1990'ların işletim sistemi OS/2 geri dönüyor!

Son sürümü 2001'de yayınlanan bir dönemin efsane işletim sistemi, geri dönmeye hazırlanıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
1990'ların işletim sistemi OS/2 geri dönüyor!

ABD merkezli bir firma, OS/2'nin yeni, doğal bir sürümünü yayınlamak üzere işletim sistemini geliştiren IBM ile anlaştı.

OS/2'nin yeni "Blue Lion" yapısı, Arca Noae'nin açıklamasına göre PC'lerde herhangi bir emulator'e ihtiyaç duymadan çalışabilecek. 28 yaşındaki işletim sistemini halen kullananlar, onu ancak sanal ortamda modern donanımlar üzerinde çalıştırabiliyorlar. Yapılan açıklamaya göre işletim sistemini sanal makinelerden kurtaracak olan yeni sürümü, önümüzdeki senenin üçüncü çeyreğinde yayınlanacak.

Arca Noae, yaptığı açıklamada odak noktasının tam bir OS/2'yi sadece sanal makinelerde değil, boş bir bilgisayarda çalıştırmak olduğunu, bu amaç için popüler, endüstri-standardı donanımlarla birçok test yapmayı planladıklarını söyledi.

IBM PC'ler üzerinde çalışan, Windows'un devamı olarak IBM ve Microsoft tarafından geliştirilen OS/2, büyük bir kullanım oranına ulaşmayı başaramamış, 1990'larda geliştirilmesi durdurulmuştu. İşletim sisteminin en son yapısı, 2001'de yayınlanmış ve resmi desteği 2006'da sona ermişti. İşletim sistemi buna rağmen ATM'ler ve bilet satış cihazları gibi bazı entegre sistemlerde kullanılıyor ve bazı üçüncü partiler tarafından halen destekleniyor.

Arca Noae, yeni OS/2 sürümünün bu kitleyi genişleteceğine ve sanallaştırma yazılımına olan ihtiyacı ortadan kaldıracağına inanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

İnşallah belli bir seviyeye gelir. Rekabet iyidir tüketici için.

hey gidi günler hey.... OS/2 bir dönem kullanmıştım... Win 3.1 yazılımlarını çalıştırıyordu içinde... ama bu saatten sonra zor toparlaması.. hele linux/bsd gelişimi baya bir yol almışken...

Hastasıyız... İnşallah çıkar.

Yeni O.S 'in en önemli farkı açık kaynak yazılım geliştiricilerinin hálen beceremediği bir şeyi yapabilmesi olursa , yani Windows üzerinde çalışan yazılımları sorunsuz çalıştırabilirse: farklı bir işletim sistemi kullanmayı aklından geçirse bile ellerindeki programlara olan bağlılıkları yüzünden geçiş yapamayanları kendine çekebilir. Umarım IBM ile anlaşan firma yeterli geliştirmeyi yapabilir. Şahsen arayüz gibi tasarım konularında da yardımcı olabilirim. 8{) Bilge Baykuş

@05 Kasım 2015 21:27 Öyle düşünmüyorum. Alışkanlıklar kitleleri ilgilendirir. Ve kitle de bildiğim kadarıyla Windows bağımlı bir uygulamayı Android'de ve iOS'da kullanmaya yeltenmiyor. Windows programlarını açık kaynağın çalıştırmamasının sebebi farklı bir ortam içerisinde derlenmesi. Ayrıca Linux belki de Android'e kadar çok fazla front-end olarak kullanılmadı, hep server-side kaldığı için görünümsel gelişimine yol açılmadı. Ama bugün sunucuların çoğu Linux ile yürüyor. :)

@05 Kasım 2015 23:20 Öncelikle seviyeli yorumunuz için teşekkürler. Yazım sitedeki yorum-karekter sınırlamasına takıldığından bölerek yayınlayacağımı da ekleyeyim. Yazdığım yorumda belirttiğim kitle, mobil ortam kullanıcıları değil PC kullanıcılarıydı. :) Windows ve diğer açık kaynak tabanlı(Linux-Unix vb.)yazılımların kodlamalarındaki farklılıkların zaten farkındayım. Fakat burada söylemeye çalıştığım şu: Bölüm: 1

@05 Kasım 2015 23:20 Bölüm:2 Zaten şu an bu sistemlerde Windows için yazılmış olan programların kullanılabilmesi için bir kiosk kullanılıyor. Fakat çoğu son kullanıcı bu kiosk konusunda sorunlar yaşıyor.Bu sorunlar hem kiosk'un kendinden kaynaklananlar hem de hálen Linux yazılımlarının bir çok noktada sizi terminale yönlendirmesinden kaynaklananlar.Doğal olarak Windows kullanan fakat Linux kullanmak isteyen kişilerin çoğu kodlama konularında bilgiye sahip olmayan son kulanıcılardan oluşmakta.

@05 Kasım 2015 23:20 Bölüm: 3 Özellikle yardım için baş vurulan açık kaynak forumlarında ise genel bir sorun göze çarpmakta. Son kullanıcılar bu forumlarda bahsettiğim sorunları dile getirdikleri anda kendilerine "biraz kafanızı çalıştırın da kodlama öğrenin" gibi bir cevabın verildiğine bile şahit oldum. Tabi bu kitleleri bu cevaba yönelten ve kitlelerin birbirinden ayrı kalmasını sağlayan gizli anlaşmalara burada değinmeye gerek bile görmüyorum.(Bu anlaşmaların içinde elma da var.)

@05 Kasım 2015 23:20 Bölüm: 3 İşte Linux'un son kullanıcıya bir türlü hitab edememesinin sebebi de (her ne kadar inkar edilse de...) bu arka planda yapılan anlaşmalardır. İş böyleyken Windows için yazılmış programların fazladan bir kiosk gerekTirmeden kullanılabilmesini sağlayan ve bahsettiğim açık kaynaklı yazılımların sOrunlarından arınabiLen bir yazılım , arayış içinde olan son kullanıcılara ilaç gibi gelecektir. Bilge Baykuş

@07 Kasım 2015 00:15 İşte sen o kadar yazı yaz , sonra kopyalarken 3'ü 4'e çevirmeyi unut :{)

Cok iyi bir haber. Insanlar Cortana'yi, Siri yeni teknoloji zannediyorlar. 486 33 Mhz CPU ve 4 Megabyte RAM de (evet, aynen bu rakamlar ) donanimda ses kontrollu kullanim getiriyordu. Isletim sistemi kurulurken islem bitmeden kullanabiliyordunuz. Ustelik kerneli cok hizli ve dayananikliydi. Umarim guncellenir. Kaliteli bir isletim sistemine sahip oluruz.

@09 Kasım 2015 13:05 İşte bunları insanlara anlatmak lazım ki bilgilensinler.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play