2 Microsoft efsanesi ölüyor!

Microsoft, Windows 8 ile birlikte yıllardır vazgeçmediği, efsane 2 markasını tarihe gömebilir!

2 Microsoft efsanesi ölüyor!

Hüseyin Cem Köylü

Windows 8 Tüketici Önizlemesi'yle beraber Microsoft'un iki efsane markası ile anılan uygulama ve servislerde isim değişikliğine gideceği öğrenildi. Bu demek oluyor ki, uzun ve kafa karıştırıcı isimler yerini daha basit ve amacına uygun isimlere bırakıyor.

Konuyla yakından ilgili kaynakları olan The Verge sitesinin haberine göre, atılacak en büyük adımlardan birisi "Windows Live ID" markasının yerini daha yalın olan "Microsoft Account" markasına bırakması. Bu işlem bu şekilde devam edecek ve çoğu uygulama ve servisin isminde yer alan "Windows Live" markası kaldırılacak. Mesela şu an ismi "Windows Live Resim Galerisi" olan servisin ismi Windows 8'de sadece "Resimler" olacak.

Değişecek isimlerin kısa bir listesini aşağıda görebilirsiniz:

- Microsoft Account (Hesabı) (Windows Live ID)
- Posta (Windows Live Posta)
- Takvim (Windows Live Takvim)
- Kişiler (Windows Live Contacts)
- Resimler (Windows Live Resim Galerisi)
- Müzik (Zune Music Player)
- Video (Zune Video Player)

Ancak Microsoft'un Windows 8 ile öldürmeyi planladığı tek marka Windows Live olmayacak... Diğer kurban, haberimizin ikinci sayfasında...

Tek kurban Windows Live değil!

The Verge'de yayınlanan habere göre Microsoft, Windows Live ile birlikte, yıllardır kullandığı Zune markasını da tarihe gömmeye hazırlanıyor. Windows 8 ile birlikte Zune markası tarih olacak, tüm müzik ve video dağıtım kanallarını "Xbox Live for Windows" markası altında toplanacak. The Verge, Windows 8 Kullanıcı Önizlemesi'nde bütün Windows Live ve Zune isimlerinin kaldırılmayabileceğini fakat final sürümünde bu markaların tamamen kaldırılacağını iddia ediyor.

Microsoft'un kafa karıştırıcı ve gereksiz uzun isimler yerine, servislerinde amacına uygun isimler kullanması isabetli bir karar olmuş gibi görünüyor. Tabi sonkararı, her zaman olduğu gibi, yine Windows kullanıcıları verecek...

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Çok ama çok isabetli bir karar. Isimlerde bile sadeleştirmeye gidilen bir dünyada yaşıyoruz artık. Nokta atışı yapan basitlik, pratiklik, sadelik, hızlılık, hafiflik sentezi teknolojiyi esir alacaktır...

şöyle kullanılan ürünler için ölüyor öldü vs ifadelerini kullanmasanız daha iyi olmaz mı , her seferinde başlığı okurken gerçek biri ölmüş gibi tepki vermeme neden oluyorsunuz. Bill Gates falan öldü sandım yahu.

Yeni isimler çok daha güzel.Ama ''Microsoft Account'', sanki ''Sony Entertainment Network''ün hikayesine bürünmüş.Anlayamayanlar için: Sony'nin başta yalnızca PSN'i vardı.Ama sonra kendi ismiyle Network kurdu.Bunda da, başta Windows Live ID vardı, şimdi şirket ismini alarak Microsoft Account'a döndü.

live iyidi. artık bunu anlamayan kullancıı varsa yuh diyorum

eee... windows media player ne olacak 13 çıkacak mı?

bu live hayatımıza gireli kaç sene olduki şimdi kaldırıyorlar

hiç bir şey kaybolmayacak

olum nasıl olur bu ben Microsoft A GÜVENİYORUM TEK O GÜVENİLİR 1 ÜRÜNDÜR ONU TARİHE GÖMEMEZLER SATAMAZLAR TEK KÖTÜ OLMAYAN AĞ WİNDOWS LİVE YOK OLAMAZ HAYIR RÜYA OLMASIN BEN E-MAİLİMİ NE YAPÇAM ARTIK ??

Sen de yorum yaz