2 lise öğrencisinin akıl almaz marifeti!

Herkes onları sıradan lise öğrencisi sanıyordu ama onların yaptığı yenilir yutulur cinsten olmadı...

İki genç, kredi kartı çalmaktan tutuklandı
İki genç büyük hırsızlıktan dolayı içeri atıldı

19 yaşındaki Nick Webber ve 18 yaşındaki Ryan Thomas adlı lise çağındaki iki İngiliz, GhostMarket.net isimli siteyi açıp site içerisinde binlerce çalıntı kredi kartının bilgilerini vermeleri üzerine hapsi boyladılar. Sitenin yaklaşık 8.000 civarında üye sayısı vardı.

İçerisinde 'Kredi kartı hack'lemenin 14 yolu' ve 'kartları eBay üzerinde kullanma' gibi makaleler barındıran sitenin sahipleri, Guardian gazetesinden alınan bilgilere göre yakalandıklarında okuldaydılar. Bu olayın ortaya çıkmasında da ikilinin otel faturasını çalıntı bir kredi kartı ile ödemiş olması etkili oldu. Webber'in dizüstü bilgisayarında 100.000'den fazla çalıntı kredi kartı bilgisinin bulunduğunu saptayan polisler, böylelikle GhostMarket.net sitesinin varoluş nedenini ortaya çıkarmış oldular.

İkili ilk yakalandığında kefaleti ödeyerek kurtuldu, sonra da İspanya'ya uçtu. Fakat Birleşik Krallık'a geri döndüklerinde yeniden tutuklandılar.

Polis amirini tehdit ettiler

Bu olayı 'şu anda en çok aranan bilişim suçu' olarak tanımlayan Webber, eski bir politikacının oğlundan özel olarak eğitim almış biri. Webber, tutuklanmasının ardından bilişim suçları ile ilgilenen polis amirini havaya uçurmakla tehdit etti. Okulu da Webber'ı sosyal yönü eksik olan biri olarak tanımladı.

Polis, kredi kartı kullanıcılarının bütçelerini toplayarak sitenin toplam maliyetinin 16,2 milyon sterlin olduğunu buldu. İkilinin de ödenekleri kullanabilmek için ülke dışından, Kostarika'dan bir banka hesabını işleme koydukları öğrenildi.

Bu iki genç suçlu, 5 yıllık hapis cezasına çarptırıldılar.

Melik Arslan

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Almıyo mu la aklınız hakkaten :D

Dağılın beyler adamlar king :)

Bizim embesil gençlik Facebook, MSN gibi gereksiz yerlerde vakit öldürürken elalemin uşakları kendini yetiştirmiş. Eğitim şart.

elin hırsızını niye övüyorsunuz? en ağır ceza verilmeli hayat boyu bilgisayar ve dijital hiç bir şeye yaklaştırılmamalılar... dijital olarak idam edilmeliler...

Bizim gerzek gençlik facebook da manita peşinde koşsun. Türkler sanal alemde bir adım bile ilerleyemezler.

kopyala yapıştır.türkiyedeki teknolojiye bakış bu.size :D bir anımı anlatayım.birisine bilgisayar sattım.aradan 2 saat geçmedi bir telefon geldi.kardeş diyo kahve koyacağı bozuldu.iyide sana bilgisayar sattık.kahve koyacağıyla alakası ne.herneyse kahve dökülmüşdür.dedim herhalde bilgisayara.gittim :D ve ne göreyim cd rom kapağı yerde kahvede yere dökülmüş.işte türkiyede bilgisayara bakış.

Dijital olarak yasaklanmaları doğru bir şey değil sonuçta lise öğrencileri gençlik ateşiyle bir şeyler yapmışlar. Cezalarını çeksinler ve bitsin.

sayın ziyaretçi siz bunların neresini savunuyorsunuz anlamadım yani siz bunları teşvik etmek mi istiyorsunuz yoksa Hiçbir Türk'ün bunu yapamayacağını mı düşünüyorsunuz unutmayın ki Türkler dünyadaki çok önemli siteleri hacklediler yani yapabiliyorlar ayrıca bir hatırlatma bu kredi kartı mağdurlarından biri ya siz olsaydınız?

16,2 milyon sterlin kazanç 5yıl hapis iyiymiş:D ceza komik kalmış.

hack ne zaman marifet oldu

Turkce mi bilmiyorsunuz arkadaslar? ordaki marifet sözcugunun ne anlamda kullanildigi kabak gibi ortada :))))

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir