20 antivirüs, zararlı avlama testinde!

Antivirüslerin zararlı yakalama yeteneklerini ölçen özel testte 20 antivirüs, işte böyle sıralandı!

20 antivirüs, zararlı yakalama testinde!
Zararlı yakalamada en başarılı antivirüs, G-Data oldu

AV-Comparatives, son güvenlik yazılımı testinde 20 virüs tarayıcıyı sınadı. 291.388 zararlı örneğinin sınandığı yarışmada, Kaspersky, BitDefender gibi tanınmış güvenlik araçlarının yanında ismini sıkça duymadığımız FortiClient AhnLabs Lite gibi yazılımlar da yer aldı.

Zararlı algılamada G Data AntiVirus 2012, yüzde 99.7 ile birinci olurken Avira Antivirus Premium 2012 hemen arkasından ikinci sırada yer aldı. Ücretsiz antivirüsler arasında ise en en iyi olma ünvanını Panda Cloud Antivirus aldı.

Microsoft'un ücretsiz antivirüsü Security Essentials ise yüzde 93.1 algılama oranıyla son sırada yer aldı. Bununla beraber Security Essentials, tesste hiç yanlış alarm vermeyen (virüs olmayan yazılımları virüs olarak algılamayan) tek güvenlik yazılımı oldu.

Zararlıları en iyi algılayan antivirüs tablosu!

AV-Comparatives'in testine göre antivirüs yazılımlarının zararlı algılama oranları
Konum Ürün Algılama oranı Yanlış alarm Sertifikalandırma
A G Data AntiVirus 2012 %99.7 13 Gelişmiş +
2 Avira Antivirus Premium 2012 %99.4 15 Gelişmiş +
3 Kaspersky Anti-Virus 2012 %99.3 9 Gelişmiş +
4 Sophos Anti-Virus 10.0 %98.9 14 Gelişmiş +
5 F-Secure Anti-Virus 2012 %98.6 4 Gelişmiş +
5 Panda Cloud Antivirus Free 1.5.2 %98.6 10 Gelişmiş +
5 BitDefender Antivirus 2012 Plus %98.6 4 Gelişmiş +
5 BullGuard Antivirus 12 %98.6 5 Gelişmiş +
5 McAfee AntiVirus Plus 2012 %98.6 28 Gelişmiş
10 Fortinet FortiClient 3.4 Lite %98.5 32 Gelişmiş
10 eScan Anti-Virus 11.0 %98.5 11 Gelişmiş +
12 Webroot SecureAnywhere AV 8.0 %98.2 428 Standart
13 avast! Free Antivirus 7.0 %98.0 14 Gelişmiş +
14 ESET NOD32 Antivirus 5.0 %97.6 2 Gelişmiş +
15 PC Tools Spyware Doctor with AV 9.0 %97.2 22 Standart
16 GFI Vipre Antivirus 2012 %97.0 79 Standart
17 AVG Anti-Virus 2012 %96.4 38 Standart
18 Trend Micro Titanium Antivirus+ 2012 %95.6 166 Standart
19 AhnLab V3 Internet Security 8.0 %94.0 64 Test edildi
20 Microsoft Security Essentials 2.1 %93.1 0 Standart

CHIP Online yorumu

CHIP Online yorumu

AV-Comparatives'in testi, güvenlik yazılımlarının sadece zararlı yakalama oranlarını ele alıyor. Dolayısıyla yazılımların diğer yönlerini de inceleyen AV-Test'in sonuçları ile beraber değerlendirilmesi yerinde olacaktır.

Testin sonuçlarına bakacak olursak, G Data AntiVirus 2012'nin, Avira'nın ve F-Secure'un kararlı bir biçimde yüksek zararlı algılama oranları sunduğunu; zararlı algılamada en iyi ücretsiz antivirüsün ise Panda olduğunu görüyoruz. Sadece zararlı algılama oranıyla ilgilenen bir kullanıcı iseniz, bu testin sonuçları işinize yarayacaktır. Aksi halde AV-Test'in bu haberimizdeki sonuçlarını da incelemelisiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 62 Yorum

Panda akıyor

Ücretsiz olarak microsoft security essentials en iyisi bence
Zaten en iyi virüs insanın kendisidir.Dikkkat etiğin sürece bişey olmaz, parasızlık wareze sürüklüyor ama idare edicez :D

norton yok icinde

Avast 13. olmuş. Baya gelişme var:)

eset smart security oldukça başarılı.listedeki 3 yazılım hariç hepsini denedim ve kesinlikle eset diyorum.sistemi yormaz işini sessizce yapar öyle bazıları gibi alarm vermez vara yoğa.millet alarm sesini duyunca vayyy bak nasıl buldu moduna giriyor ama eset saman altından su yürütüyor.kaspersky de başarılı bence ama eset bu işi biliyor.tabi herkesin görüşüne saygı duymak lazım ama profesyonnel bir kullanıcı olarak görüş belirttim sadece.

eset sözde koruma dimi :)

Ben Linux kullanıyorum bu sayede virüsle filan hiç uğraşmıyorum

Norton yok...

Valla ben coranti ve normandan şaşmam.Ayrıca norman neden yok.Hayret bir olay.

Chip demiş ki ''AV-Comparatives'in testi, güvenlik yazılımlarının sadece zararlı yakalama oranlarını ele alıyor.''

Bu doğru ama ayrıca belirtmek gerekir, ''Sadece bu test, zararlı yakalama ile ilgili'' Sizin cümleden başka test yokmuş gibi yanlış anlaşılabiliyor.

AV-Comparatives diğer konularda da her türlü Test yapan en güvenilir organizasyonlardan biridir.

Yaptıkları diğer testler.

Detection Test.
Retrospective Test.
Whole Product Dynamic Test.
False Alarm Test(burada bahsi geçen)
Performance Test.
Removal Test.
Anti Pishing Test.
PUA Test.

Bu testlerin sonucunda bir liste yayınlanır ve en iyi Antivirüsler seçilir, G-Data zaten son 3 yılın en iyileri arasındadır, yeri hep 1. ve 2. şeklindedir. AVIRA bir çok birinciliğe sahip olmasının yanı sıra her zaman ilk 3'dedir, Kaspersky'nin ilk 3 e dahi giremediği zamanlar olmuştur.

Microsoft security essentials candır.Önceden paralı antivirüsler kullanıyordum.Ama essentials ne zaman çıktı bilgisayar artık daha bi hızlı açılır ve çalışır oldu.yakın tanıdıklarımada kurdurttum.bu testte sonuncu çıkmış ama windows yamalarını yükledikten sonra,smart screen filtresini,dep veri yürütme engellemesini açtıktan sonra bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.hatta içim rahat etmez diye yanında malwarebytesla ayda bir kere taratsanız bile fazlasıyla yeterli olur.

Bulduğu zararlı sayısı kadar bilgisayarı ne kadar zorladığı kaynakları ne kadar kullandığı da önemli. En iyi antivirus kullanıcının kendisidir sözüne sonuna kadar katılıyorum, önüne gelen programı düşünmeden, üreticisine bakmadan, kaynağına bakmadan fütursuzca çalıştırırsan antivirus ne yapsın sana :)

Kaç sene avira kullandım. Millet avg çok daha iyi onu yükle dedi. yeni pc ye avg yğkleidm. şimdide avira daha iyi deniyor. arkadaşım bunun bi orta yolu yok mu ya, hangisi iyi bunların

Sophos yüksek tespit oranıyla güvenimi yine boşa çıkarmadı :)

Antivirüsler nasıl gelişiyorsa tekniklerde işte öyle gelişiyor.Tabloya uzaktan(düşünerek) bakılınca işte bu gelişen tenknikler dahada bir önde gözüküyor.Şuan bile bizim ve antilerin bilmediği ne virüsler dolanıyodur sistemde...En basitinden ben bir siteye bağlandığımda beni uyaran bir antivirüs yok? bu düşünce epeyibir geliştirilebilir.Heryere eli ulaşabilen antiler var ama stabil değiller analiz teknikleri iyi gelişmemiş sesizden iş beceremiyorlar bunların yani sıra o türleri kurduğunuzda dahi stabil çalışmadıklarından sistemi dahi adam gibi kullanamıyorsunuz!.Son söz; ben luan piyasada adam gibi bir antivirüs göremiyorum...

yanlış alarmı algılama oranı mı bu :)
yanlış alarm veren virüs programının neyine güvenipte kuracaz o zaman bence listeyi ters okuyup essenatiali 1 yapmak lazım.
virüs programı anlamayacaksa benmi anlayacağım o zaman virüs programına ne hacet.

hani la norton. kafadan birini herhalde :D

Sophos yüksek tespit oranıyla güvenimi yine boşa çıkarmadı :)

Norton neden yok acaba???

panda cloud antivirüsün gözünü sevim bee netbookumu hem yavaşlatmıyor hem çok gzl koruyor herkese tavsiyem panda cloud antivirüs dür. hem şuan kampanyada panda cloud antivirüsün facebook sayfasını beğendiğiniz taktirde size panda cloud antivirüs pro yu ücretsiz weriyor daha ne olsun yahu :)

hayret Symantec ürünleri niye yok?

Üçüncü sıraya kadar okuduğum halde "norton" diye bir şey görmeyince devamını okumadım. Sorsan da test yaptılar. En hızlı browseri bulduk diye test yapanların operayı çıkarması gibi bir şey oldu.

Kaspersky Anti-Virus 2012 yine ilk 3'e girmeyi başardı. her listede zirvede bravo adamlara.

G-Data hiç beklemediğim bir performans gösterdi. Eset zaten öldü artık. Avast!'ın koruması çok iyi değil.AVG nedense testlerde yok. :D Kaspersky bilgisayarı kasıyor. Avira her bulduğuna ötüyor. :D Ben neyi kullanacağıma karar veremiyorum bir türlü.

saçma sapan bir test nasıl iş bu bazı firmaların ücretlilerine karşı ücretsiz yazılımlar test edilmiş çok dandik bir test donanım üreticilerinin tarafsızlığını aratmayan bir örnek teşkil etmişler antivirüs testlerindede.

Comodo yok listede ?

Teste Norton nıye dahıl edılmedı?Mıcrosoft Essentşal da dıkatımı cektı hıc yanlıs alarm yok.

3 yıldır ücretli olarak norton 360 kullanıyorum gerisi boş

ikide bir antivirüs değiştirme hastalığına yakalananlardanım hepsi benim :)

Norton Yok Bu Çok Saçma.

Avira Kullanan Biriydim Nortona Geçmek İstedim.

Baktım ki Norton Güzel Beğendim bu Bakımdan Norton Kullanıyorum Artık.

Ama Testlerde Nortonun Olmaması Çok Saç-ma.

Listede comodo yok ücretsiz olmasına rağmen çoğu ücretli anti virüsden daha iyi bana göre stabil çalışıyor sandbox ile çalıştırma gibi birde sistemleri var daha ne olsun

Bu tip testlere güvencim hiç kalmadı artık. Sürekli bir ticari kaygı hissettiriyorlar. Hem dünyanın en iyi 3 güvenlik yazılımından biri olan symantec ürünleri niye yok anlayan varsa beri gelsin.

Piyasanın bu alanda en iyi yazılımı Norton Internet Security bu testte yok işe bak!!! Hiç bir işe yaramayan Sophos ve Panda gibi AV ler üst sıralarda. Tutarsız ve objektif olmayan bir test. Norton dururken diğer antivirüsleri kullananlar ancak çömezlerdir.

Ben testte AVG'ı göremiyorum.

bende uzun süredir norton 360 kullanıyorum çok memnunun tabi biraz alıngan norton herseyi siliyor ama ayarları yapınca mükemmel

Laptopda securıty essentıals çok iyi hiç kasmıyor bakmayın sonuncu olduğuna en sağlamı bu birde donanımınız iyi ise TTNET'in Macacfesine güvenin kurduğunuzda PC komple ele alıyor siteadvisör filan süper oda pek kasmıyor başka macera aramayın derim

zararlı ama nasıl zararlı bu yakalanmayanlar gizliğe mi zarar veriyorlar , loggerlar yoksa sistememi zarar veriyorlar ? onlarda açıklansaaydı . mesala MSE admt cookie gemius gibi trackerlera dokunmuyor.

Ben AVG kullanıyorum.Gayette memnunum Microsoft Essentiels de hiç fena değil benim açımdan.

avast kullan kafan rahat olsun

Yanlış alarm olayına dikkatinizi çekmek isterim. Bu durumda yakalama/yanılgı tablosunda tercih sebebi KasperSky gibi görünüyor. Autoit ile derlediğim bir programı kullandığım antivirüs programı virüs olarak algılayacaksa onu hayatta kullanmam (BitDefender). Saygılar.

Max_Real Qnx

yanlış alarmla silinebilecek sistem dosyaları unutulmamalı - ücretsiz olanlardaki performans beni ilgilendiren - türkiyede kaç kişi ücretli anti virüs kullanıyor, avg den memnunum 10 larcasını denedim, dizüstü performans için
*avg free edition 2012,
*sistem başlangıcında kapalı konuma ayarladığım -malwarebytes free ile haftada bir manuel tarama...

Bunlar hikaye, Avast i tek gecerim.

Elimde 3 yıllık ESET lisansım var, bu haberde adını göremedim, haydi bakalım ne olacak şimdi?

hala Avast Avast diyen komediyenler var ya

HEM GÜNENLİK HEM PERFORMANS = AVG

Arkadaşlar Symantec Norton bu yıl kendi isteği üzerine testlerden ayrıldı. GFI Vipre, BullGuard, Ahnlab, Fortinet, Webroot gibi farklı güvelik seçenekleri sunan firmalar testlere dahil edildi. Piyasa da tarafsız olarak yapılan ve oldukça güvenilir olan AV-Comparatives testleri dikkate değerdir.

Panda free bence kesinlikle avira free nin üstünde değildir.Ama zararsız cookieleri buluyo.Avira daha güvenilir geliyo.lakim zaten freeler fare tutmayan kedi gibiler:).money money

Panda Cloud Antivirus Free 1.5.2 in paralısı varken freenin üst sırada yer almasından anlayın kandırıldığınızııı.

hala Panda Cloud free iyi sananda var... :D

boşuna antivirüslerle uğraşmayın, ne faydaları var hepsi zarar

1) sistemin imajını alın (çok acil durumlar için) mesela acronis true image bu programlara bir örnek

2) güzel bir firewall kurun ( zone alarm mesela)

3) Gmer ı sisteminize indirin ( sisteminiz hakkında herhangi bi süpeniz olduğu zaman gmer ı açıp taratın, 5-10 saniye gibi bir sürede tarıyor, tek kötü yanı 64bit sistemlerde calısmıyor)

4) bir dosya aldığınız zaman virustotal gibi online tarayan sitelerde taratın

5) güvenli bir tarayıcı olan operayı kullanın

hepsi bu kadar. burada en önemlisi firewall dur, virus yeseniz bile bilgilerin dısarı cıkmaması için. zone alarm ı örnek olarak yazdım, daha iyileri mutlaka vardır.

boşuna antivirüslerle uğraşmayın, ne faydaları var hepsi zarar

1) sistemin imajını alın (çok acil durumlar için) mesela acronis true image bu programlara bir örnek

2) güzel bir firewall kurun ( zone alarm mesela)

3) Gmer ı sisteminize indirin ( sisteminiz hakkında herhangi bi süpeniz olduğu zaman gmer ı açıp taratın, 5-10 saniye gibi bir sürede tarıyor, tek kötü yanı 64bit sistemlerde calısmıyor)

4) bir dosya aldığınız zaman virustotal gibi online tarayan sitelerde taratın

5) güvenli bir tarayıcı olan operayı kullanın

hepsi bu kadar. burada en önemlisi firewall dur, virus yeseniz bile bilgilerin dısarı cıkmaması için. zone alarm ı örnek olarak yazdım, daha iyileri mutlaka vardır.
---------------------------------------------------------------------
ben şu adımları uyguladım
1) avg yi kurdum

bu kadar. hangisi daha kolay

firewall olarak comodoyu kurmuştum. o kadar çok soru soruyorki, bir program veya oyun yüükleyeceğim zaman sorulara yes demekten download iptal oluyordu.

arkaşlar herkesin fikrine saygı duyuyoruz ama pc muhendisi olarak butun anti virusleri denedim
3 tanesinde karar kıldım kasperSky eset ve F-secure
kaspersky pure ek kurumu şifreleme gibi bir cok özelliği ile beni mest etti kaspers pure kullanıyorum notebook kullnama ragmen kasma oranı 0 diyebilirim.
Norton 360 gelince abi uyuyor resmen
bircok zaralı program vırıs dosaya caliştıdım ve cogunu gormedı bile
bence Kaspersky eset veya f-secure secip yanına malware-bytes yukledımmı geri si hıkaye

Ben de 1 yıllık g data lisansı var olmasına rağmen sildim win7 ultimate 64-bit te sistem geriyüklemeye izin vermiyordu bazıları belki inanmayacak ama bu gerçek. en son sildim sonra avast mıydı avira mı hep karıştırıyorum onu kullanıyordum uzun bir süre hiç virüs uyarısı gelmeyince şaşırdım microsoft securit indirip deneyince 3 virüs buldu. şimdi microsoft kullanıyorum. kasmıyor yanında malwarebytes anti malware var bir de superantispyware var. kameralı fotoğraf makinesi nasıl ikisinde de iyi sonuç vermiyor. bende hepsi için ayrı kullanıyorum .

En süperi bu yıl yazılanı.bütün firmaları testlerinde birinci çıktı.Herşey var.hatta akla gelmeyenler bile.Hiper ötesi yazılım.kasmıyo.Bütün her yerde çalışıyo.nerdyese çamaşır bile yıkayacak.Adı zonntag.Aratın.Lisanssız ama davet koduyla veriyolar.Hatta merikada avrupada, nasada bu kullanılıyomuş, piyasaya yeni çıkmış.Ben aradım indiremedim.Bulan linkimi buraya yazsın.
lapinus dingulus

@04 May 2012 12:38 Sonntag diye arattır.

comodo ve avira kullanıyorum mükemmel. İlk ayarlar yapıldığında bir daha uyarı gelmiyor

arkadaşlar ben avira kullanıyrum ve özelliklerinden biride 230.000 viriüs tanır ve yok eder

Tek antivirüs programı Kaspersky

Tek antivirüs programı avira

Panda Cloud Antivirus PRO 250.923.690 Virüsü Tanı-Yok Eder Ve Bu Her Geçen Saniye Artıyor...

guvenlik duvarindan yoksun antivirusu al çöpe at bir halta yaramaz

en iyisi kaspersky ama biraz kas-ar-sky

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost