20 ışık yılı uzaklıktaki "Dünya"!

Keşfedilen yeni gezegen Dünya'ya benziyor ve yaşama elverişli... Ama bize "biraz uzakta"...

Güneş Sistemi'nden 20 ışık yılı uzaklıktaki Gliese 581 yıldızının yörüngesindeki kayalık bir gezegenin, Dünya benzeri yaşama elverişli özelliklere sahip olabileceği belirtildi.

Hürriyet'in, Telegraph'ın haberinden derlediği bilgilere göre Gliese 581d gezegeninin modeli üzerinde yapılan analizlerde, gezegende yaşam şartları oluşması için yeterli sıcaklık ve nemin bulunduğu anlaşıldı. Yoğunluğu Dünya'nın neredeyse 7 katı olan Gliese 581d'nin sahip olduğu bu özellikler, gezegende sıvı halde su bulunması ihtimalini güçlendirdi. Bilim dünyasını heyecanlandıran araştırma, Fransa'nın Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) tarafından yapıldı.

CNRS'in basın açıklamasında, "büyük bir gezegende olması beklendiği gibi Gliese 581d'nin de yoğun karbondioksit içeren bir atmosfere ve okyanuslar, bulutlar ve yağmur oluşumu için yeterli sıcaklığa sahip olduğu" ifade edildi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

"...Dünya benzeri yaşama elverişli özelliklere sahip olabileceği..."

Önce gidip bir yaşasınlar ondan sonra "elverişli" mi değil mi söylesinler? Öyle uzaktan söylemek olmaz. :D

biz öldükten sonra torunlarımız ora yerleşir..

gezegen var dediler geldik

ışık hızıyla gidersek 20 yılda varıcaz ha? eh.. pek de uzak değilmiş 5'te biri hızda 100 yılda gidelim 3. kuşak oraya ulaşır ne var yani...

Avatar gerçek mi oluyor :D

oranın da canına okuruz biz kesin...

Işık Hızı 300.000.000 metre/saniye'dir.
1 ışık yılı = 9,460,730,472,580.800 km (wikipedia)

Çok uzakmış yav :)

boş boş gezegen araştıracağınıza
önce bi ışık hızında giden araç yapın..

Arkadaşlar ben gidiyorum
Nereye
Diğer dünyaya ihıhıhihi

Kemal Sunal 2011 Versiyon Repliği

Kusura bakmayın ama bu bayat bir haber.

hadi gidip orayıda mahvedelim ...

orda bir gezegen var uzkata ve şimdiden sahipleniyoruz:)

Haydi inşallah...

yürüyün gidiyoruz...

o kadar yolu git sonra bakki tahminler yanlış çıkmış yüzlerdeki ifadeyi düşünemiyorum =))ama sıçrama yaparlarca 2 dakıka sürer ona lafım yok =P

Bir madde ışık hızına yakın bir hıza ulaştığında madde olmaktan çıkar ve enerjile dönüşür. Dolayısıyla eninde sonunda bu hızda gidecek bir araç yaparsak yol isterse 200 yıl sürsün. İçindeki insanlar ihtiyarlamaz, değişmez ve zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar. Hadi bir maddeyi ışık hızına yaklaştırdık. Ama sonrasında yavaşlatıp tekrar madde formuna nasıl sokacaz orası meçhul. Ve içindeki canlılar canlılığını nasıl korulayacak oda meçhul. Yüzlerce yıl sonra bunları yapmaya başlarlar.

dunyanin suyu cikti hadi gidip Gliese 581d inde suyunu cikaralim

evrende sanki tek dünya da su var envai çeşit bol :D

ben enerjiye dönüşüp o gezdegene gittiğimde, çok arkadaş edindim... oralar boş değil, yaşayanlar var...

dedem hep anlatırdı, oralardan falan... :) deniz orda mavi yerine pembe renkteymiş ve gökyüzü de yeşil...??? ağaçlar ise mavi... :) sinekler ve diğer uçan böcekler ise beyazmış... kediler 6 ayaklı, kuşların kanatları ise böcek kanadı şeklinde... :) çok fantastik bir yer anlayacağınız. gidip oraları da görmek lazım.

saygılar...

Olmaz öyle şey münafıklar! Başımıza asteroid yağacak! Allah din kur'an heheheeyt! :P (Bu haberin ilk yobaz yorumu da benden olsun)

dipnot: edip sen de ne içiyorsan artık az iç şunu! xD

"Bir madde ışık hızına yakın bir hıza ulaştığında madde olmaktan çıkar ve enerjile dönüşür. Dolayısıyla eninde sonunda bu hızda gidecek bir araç yaparsak yol isterse 200 yıl sürsün. İçindeki insanlar ihtiyarlamaz, değişmez ve zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar. Hadi bir maddeyi ışık hızına yaklaştırdık. Ama sonrasında yavaşlatıp tekrar madde formuna nasıl sokacaz orası meçhul. Ve içindeki canlılar canlılığını nasıl korulayacak oda meçhul. Yüzlerce yıl sonra bunları yapmaya başlarlar."

Zaten ışık hızında giden bir araç yaptık mı 200 yıl sürmez, 20 yıl sürer. Eğer yakın hızdan bahsediyorsak o zaman bahsedilen yolcu yaşlanır ve yolculuğun farkındadır.

Ayrıca madde-enerji, enerji-madde dönüşümünden bahsetmişsiniz. Zaten ışık hızından önce G kuvveti her türlü canlıyı öldürmek için yeterlidir.

Mevcut teknolojiyle atomu ışık hızından daha hızlı bir biçimde taşıyabiliyoruz. (Dikkat ederseniz "hız" dedim, sürat değil) Bazı deneylerde atomun ve enerjinin aynı anda iki yerde olabildiği kanıtlandı. Üstelik aynı şey fotonda da (ışığın en küçük formu) geçerli. (Fakat burda sözü edilmekte olunan şey pararel evrenin bir kanıtı olmasıdır)

#||"Bir madde ışık hızına yakın bir hıza ulaştığında madde olmaktan çıkar ve enerjile dönüşür. Dolayısıyla eninde sonunda bu hızda gidecek bir araç yaparsak yol isterse 200 yıl sürsün. İçindeki insanlar ihtiyarlamaz, değişmez ve zamanın nasıl geçtiğini anlamazlar. Hadi bir maddeyi ışık hızına yaklaştırdık. Ama sonrasında yavaşlatıp tekrar madde formuna nasıl sokacaz orası meçhul. Ve içindeki canlılar canlılığını nasıl korulayacak oda meçhul. Yüzlerce yıl sonra bunları yapmaya başlarlar."

Zaten ışık hızında giden bir araç yaptık mı 200 yıl sürmez, 20 yıl sürer. Eğer yakın hızdan bahsediyorsak o zaman bahsedilen yolcu yaşlanır ve yolculuğun farkındadır.

Ayrıca madde-enerji, enerji-madde dönüşümünden bahsetmişsiniz. Zaten ışık hızından önce G kuvveti her türlü canlıyı öldürmek için yeterlidir.

Mevcut teknolojiyle atomu ışık hızından daha hızlı bir biçimde taşıyabiliyoruz. (Dikkat ederseniz "hız" dedim, sürat değil) Bazı deneylerde atomun ve enerjinin aynı anda iki yerde olabildiği kanıtlandı. Üstelik aynı şey fotonda da (ışığın en küçük formu) geçerli. (Fakat burda sözü edilmekte olunan şey pararel evrenin bir kanıtı olmasıdır)||#
********************************************************
Orda ben "isterse 200 yıl" sürsün dedim. Yoksa haberde sözü edilen yol 20 yıl sürer. Ben "200 yıl sürsede" anlamında söyledim. Ve bir maddenin enerjide dönüşmesi için ışık hızına yaklaşması yeterli(einstein) Dolayısıyla ışık hızına yakın bir hızda hareket eden cisim enerjidir ve içindeki canlı hiçbirşeyi anlamaz.
Ama g kuvvetinde haklı olabilirsin. Ama belki bu teknolojiyi yapacak olan adam buna göre bir anti G giysiside üretecektir. yüz yıllaaaar sonra :D

ışık hızına ulaştık mı 20 yıl vay be yakındır insanoğlu bunu da yapar.

Şuan oradan toprak almak lazım.İlerde çok değerlenir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play