GSM telefonu 90'larda yasal olarak görünce her yerde aynı sanmıştır Türkiye bürokrasiyi Amerika'dan almış... :) GSM için 10 yıl bekleyen tek ülke hemde kendi buluşlarını...

vatandaşın başına bi kaza geldiğinde telefon yerine hastaneye pardon oda teknolojikti enyakın ebeye koşuyor.

Ne gerek varki. Cagi yaşamak lazim. Cocuklara uzuldum. Ana baba o donemi yaşamis zaten. Birakinda cocugunuz kendi donemini yaşasin.

bazı ergenler durumun ne kadar gerzekçe olduğunu anlamamış...

Bu nasıl bir saçmalıktır ya çocukların hayatını hapis hayatına çevirmişler.

tipleri çok komik :)

tam zaytung haberi gibi :)

Genclere bakiyorsun 4 5 kisi bir araya gelmisler ellerinde cep teli tik tik mesaj yazma derdinler 2 kelime sohbet yok. Telde yazdigin sahislar insanda yanindakiler degilmi bunu gözlemlerseniz göreceksiniz aile abartmis orasi kesin ama ergen kesim yada belli yas grubuda malesef ucmus

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir