20 dolarlık cep, birkaç ay sonra gelecek!

Biz telefonlara servet dökerken dünyanın bir kısmı, bu süper ucuz cebin gelmesini iple çekecek!

  • Zeynel A. Öztürk
20 dolarlık cep, birkaç ay sonra gelecek!

Bugün çoğumuz telefonsuz yaşayamasak da, dünyanın bazı bölgelerindeki aileler, bütçelerinde ancak Nokia 105 gibi ucuz ve basit telefonlar için yer ayırabiliyorlar. Üstelik ailenin her üyesi bir telefona sahip olmuyor, tüm ailenin sadece bir telefonu bulunuyor.

Bugün 25 dolarlık Firefox OS'lu cepler üretmek mümkün olsa da çip üreticisi ARM, "önümüzdeki birkaç ayda" 20 dolarlık bir Android'li cebin ortaya çıkacağını söylüyor.

20 dolarlık Android'li telefon, elbette Galaxy S5 gibi en üst seviye cihazlarla rekabete girmeyecek. Tek çekirdekli Cortex-A5 işlemciyi kullanacak olan cihaz, 3G değil sadece EDGE'i (2.5) destekleyecek. Cortex-A5'in 2007'de çıkan ilk iPhone'un ARM11 işlemcisinden hızlı olduğunu söylemekte fayda var. 49 dolarlık BLU dash ise çift çekirdekli işlemciye sahip olacak.

Telefonun yüksek performans sunmak gibi bir derdi olmayacak; tüm amacı kullanıcısına arama yapabilen, sosyal ağlara bağlanabilen ve mesaj gönderebilen bir cep telefonu sunmak olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Gelsinde Türkiye'ye alalım. Yeterki arızalanmaya karşı garantisi olsun :)

Ram az olursa facebook gibi uygulamaların uzantıları sürekli ram'de kaldığı için telefon çok yavaşlıyor.

İşe yarar herkes kullandığı malın zenginidir... Zaten one plus one gayet iyi olmasına rağmen ucuz bunula da biraz daha imkanı olmayanlara hizmet sunulur.

Kesinlikle süper. Dörtgözle bekliyoruz...

Cihazdan fazla bir şey beklememek lazım. Sadece konuşmak,mesajlaşmak ve popüler sosyal ağlara bağlantı için kullanılabilecek bir telefon. Akıllı olmayan telefonların yerini alabilir. Tek sorun harç,vergi v.b. nedeniyle Türkiye fiyatı 300-350 TL barajında olacaktır.

Türkiye'ye girişi 300 TL

bizim milletimiz önüne konulan otun peşinde olduğu ve en son çıkan bende olsun bazılarıda en pahalısı bende var demek için telefonun kullanmayacağı %90 özelliğine bu kadar çok veriyorlar.enayiler. sırf tüketim milletiyiz.

bizde en az 400 lira

Yorum bile yapmamış kimse. Ne kadar pahalı cihaz o kadar yorum sanırım

20 dolarlık donanımla ne android kullanılır ama rehbere girerse iyi

Artık rehber e 1 saatte girer

@08 May 2014 17:12 kıt zekalı iSheep o durum sadece toucwiz aya yüz kullananlarda var...

jolla almanyada 23 euro buraya gelmedi henüz gelse bile en az 1000 tl der bizim devlet bu kadar parayı nerelerine sokuyolar anlamıyorum demem o ki Türkiyede eliniz yanar değmesin yağlı boya

00:16 hakaret tartışmak değildir. siz dandroid fanları zeka seviyenizi bu şekilde ortaya koyuyorsunuz...

@09 May 2014 03:07 maalesef biz siz değiliz :).

2 g ile internetwe girmekmi düşündürücü korku filmi gibi

pil kapasitesi kaç mAh?

Sen de yorum yaz