1991'den 2009'a tüm internet tarayıcılar

Firefox, IE, Opera... Bugün bunları kullanıyoruz; peki bunlardan önce kimler geldi, kimler geçti...

İnternetin başlangıcından bu yana bilgiye erişmek için kullandığımız araçlar da bizler ve internet gibi bir değişim içerisinde. Bir yanda kullanıcıların bilgi açlığı, diğer yanda paylaşma isteğiyle körüklenen bu gelişim süreci süreklilik arz ediyor. Bizimle birlikte her geçen yıl ve hatta her geçen gün internet biraz daha değişiyor. İnternet tarayıcıların sunduğu özellikler de hem kullanıcıların ihtiyaçları, hem de tarayıcıları geliştirenlerin internete dair öngörüleriyle şekilleniyor.

Bu makalemizde sizler için internet tarihinin kilometre taşlarından olan internet tarayıcıları derledik. Galerimizde gezerken daha önce hazırladığımız internetin ve onun bize yansıyan yüzü olan World Wide Web'in tarihçesini tamamlayıcı bir içerik bulacaksınız. Bununla birlikte internet teknolojilerinin geçtiğimiz yıllardaki değişimini ve gelişimini gözlemleyebileceksiniz. Ayrıca her tarayıcının internete kattığı özellikleri de bulabileceksiniz.

Ama önce işin insan yönüne bir bakacağız, ardından günümüzdeki tarayıcıları ne durumda, insanlar hangi tarayıcıyı neden tercih ediyor? İşte bunu özetleyeceğiz. Ve nihayet sizleri 1991'den 2009'a internet tarayıcıları galerisinde her tarayıcı için detaylı bilgiler ve tarihçeler ile buluşturacağız.
Hasret gidermek için dayanamayanlar için galeri bağlantımız bu sayfada da mevcut, daha meraklı okurları ise sonraki sayfaya alalım...

Kullanıcılar, neden hayranlar?

İnternet tarayıcı hayranları... İnternette her şeyin bir hayranı vardır!

İşin ilginç yanı kullanıcıların internet tarayıcılara bakış açısı. Birden fazla seçeneğin olduğu ilk günlerden beri hem tarayıcılar, hem de kullanıcılar arası bir yarış söz konusu. Tarayıcı yarışını anlamak mümkün, sonuçta birbirinden farklı özelliklere, artılara ve eksilere sahip teknolojiler arasında bir rekabet var. Bu rekabet seçenekleri arttırdığı gibi gelişmede itici bir güç oluyor. Ancak kullanıcıların takım taraftarı gibi internet tarayıcıları sahiplenmesi ve internet forumlarında bu konuda hararetle tartışması işin çok daha ilginç bir yönünü oluşturuyor. Hatta internet tarayıcı hayranlarının savaşları, internet tarayıcıların tarihine alternatif bir makale konusu bile olabilir.

Neden? Bu önemli bir soru, verilebilecek pek çok cevabı olan bir soru. Sayısız yanıt içerisinde internetin tarihiyle bağdaştırılabilecek iki tanesini paylaşalım. Kullanılan internet tarayıcılar insanların seçimine kaldığı zaman, en doğru seçimi yapmış olmak teknolojiyi diğer insanlardan daha iyi anlamak anlamına geliyor. Rekabet içerisinde olan insan toplumlarında daha iyi seçimi yapanın hayatta kalma şansının daha yüksek olduğu düşünülürse, en iyi tercihi yapmak en iyi olmakla özdeşleştiriliyor. İşte belki de bu yüzden insanlar sadece internet taayıcıları değil her türlü teknolojik tercihi şiddetle savunabiliyor. Bu türlü ürün ve marka için geçerli bir cevap olabilir.

Makalemizle daha alakalı ve daha duygusal bir cevap ise, duygusal! Senelerdir interneti bir tarayıcının penceresinden gören insanlar bu tarayıcıyı sahipleniyor. Sonuç itibariyle nostaljik bir hisle sahipleniyor. İnternetle ilk tanıştığı günlerde İnternet Explorer kullanmış bir kullanıcı için o tarayıcı manevi bir değer taşıyor. Netscape Navigator'ü hatırlayanlar sadece o tarayıcıyı değil, internette geçirdikleri günleri ve anılarını hatırlıyor. İlgiyle ve merakla internette geçirilen gecelerin özdeşleştiği şeyler arasında internet tarayıcılar da yer buluyor.

Günümüzde internet tarayıcılar...

İşin kişisel kısmı bir yana, internet tarayıcılar, internet sayfalarını düzgün göstermek için tasarlandığı kadar, internet siteleri de internet tarayıcılarda düzgün gösterilebilecek şekilde evrimleştiler. Yani iki taraflı, karşılıklı bir etkileşim söz konusu, resme uygun çerçeve kadar, çerçeveye uygun resim de geçerli bir cevap.

Günümüzde durum nasıl? Çok basit bir özetle en yaygın olan Internet Explorer, bütün internet siteleriyle uyumluluk için iyi bir seçenek. Mozilla Firefox, kullanıcı eklentileriyle zengin ve özelleştirilebilir bir internet tarayıcı. Tabii ki ek özelliklerden sıkılan, çok temiz bir internet tarayıcı isteyenler için Google'ın ana sayfasındaki tasarım anlayışını yansıtan Google Chrome mevcut.

Apple'ın Safari'si daha orta karar bir internet tarayıcı ve küçük bir kitlenin zevkine hitap eden tasarım ve özelliklere sahip. Opera da küçük pazar payına sahip ancak kendine has özelliklere sahip bir tarayıcı; en başarılı olduğu yer gittikçe yaygınlaşan cep telefonları üzerinden internet erişiminde kullanılan mobil sürümü oluyor.

Daha pek çok alternatif mevcut, ancak Firefox tabanlı Flock, Internet Explorer tabanlı Avant ve Maxton için söyleyecek farklı sözlerimiz gittikçe tükeniyor. Hepsinin de özellikleri ve tasarımı neredeyse 20 yıllık bir serüvenin sonucu....

Keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle buyurun galerimize...

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

and the winner is; IE 8...

Hocam bu tarayıcıları tarayıcı olmadan nasıl indiriyorlardı? Yoksa indirmek için başka bir tarayıcı şart mıydı?

tarayıcı devri internetin temel protokolü http ile başladı.http den çok daha önce ftp protokolü kullanılıyordu iletişim için.ftp kullanmak için de tarayıcıya gerek yok.tarayıcı indirirken de ftp ile alabilirdi herkes ve daha başka birçok yöntem vardır,sen kafanı yorma :)

Zaten her işletim sisteminin içinde hazır bir tarayıcı bulunur arkadaşım...

İE'nin en fazla kullanılan browser olmasının tek sebebi windows işletim sistemi ve İE'den başka tarayıcının olduğunu bilmeyen bilinçsiz kullanıcılar...

IE 8 gerçekten çok yavaş :S

böyle giderse ooo......

Mozilla 10. versiyondayken IE anca mozillanın 3. versiyonu gibi hızlana bilicek :S

IE 8 bnce çok iyi pc canavar gibi olduktan sonra her şeyi anında açıo mozilla da kullandım opera da ama özellikle opera hiç hoşuma gitmrdi mozilla pc deki sık kullanılanları kullanırken operaya haricen bütün adresleri yeniden kaydetmemiz lazım ve de bi özellik bile açsak sekme olarak açıo opera internet sayfası gibi

tarayıcı devri internetin temel protokolü http ile başladı.http den çok daha önce ftp protokolü kullanılıyordu iletişim için.ftp kullanmak için de tarayıcıya gerek yok.tarayıcı indirirken de ftp ile alabilirdi herkes ve daha başka birçok yöntem vardır,sen kafanı yorma :)
--------------------------------------------------------------------
Aynen arkadasimizin sogledigi gibi bir dosyayi paylasmak yada indirmek icin baska bir tarayici gereklilik degil.

Windows bence kendi torrent istemcisini gelistirip tarayici olmadan isletim sistemini sunsa cok daha guzel olurdu. Bu durumda digerleri bu kadar simaramazdi :) Bunu Opera kullanan birisi olarak sogluyorum. IE olmasaydi o bayildiginiz Firefoxun fiyati Windows 7 den daha pahali olurdu.

Arti firefoxda ozellikle ajax framework(Ornek jquerynin show ve hide ozellikleri duzgun calismiyor ki bunlar piyasadaki en kararli ve en hizli calisan alt yapilari ) kullananan siteler icin bir kararsizlik soz konusu ayni sey opera icinde gecerli hizli calistiracagiz diye kodlari dogru duzgun calistiramiyorlar.

Bir cok banka uygulamasi da ayni sekilde bu iki tarayicida sorun yasiyor ki bu uygulamalar tamamen SUN tarafindan gelistirilen Java server page kullandiklari halde(MS in asp.net i bu tarayicilarda daha duzgun calisabiliyor ama cok daha fazla otomatik kod uretiliyor sunucu tarafinda).

Yine ayni sekilde flashlar firefoxda cok yavas ozelllikle chipin sayfasi firefoxda dogru duzgun calismiyor opera daha becerekli bu konuda ama operada apple in eklentisi disindaki video eklentilerini duzgun calistiramiyor. Bu durumda IE bence yavas bile olsa isini en iyi yapan tarayici oluyor. Ozellikle web uygulamalari gelistirenler yazilan kodun ie de calisacagindan emin olabilirken Firefox ayni netscape nin yaptigi hatalari yapiyor. Stardartlari dogru duzgun desteklemiyor. 10 yil sonra yeni bir nesil internet kullanmaya basladiginizda bir zamanlar firefox vardi eklenti kurardik diye hatirladiginizda onunda sayfasi kapanmis olur. Bu da benim kisisel dusuncem 10 yildan fazladir yazilim gelistirme isinde olan ve finlandiyada online yazilim gelistiren birisi olarak sogluyorum

İlginç bir şey vardır ki İnternet Explorer hakkını yememek. Mesela ben Mozilla Firefox kullanıp diğer internet tarayıcılarından daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ama nedense Mozilla Firefox tarayıcısını İnternet Explorer tarafından indiriyorum. Eğer ben bugün Mozilla Firefox kullanıyorsam bu İnternet Explorer sayesinde... :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir