2. BÖLÜM: XP ile daha hızlı çalışın

Yazı dizimizin ikinci bölümünde, XP ile daha hızlı çalışmanızı sağlayacak ipuçlarını öğreneceksiniz.

2. BÖLÜM: XP ile daha hızlı çalışın
Otomatik kullan ve çalıştır seçenekleri, bazen çok fazla zaman kaybetmenize neden olabilir. Tıklayın...

1.BÖLÜM: Windows'un açılışını hızlandırın

Son sürat Windows XP yazı dizimize, "Windows'un açılışını hızlandırın" başlıklı yazımızla başladık. 2. Bölümde ise, Windows XP ile daha hızlı çalışmak için yapabileceğiniz birkaç küçük işlemden bahsedecek, gereksiz yere çalışan bazı hizmetleri nasıl kapatabileceğinizi göstereceğiz.

CD SORGUSU: Otomatik Kullan ve Otomatik Çalıştır
Eğer yapmakta olduğunuz iş CD takıp çıkarmayı gerektiriyorsa, Windows'un "Otomatik Kullan" ve "Otomatik Çalıştır" özellikleri sık sık işinizi bölecek demektir. Her CD takışınızda CD'deki kurulum programını çalıştırmak istemeyebilir, Windows XP'nin CD yazma işlevi yerine Nero veya WinOnCD gibi diğer yazılımları kullanmak isteyebilirsiniz.

Otomatik kullanım fonksiyonlarını Windows XP'de kolayca devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için "Başlat" menüsünden "Çalıştır" seçeneğini işaretleyerek "gpedit.msc" komutunu girin. Karşınıza gelen "Microsoft Yönetim Konsolu"'nda hem "Bilgisayar Yapılandırması" hem de "Kullanıcı Yapılandırması" bölümünde "Yönetim Şablonları" başlığı altındaki "Sistem" klasörlerini açın. Buradaki "Otomatik çalıştır özelliğini kapat" başlığına çift tıklayarak "Ayar" sekmesinde "Etkin" seçeneğini işaretleyin ve pencereleri "Tamam" düğmelerinin yardımıyla kapatın. Daha sonra Windows Gezgini içerisinden CD veya DVD sürücünüzün üzerine sağ tuşla tıklayıp "Özellikler" menüsüne girin. Burada "Otomatik Kullan" sekmesinde "Uygulanacak bir eylem seç" seçeneğine tıklayarak alt listede "Eylem yok" seçeneğini işaretleyin. "Tamam" düğmesi ile pencereyi kapattığınızda, sizi rahatsız eden tüm bu pencerelerden kurtulmuş olacaksınız.

Dikkat: Eğer otomatik kullanım fonksiyonunu kapattıysanız ve şimdi de açmak istiyorsanız, yukarıda belirtilen adımların tam tersini uygulayarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

İŞLEMLER: Yükleri hafifletin

Tasklist programı, işlemlerin asıl sahiplerini su yüzüne çıkartıyor. Tıklayın...

Windows'ta çalışan hizmetlerin hepsi, Windows'un çalışması için gerekli olan kendi hizmetleri değildir. Bunların bazıları bilgisayarınızın kaynaklarını neredeyse kurutan ve gereksiz sayılabilecek hizmetler olabilirler. Bu tür hizmetleri belirleyebilmek için ilk önce hangi hizmetlerin çalıştığını ve işlem gücünden ne kadar çaldıklarını öğrenin. Bunun için [Ctrl]+[Alt]+[Del] tuş kombinasyonu ile "Windows Görev Yöneticisi"ni açın ve "İşlemler" sekmesine geçin.

Buradaki "CPU" kolonunda işlemlerin kullandıkları işlemci güçlerini görebilirsiniz. Eğer SVCHOST.EXE en yüksek CPU değerlerini veriyorsa (o an arka planda önemli bir işlem yapmadığınızı var sayarak) biraz şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Bu uygulama DLL dosyalarını yüklemeye yarayan programdır ve hangi program tarafından çalıştırıldığı listede yer almaz.

Kaynağı görebilmek için Windows XP Professional'da bulunan "Tasklist" işlevini kullanabilirsiniz. Ama bunun için de o işlemin PID (Process Identifier, İşlem Tanımlayıcı) numarasını bilmeniz gerekir. İlk önce Windows Görev Yöneticisi'nde göreceğiniz "Görünüm" menüsünü açarak "Sütun seç" seçeneğine tıklayın ve buradan "PID (İşlem Tanımlayıcı)" seçeneğini etkinleştirin. Artık PID numaralarını görebilirsiniz. Şüphelendiğiniz işlemin PID numarasını aldıktan sonra "Çalıştır" komut penceresindeki ilgili metin alanına:

tasklist /svc

komutunu girin. Eğer bu şekilde pencere açılmıyorsa, bu durumda yine "Çalıştır" komut penceresindeki ilgili metin alanına "cmd" yazın ve komut istemini açın. Aynı komutu buraya girin ve Enter tuşuna basın.

Önceden öğrendiğiniz PID numarasını karşınızdaki listedekilerle karşılaştırarak hangi işlemin hangi hizmetlere ait olduğunu buradan görebilirsiniz. Bu şekilde istemediğiniz programları kaldırabilir, hizmetleri "Msconfig" uygulamasının "Hizmetler" sekmesinden devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlemleri yaparken de güvenliğinizi garanti altına almak için, yeni bir profil oluşturup denemelerinizi o profili kullanarak yapmanızı öneririz.

SİSTEM HİZMETLERİ: Hangileri kapatılabilir?

İnsanlarda olduğu gibi, Windows da biraz zayıflayarak size daha iyi bir performans sunabilir. Ancak yine insanlar gibi, Windows da zayıflama sürecini kendi kendine tamamlayamaz ve sizin yardımınıza ihtiyaç duyar. İlk hedefiniz, sürekli çalışan sistem hizmetleri olmalıdır. Çünkü bu hizmetlerin hepsi, her bilgisayarda işlevsel olmayabilir ve rahatlıkla kapatılabilir.

İşe koyulmadan önce bütün ayarları güvenceye almak için ikincil bir donanım profili oluşturmanızda büyük yarar var. Bu profilin nasıl oluşturulacağını yazı dizimizin ilk bölümünde bulabilirsiniz. Profilinizi oluşturduktan sonra "Msconfig" programını açın ve "Hizmetler" sekmesine gelin. Buradan, sisteminizde her hangi bir işleve sahip olmayan tüm hizmetleri kapatabilirsiniz. Eğer kapattığınız bir hizmet soruna yol açarsa, hizmeti yine buradan tekrar açabilirsiniz. Eğer sistem hiç açılmazsa, yedeklediğiniz profili kullanarak eski sisteminize kolayca kavuşma şansına da sahipsiniz.

Bilgisayar Tarayıcısı: Ağdaki bilgisayarların listesini hazırlar. Bir yerel ağa dahil değilseniz kapatabilirsiniz.

Dizin Oluşturma Hizmeti: Hizmet arama işlemini hızlandırmak için varolan dokümanların bir listesini hazırlar. Arama işlemine çok seyrek baş vuruyorsanız kapatabilirsiniz.

Evrak Dosyası: Sadece yerel ağlarda kullanılır ve kullanıcıların dosya değişimine olanak tanır. Ağınız yoksa ihtiyacınız da yoktur.

Hata Bildirim Hizmeti: Olay protokolündeki hataların ağdaki bilgisayarlara aktarılmasını sağlar. Ama isterseniz bu protokole kendiniz de bakabilirsiniz.

IPSEC Hizmetleri: Sadece belli bir sunucuyla güvenli bir bağlantı kurmak istediğinizde gerekir

SİSTEM HİZMETLERİ - 2: Hangileri kapatılabilir?

Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Bu hizmet kablosuz ağlarda, ağ bağdaştırıcılarını ayarlar. Kablosuz ağınız yoksa kapatabilirsiniz.

NetMeeting Remote Desktop Sharing: Windows'un NetMeeting programı ile ağdaki diğer bilgisayarları yönetebilirsiniz. İlginizi çekmediyse kapatabilirsiniz.

Sistem Olay Bildirimi: Bir ağdaki bilgisayarlar arasında, masaüstünüzde pencereler halinde çıkan iletileri taşır. Reklam firmaları tarafından kullanılır. Ağa bağlı olmayan bağımsız bilgisayarlarda kapatılmalıdır.

Sunucu: Bu hizmet dosya ve yazıcı paylaşımında gereklidir. Bir ağa dahil değilseniz hiç bir işlevi yoktur ve kapatılmalıdır.

TCP/IP-NetBIOS-Yardımcısı: Salt ağ hizmetidir. Yerel bir ağa bağlı olmayan bağımsız bilgisayarlarda devre dışı bırakılabilir.

Taşınabilir Ortam Seri Numarası Hizmeti: MP3 çalarlar gibi taşınabilir multimedya cihazlarının seri numaralarını toplar. Böyle bir aygıtınız yoksa kapatabilirsiniz.

Telnet: Bu hizmet telnet yoluyla bilgisayarınıza gelecek çağrıları cevaplandırmak için kullanılır. Standart olarak çalışmaz. Dilerseniz kapatabilirsiniz.

Uyarı Hizmeti: Bu hizmet, yöneticinin uyarılarını istemcilere taşır. Eğer yönetici olan sizseniz, hizmeti kapatabilirsiniz.

Uzaktan Kayıt Defteri: Ağdaki bir bilgisayarın Kayıt Defteri ayarlarına ulaşabilmeyi sağlar. Yerel ağ söz konusu değilse etkisizdir ve kapatılabilir.

Yükleme Hizmeti: Yine bir salt yerel ağ hizmeti. Kapatabilirsiniz.

Windows Saati: Yerel ağdaki bilgisayarların saatlerinin eşitlenmesini sağlar. Yerel ağın söz konusu olmadığı ortamlarda kapatılabilir.

NTFS ÖN BELLEĞİ: Daha hızlı veri erişimi

Önbellek büyüklüğünü orijinal halinden daha yukarılara çekebilirsiniz. Tıklayın...

Windows XP, NTFS dosya sistemi ile biçimlendirilmiş sabit disklerde veri erişimlerini ve erişim bilgilerini önbelleğine kaydeder. Bu durum, içinde çok sayıda dosya bulunan klasörlerde verilere ulaşım sürelerini bir hayli kısaltır. Sonuçta siz de aradığınıza çok daha kolay bir biçimde kavuşmuş olursunuz.

Eğer içinde elliden fazla dosya bulunan klasörlerle uğraşıyorsanız, önbellek miktarını artırmanız, performansınızı da olumlu yönde artıracaktır. Bunun için "regedit.exe" programını açarak "HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ CurrentControlSet\Control\FileSystem" anahtarında "NtfsMftZoneReservation" adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve veri değerini "2" olarak değiştirin. Bu şekilde önbellek büyüklüğünü orijinal halinden daha yukarılara çekmiş olacaksınız ve veri erişim süreniz önemli oranda kısalacak.

DONANIM: Hyper-Threading özelliğini etkinleştirin

Hala eski bir Pentium 4 kullanıyorsanız, işlemcinizin HT özelliğinden yararlanmalısınız. Tıklayın...

Eğer hala Pentium 4 işlemci kullanıyorsanız, bu işlemcilerin bazılarının Hyper-Threading teknolojisi ile donatıldığını da biliyor olmalısınız. Bu teknoloji, Windows'un tek bir işlemciyi iki farklı işlemci olarak görmesi ve bir programın sayısız işleminin aynı zamanda yürütülmesi anlamına gelir. Çift işlemcili bir sistemin performansına sadece tek bir işlemci ile ulaşmamızı nerdeyse mümkün hale getiren Hyper-Threading, aslında eski bir teknoloji. Intel, sunucular için geliştirdiği Xeon işlemcilerde Hyper-Threading'i zaten kullanıyordu. Pentium 4 3.06 GHz ise, bu teknolojinin masaüstü sistemlerde de kullanılmasını sağladı.

Bu teknolojiden yararlanmak için sadece işlemcinin Hyper-Threading özelliği sunması yeterli değil. Öncelikle kullandığınız anakartın da işlemciye ayak uydurması gerekli. Eğer BIOS'unuz Hyper-Threading teknolojisini uygun şekilde destekliyorsa, bu yöntemle sisteminizde yüzde 20'ye varan performans artışları sağlayabilirsiniz.

Windows XP, Service Pack 1'den itibaren Hyper-Threading teknolojisini destekler. Eğer SP1 veya SP2 güncelleştirmelerine ve Hyper-Threading teknolojisi ile donatılmış bir işlemciye sahipseniz, bu özelliği kullanmak için öncelikle BIOS'tan ilgili seçeneği etkinleştirmelisiniz. Bu seçenek çoğunlukla "Advanced" menüsü altındaki "CPU Configuration" bölümünde, "Hyper-Threading Technology" adıyla bulunur.

Ayarı değiştirdikten sonra, Windows işletim sistemi de yeni ayarları otomatik olarak algılar ve gerekli sürücüleri yükler. Sistemin işleyip işlemediğini "Aygıt Yöneticisi"ne göz atarak öğrenebilirsiniz.

"Bilgisayarım" simgesine sağ tuşla tıklayarak "Özellikler"'i seçin ve "Donanım" sekmesinde göreceğiniz "Aygıt Yöneticisi"'ne tıklayın. "İşlemciler" bölümünde artık iki işlemciniz olduğunu göreceksiniz.

QoS PAKET ZAMANLAYICI: Yerel ağınızı hızlandırın

QoS Paket Zamanlayıcısı, 100-MBit ağ bağdaştırıcıları ile donatılmış hızlı ağlarda gereksiz olabilir. Tıklayın...

QoS Paket Zamanlayıcısı, Windows XP ile birlikte gelir ve standart olarak etkindir. QoS (Quailty of Service), yavaş ağ iletişimini düzenleyerek hızlandıracak bir dizi teknik içerir. Ancak bu özelliğin kullanımı, 100-MBit ağ bağdaştırıcıları ile donatılmış hızlı ağlarda gereksiz olabilir.

Özelliği devre dışı bırakmak için "Başlat" menüsünden "Programlar" menüsüne, buradan da "Donatılar" menüsündeki "İletişim" menüsüne gelerek "Ağ Bağlantıları" simgesine tıklayın. Sağ bölümdeki "Yerel Ağ Bağlantısı" simgesine sağ tuşla tıklayarak "Özellikler" penceresini açın ve buradan da QoS-Paket Zamanlayıcısı'nın kutucuğunu boşaltın.

İnternet bağlantınızda ise QoS hizmetini devre dışı bırakmayın. Bu bağlantı ağ bağlantısına göre daha yavaş sayılabileceğinden, hizmet sizin için son derece yararlı olabilir.

Yazı dizimizin üçüncü ve son bölümünde, Windows XP'nin kapanışını hızlandırmaktan bahsedeceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

Bu yazı için sizlere teşekkür ediyorum. Fakat yazıdaki bir işlemi gerçekleştiremedim. Acaba yardımcı olursanız sevinirim.

""Çalıştır" komut penceresindeki ilgili metin alanına:

tasklist /svc

komutunu girin. Önceden öğrendiğiniz PID numarasını karşınızdaki listedekilerle karşılaştırarak hangi işlemin hangi hizmetlere ait olduğunu buradan görebilirsiniz. Bu şekilde istemediğiniz programları kaldırabilir,"

Burada Çalıştır programına tasklist /svc komutunu giriyorum ama hata veriyor. Acaba yanlış mı yapıyorum. Bir yardım ederseniz sevinirim.

'' İlk önce Windows Görev Yöneticisi'nde göreceğiniz "Görünüm" menüsünü açarak "Sütun seç" seçeneğine tıklayın ve buradan "PID (İşlem Tanımlayıcı)" seçeneğini etkinleştirin'' sütun seç butonu yok nasıl ulaşabilirim?

Chip Online lütfen yardımcı olun. Aşağıdaki sorunla bende karşılaştım. Bir yardım etseniz ya da yorum yapsanız iyi olur.

"tasklist /svc" komutunu doantılarda bulunan "Komut İstemi"ne girin

"Sütun seç butonu yok nasıl ulaşabilirim?"

Görev yöneticisini açdıkdan sonra "İşlemler" sekmesine geçin ve Görünüm\Sütun seç... yolunu takıp ederek ulaşabilirsiniz.

arkadaşlar bende bu sorunla karşılaştım ama bu yazım hatasından dolayı oluyor benim size önerim kodu aynen siteden kopyalan ve çalıştıra yapıştırın

select columns yani sütun seç bölümü işlemler kısmındayken gözükür her tab da farklı detaylar çıktığı için sizde gözükmüyordur yoksa her default bir sistemde gözükür...

tasklist /svc yazınca bendede bişey gözükmüyor..

chip online lütfen yardım edin. Bunu bize daha detaylı açıklamazsanız yazının bir değeri kalmazki.

CHIP Online notu:
Yazı güncellenmiştir. Eğer bu şekilde pencere açılmıyorsa, bu durumda yine "Çalıştır" komut penceresindeki ilgili metin alanına "cmd" yazın ve komut istemini açın. Aynı komutu buraya girin ve Enter tuşuna basın.

en iyisi nlite ile gereksiz bileşenleri arındırılmış temiz bir windows kurmak bence.

Açık olmak gerekirse CHIP'den daha kapsamlı ve etkili hızlandırma yolları beklerdim. Çünkü CHIP o kadar kullanışlı şeyler paylaşaya alıştırdı ki beni, bu tür şeyler bana yetersiz geliyor.

Gene de yazı için teşekkürler...

Gerçekten Cok güzel bilgiler.Herşey için Chip Ekibine Teşekkür ediyorum.Cünkü geldiğimden beri burada bilmediğim nice şeyler öğrendim :)

ya abi dün ben xpyi hızl başlat hızlı kullan hızlı kapatı denedim.Aayarların hepsini yaptım ve ne oldu dersiniz.Bilgisayar kafayı yedi..Eski klasik görünümüne geçti..XPSP3 dü sp1 gibi oldu..Hiç bir şeyi kontrol edemiyodun.Bir şey yüklediğim de yönetici hesabi ile girin diyodu.Dün kafa bırakmadı bende..bende format attım mecburen.Buarada hangi ayarların tehlikeli hangilerinin çok da önemli olduğu biraz daha net vurgulansın..Yoksa karıştırabilenler benim gibi mesela çok olur.

Bırakın Allah aşkına ya... XP çıktığında da 1 MHz lik işlemcilere kurmuştu herkez. O zaman da Windws 2000 e devam dendi. XP denen şey yavaş ve onda program geliştirme çok zor dendi oyun üreticileride. Crsiz denen oyun Vista tabanlı değil, XP tabanlıdır. Ama dirextX 10 küme bağlantısı vardır. Yani basit bir görüntü aktarımı vardır. Fakat DirectX 10 un tüm performansını sergileyememektedir. Bir bilgisayara Vista yüklendiğinde XP den doğal olarak daha yavaş, XP kurulduğunda Windws 2000 den daha yavaş, Windws 2000 kurulduğunda Windws 95 ten daha yavaş çalışır. Ama XP de olan Windws 2000 de, Vistada olan XP de yoktur. Bakın Vista kullanıyorum fakat açıkçası ben de XP kullanırken Vista çıktığını duyduğumda bir değişim bekledim ama pek olmamış. Vista tabii ki XP den daha yavaş çalışır aksini ispat eden yoktur ki!

Bakın burada XP nin bildiğim en iyi sürümü olan profesyonel ile Vistanın Home Basic sürümünü karşılaştıralım. Hatta inanmayanlar için Vista home basic ve XP profesyonel için resmi linkleri:

XP Profesyonel:
Linki: http://www.microsoft.com/turkiye/gi...rements.mspx

Sistem Gereksinimleri
Microsoft Windows XP Professional Edition'ı kullanabilmeniz için aşağıdaki temel bileşenler, öğeler ve hizmetler gereklidir.

• Bilgisayar/işlemci

233 MHz veya daha hızlı işlemcisi olan bir PC gerekir; 300 MHz Intel Pentium/Celeron ailesi, AMD K6 / Athlon / Duron ailesi veya bunlarla uyumlu bir işlemci önerilir

• Bellek

128 MB veya daha fazla RAM önerilir (en az 64 MB desteklenir; bu, performansı veya bazı özellikleri sınırlayabilir)

• Sabit Disk

1,5 GB kullanılabilir sabit disk alanı gerekir (yapılandırmaya bağlı olarak sabit disk kullanımı farklılık gösterecektir; özel yüklemede daha fazla veya daha az disk alanı kullanılabilir)

• Sürücü

CD-ROM veya DVD-ROM sürücüsü

• Diğer Aygıtlar

Klavye ve Microsoft Fare veya uyumlu bir işaretleme aygıtı

• Ekran

800 x 600 veya daha yüksek çözünürlüğü destekleyen Super VGA monitör ve video bağdaştırıcısı

--------------------------------------------------------------------------------

Gereken Ek Öğeler ve Hizmetler
• DVD Video Kayıttan Yürütme için

DVD-ROM sürücüsü ve DVD kod çözücü kartı veya DVD kod çözücü yazılımı ve 8 MB video RAM

• Windows Movie Maker için

Video yakalama özelliği uygun dijital veya analog video yakalama aygıtı ve 400 MHz ya da daha hızlı bir işlemci gerektirir

--------------------------------------------------------------------------------

Bazı Özellikleri Kullanmak İçin Ek Gereksinimler
• Mikrofon ve Ses Kartı

Sesli ve video konferans için hoparlör veya kulaklıklarla birlikte mikrofon ve ses kartı gerekir

• Anlık İleti Hizmeti

Anlık ileti hizmeti, sesli ve video konferans ve uygulama paylaşımı için, her iki tarafın da .NET Passport hesabı ve Internet erişiminin veya Exchange 2000 Server anlık ileti hesabı ve ağ erişiminin olması gerekir

• Internet İşlevselliği

Internet işlevselliğinin bir bölümü için Internet hesabı, .NET Passport hesabı ve hizmet sağlayıcıya ayrıca ücret ödenmesi gerekebilir

• Ağ Bağdaştırıcısı

Bağlanmak istediğiniz ağın türüne uygun bir ağ bağdaştırıcısı ve 14,4 Kbps veya daha yüksek hızda bir modemle uygun ağ altyapısına erişim; ağ üzerinden yükleme yapıyorsanız ek sabit disk alanı gerekebilir

Ve Vista Home Basic sistemi için:
Link: http://www.microsoft.com/turkiye/wi...default.mspx

Windows Vista Home Basic
Önerilen sistem gereksinimleri
1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) işlemci

512 MB sistem belleği

20 GB sabit sürücü ve en az 15 GB kullanılabilir disk alanı

DirectX 9 grafik ve 32 MB grafik bellek desteği

DVD-ROM sürücü

Ses Çıkışı

Internet erişimi (ücretli olabilir)

Asıl gereksinimler ve ürün işlevselliği, sistem yapılandırmanıza bağlı olarak değişebilir. Windows Vista Yükseltme Danışmanı, bilgisayarınızda Windows Vista'nın hangi sürümünün ve özelliklerinin çalışacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Windows Vista Home Basic
Desteklenen en düşük sistem gereksinimleri
Bazı ürün özellikleri desteklenen en düşük sistem gereksinimleriyle kullanılamaz.

800 MHz işlemci ve 512 MB sistem belleği

20 GB sabit sürücü ve en az 15 GB kullanılabilir disk alanı

Süper VGA grafik desteği

CD-ROM sürücüsü

Tamam? XP tebii ki daha hızlı çalışır bir PC de Vistaya göre. Çünkü XP daha düşük bir sistemle bile yetinebilmekte.

Alın size Windows 98...

Link: http://www.bidb.itu.edu.tr/?d=489

Windows 98 Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci 486DX / 66 MHz veya daha ileri bir işlemci
Bellek 16 MB veya daha yüksek bir bellek
Sabit Disk 195 MB boş disk alanı
Sürücü CD ROM veya DVD ROM
Ekran VGA veya daha ileri çözünürlükte monitör

Eee? XP kurulan bir bilgisayara da 98 yüklenirse o çok daha hızlı çalışır.

Keza XP de olan özellikler 98 de yoktur.

Şunu unutmayın insanların Vistadan beklendileri daha fazlaydı. XP gibi çok tutulan bir işletim sisteminden sonra daha fazla yenilik beklendi. Ama maalesef olmadı.

Bende bir Vista Ultimate kutulu ürün satın aldım, 500$ ödedim.

Ama tam anlamıyla beklediğim gibi değil, yani daha fazla özellik beklerdim. En azından XP de oynadığım o üzel oyunların çalışmasını isterdim ama olmadı.

Arkadaşlar bu yazımı beğendiyseniz oy verin :) Teşekkürler, saygılar...

Microsoft ürünleri hakkında (Microsoft donanımları dahil) bir sorunuz, probleminiz var ise, Microsoft yetkilileri ile canlı chat yapabiliyorsunuz. Türkçe olarak.

https://support.microsoft.com/contactus/chatcontact.aspx?scid=sw;tr;1482

Hafta içi hergün 08:00-24:00, Cumartesi 10:00-18:00

Ya ArkadaşLar Bn Bu Hyper-Threading özeLLiğini Biosta açtıgım zaman PC resetleme yapıyor bazende donuyor kapatınca hiç sorunum olmuyor :S Power değiştirdim sorun aynı :S

size bir şey açıklayayımda kulak verip güzelce dinleyin hani diyolarya Qus paket zamanlayıcısını kapatın diye yanlış açık kalsın niyemi ben denedim internetim yavaştı uçuyor şimdi hatta şöyle yapın başlat-çalıştır-gpedit.msc deyip tamamı tıklayın grup ilkesi-yönetim şablanları-ağ-Qus paket zamanlayıcısı ayrılabilir bant genişliğini sınırla simgesinin üstüne çift tıklatıp etkin deyin ve bant genişliği sınırını 100 yapın uygula tamam deyip kapatın girin sitelere hızını göreceksiniz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir