2.9 milyon müşterinin hesap bilgileri çalındı

Hacker'ların son hedefi işte bu yazılım devi oldu! Çalınan bilgiler ise küçümsenecek gibi değil...

  • Cem Şancı
Adobe müşterilerinin kredi kartları tehlikede

Adobe bugün yaptığı acil duyuruda, hacker'ların sunucularına sızdığını ve 2.9 milyon kullanıcının verilerini "sildiğini" açıkladı. Böylece hacker'ların kritik müşteri verilerine ulaşmış olduğu anlaşıldı. Elbette silinen tüm verilerin yedeğinin olduğunu hatırlatmamıza gerek yok.

Ancak, hacker'ların ele geçirdiği veriler arasında kullanıcıların isimleri, soyadları, adresleri, şifrelenmiş kredi kartı numaraları ve diğer hesap bilgileri yer alıyor.

Ele geçirilen kredi kartı bilgilerinin şifrelenmiş halde olması, hacker'ların bu kartları kısa sürede kullanamayacaklarını garantiliyor ancak şifrelerin eninde sonunda çözülebileceğini göz önünde bulundurarak, Adobe müşterilerinin kredi kartlarının güvenliği için önlem almaları tavsiye ediliyor.

Ayrıca, e-posta adresleri de ele geçirilmiş olduğu için Adobe'den gelmiş gibi görünen ve hesap bilgilerinin, kredi kartı bilgilerinin istendiği e-postalara itibar edilmemesi, Adobe'nin resmi web sayfası dışınde hiçbir yere hesap bilgilerinin girilmemesi de gerekiyor.

Adobe'ye yapılan ikinci bir saldırıda ise yazılımların kaynak kodlarının çalınmış ancak bu saldırıda kullanıcıları endişelendirecek bir durum yok. Fakat, projenin boyutuna göre müşterilerinden on binlerce dolarlık ücretler isteyebilen dünyanın en önemli dijital yayıncılık şirketinin sunucularına bu kadar kolay girilip çıkılması kullanıcıların büyük güven kaybı yaşamasına neden olduğu kesin.

 

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Ne vurgun ama! Ancak soru şu: Vurgunu yapam kim? Gerçekten hackerlar mı, yoksa Adobe mu?... <Cleverman>

@04 Eki 2013 14:54 Güsel Noktaya Değindin !!

adobe önceden de rezildi zaten yani şaşılacak bir durum yok...

Vaybe.... Adobe gibi bir şirket böyle saldırılacaktı ha...

Sonra da neden internetten orjinal almıyorsunuz?

Adobe berbat bi firma zaten flashlarin cogu zaman sikinti cikartmasindan biliyoruz cok iyi olmus

@04 Eki 2013 18:09 senin neyin çalışıyor acep adobe yapmış iyi kötü çalıştırıyor

vay be adobe yapılır mı bu sana ?

Vay bee hackleyen kredi kartlarini bosaltmistir bile :))

yapmayın gözünüzü seviyim ya.. alıştım yani herşeyi orjinal almaya adobun da orjinaline geçeyim diyorken yani.. kime güvenicez artık.

arkadaş milletin kredi kartı bilgilerini tutmak nedemektir yaa bu nasıl saçma birşey

her zaman freeware ;)

Sen de yorum yaz