1990'ların 6 harika web sitesi!

1990'ların halen ayakta olan bu 6 web sitesini tekrar ziyaret edin, anılarınızı canlandırın!

  • Zeynel A. Öztürk
1990'ların 6 harika web sitesi!

İster Windows 95'e tekrar göz atmak olsun, ister OS X arayüzünde son 15 senede olan değişikliklere, teknolojide geçmişe dönüp bakmak, her zaman keyifli bir iştir. Geçmişe dönüp bakarken genellikle atlanan, ancak bir o kadar ilginç olan alan ise eski web siteleri. Web 2.0 dalgasından önceki, müthiş grafiklerden oluşan, bugün hala ulaşabildiiğimiz sitelerden bahsediyoruz.

Sözü fazla uzatmadan sizi 1990'ların 6 harika web sitesiyle baş başa bırakmak istiyoruz.

1. Space Jam

NBA efsanesi Michael Jordan'ın ve Looney Tunes karakterlerinin gücünü birleştirdiği filmin web sitesi, şaşırtıcı biçimde halen yaşımını sürdürüyor. İlginç tasarım, sizi ana sayfadaki bağlantıların arkasında bekliyor.

2. Jurassic Park

1997'nin web sitesi dinazor profilleri, animasyonlu GIF'li ana sayfasıyla sizi büyüleyecek. GIF'lerin 20 sene sonra popüler kalacağını herhalde kimse tahmin etmezdi.

3. Aliweb

İnanması güç gelebilir ancak internet, Google'dan önce de vardı. İlk gerçek arama motoru olma iddiasındaki Aliweb, Google ve Bing'in çok uzağında da olsa 1993'ten bu yana halen ayakta ve bu yüzden saygıyı hak ediyor.

4. TravelASSIST Magazine

Grafik ve düzen anlamında listemizdeki en kötü web sitesi olabilir, ancak sitedeki bilgiler genellikle oldukça faydalı. TravelASSIST Magazine'de İstanbul dahil olmak üzere dünya üzerindeki birçok yer hakkında yazılar ve yorumlar bulunabiliyor.

5. You've Got Mail

Çevrimiçi flörtün ve sanal arkadaşlıkların ele alındığı filmin zamanının çok ilerisinde olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Baş rollerini Tom Hanks ve Meg Ryan'ın paylaştığı filmde iki karakter, iş dünyasında rakip olduklarını fark etmeden, web üzerinden aşk yaşıyorlardı. Filmin sitesi, halen yayında ve tasarımına tahammül edebilirseniz, burada sizi bekliyor.

6. FogCam

Dünyanın en uzun süreyle yayın yapan web kamerası, geliştiricilere göre 1994'te hayata gözlerini açtığından bu yana San Francisco State University'nin bahçesini gösteriyor. Yaşından dolayı olsa gerek, görüntüsü sadece 20 saniyede bir güncelleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

link verseydiniz keşke jurassic park ı bulamadım mesela

@10 Haziran 2016 08:26 link varmış pardon

@10 Haziran 2016 08:26 Mavi renk ile yazılanlar linktir(hyper link). Oralara tıklayarak belirtilen sitelere ulaşabilirsin.

Sadece altı tane web sitesi!

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost