1TB'lık ceplere hazır mısınız?

Cep telefonlarında 16, 32 veya 64 GB depolama alanı ile yetinmek zorunda kalanlara müthiş bir haber!

  • Zeynel A. Öztürk
1TB'lık ceplere hazır mısınız?

Geliştirilmekte olan bir teknoloji, ceplerimizde kullanılan depolama alanını 1TB'a yükseltebilir.

Crossbar'ın Resistive RAM (RRAM) olarak adlandırdığı teknoloji,  1TB'lık veriyi bir posta pulundan daha küçük boyuttaki bir çipe sığdırabiliyor. RRAM çipleri, yukarıda gördüğünüz gibi üst üste yığılabildiğinden yerden tasarruf ediliyor ve mobil cihazların içerisine rahatlıkla sığabiliyor.

RRAM'ın performansı da Crossbar'a göre oldukça yüksek. Şu anki en iyi NAND Flash bellek çiplerinden 20 kat hızlı yazma performansına sahip olduğu iddia edilen RRAM çipleri, aynı zamanda 20 kat daha az enerji kullanıyor. Bu etkileyici rakamlar, şirkete göre cihazınızın pil ömrünü haftalar, aylar ve hatta yıllarca uzatabiliyor.

Ancak hepsi bu kadar değil. Crossbar'a göre RRAM'lerin ömrü, yani dayanıklılığı, iki kat daha büyük die boyutuna sahip. NAND Flash belleklerden 10 kat daha iyi.

Peki kulağa harika gelen bellekleri ceplerimizde ne zaman görebileceğiz? Crossbar, ticari üretim tesislerinde bellek üretimine hazır olduğunu söylüyor. Teknolojiyle ilgili şimdiye dek 30 patent almayı başaran şirket, RRAM'lerini hem kendi satmayı, hem de diğer şirketlere lisanslamayı düşünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

vay canına o kadar yüksek cep telefonu müthiş olur fakat bunun sarjı inşallah çok yemez arabadaki gibi büyük motor çok yakıt yer bu onun gibi olmazsa çok iyi olur

Arabada büyük motor her zaman çok yer mantığı tamamen yanlış dostum. Nereden mi biliyorum? Ben otomotiv sektöründe yıllarca eğitim aldım ve hala çalışıyorum. Motor teknolojisi ile ilgili olan bir durum senin dediğin. Ayrıca ne kadar büyükse o kadar performans sağlar o da yanlış. Çünkü birbirini destekleyen üniteler olmadan senin dediğin yola çıkarlar. Fakat bun doğru teknoloji ile üretirlerse o zaman hem hızdan hem de batarya ömründen kazanmış olurlar. Bu çok olağan bir durumdur bence. Çünkü mekanik olmayacak tamamen elektronik olacak anladığım kadarıyla. Ve bu elektronik olursa çok hızlı olacak anlamına gelir. O zaman da hızlı olduğu için her işlemi kısa sürede yapacak ve enerji tüketimini azaltacaktır demektir. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Saygılar...

Sadece mobil diye düşünmemek lazım o zaman, gerçek bi teknoloji atılımı olmuş madem üretime hazırlar... Nand'dan 20 kat hızlıysa 3 gbit hız sağlıyor demektir. Mekanik disklere hızlıca veda eder sdd'leri de ucuza temin ederiz, vatana millete hayırlı uğurlu olsun...

@08 Ağu 2013 11:22 Herkes bu arakadaş gibi düşünse ne iyi olurdu.Tabii ilk çıktıklarında pahalı olur zamanla diğer firmalarda aynı boyutta ürün çıkardığı zaman yani rekabet hızlanır fiyat düşer.Bir ürün ilk çıkar çıkmaz çok aşırı derece pahalı olur.Hemen almamak lazım.Fakat bir veya iki yıl geçince fiyatlar yarı yarıya iner.Bazen 5 yıl veya dahafazla beklesek anca ucuzlar.

Artık harici HDD taşıma derdine son :D

Yazma hızı 140 mb/s, okuma hızı 17 mb/s imiş... Şu anki haliyle fotoğraf çekimleri ve batarya performansı açısından başarılı. Şöyle ki 13 megapixellik bir fotoğraf makinasının saniyede 20-25 fotoğraf çekmesini sağlar ve 20 kat daha az enerjiyle yaparsa bunu varın siz karar verin...

Rakamlar biraz abartı gibi.. Piyasaya çıktığında gerçek rakamlarda gün yüzüne çıkacaktır nasıl olsa.. Ayrıca kim n'apsın 1 TB belleği mobil cihazda?!

15-20 binliraya satarlar artık.

Bak bu iyi bi haber (thehackesync)

wikipediadan bakarsanız bu firmanın arka planda kaldığını görürsünüz.

ruh hastası yemin ediyorum bu millet....

12.08 arkadaşım 1 tb mobil cihaz demek herşeyini cebinde taşımak harici diske gerek kalmaması demek

Kim ne yapsınmış bunu Cep'te hey Allahım hala bu devirde böyle düşünenler var ya ben buna şaşırıyorum.Tabii ya bu tür düşünenlere kalsa ben telefonu alo demekten başka ne iş için kullanayımki veya ben iş adamı'mıyımki ne gerek var bu kadar boyuta vesaire vs vs gibi düşünenler Allah'tan çok fazla değil; yoksa böyle düşünenlere 2 kb lık hafızası sim kartlı Telefon çok bile ama mahalesef bizim gibi düşünenlere Telefonumun 32 gb hafıza kartı kartını bir hafta sürmedi doldurdum. Tabii Pc den attığım yüzlerce klip,film oyun,program vs vs şuan yaklaşık 3 gb boş kaldı.Onuda bilerek doldurmuyorum yoksa tel performanslı çalışmaz.Şuan'ki telefon işlemcileri desteklese 1 TB neki ya ben istiyorum en az 10 zb veya 15 zb yani Zettebayt yani ömür boyu kullansak cep telefonu için gayet yeter.Ama düşündüğüm teknoloji yaygınlaşıp ucuzlayarak son kullanıcılara gelmesi için sanırım en az 30 yıl veya 50 yıl kadar sonra belki gerçekleşir.

çok gereksiz bence ayrıca bana göre yalandır reklam..

pc ve tabletler icin iyi olacaktir. hem enerji hem gurultu olarak acaip olur...

Bu adamlar dediklerinde haklılarsa Samsung un yeni duyurduğu 3D Nand ları çöpe gidecek :D

3dnand vs rram benzer teknolojiler. 20 kat performans ayni boyutdaki(örnek suanda kullanilan 16Gb nandlara göre mi yoksa 1TB cikinca mi) olacak.

Eger böyle bir şey olursa bulut siteleri iflas eder yanılıyor muyum

Gerçi konudan biraz uzak ama pili en çok ekran sonra da işletim sisteminin kendisi yiyor aç kurt gibi. Bunu düzeltseler ya ilk önce.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play